چه راه‌هایی برای انتقال زگیل تناسلی به جنین وجود دارد؟

اگر می‌خواهید در مورد انتقال زگیل به جنین و ابتلای نوزادان به hpv اطلاعات کسب کنید، تا آخر مقاله همراه دکتر عاملی باشید.

مقدمه:

ویروس پاپیلومای انسانی معمولاً در نوجوانان و افراد بالغی که فعالیت جنسی و روابط زناشویی را آغاز کرده‌اند، به عنوان عامل مولد زگیل های تناسلی شناخته می‌شود. ولی جالب است بدانید که ابتلای کودکان و نوزادان به ویروس پاپیلومای انسانی و زگیل با روش‌های دیگری می‌تواند اتفاق بیفتد.

پیشنهاد ما این است که اگر شما در مورد راه‌های انتقال زگیل به جنین و نوزاد خودتان سوالی دارید و یا نگران عفونت جنین‌تان با ویروس پاپیلومای انسانی هستید، ادامه مقاله ما را مطالعه بکنید.

آیا زگیل به جنین منتقل میشود؟

با وجود این که اصلی‌ترین راه انتقال ویروس پاپیلومای انسانی به فرد سالم انتقال از طریق رابطه جنسی با فرد آلوده به این عفونت محسوب می‌شود، ولی یکی از راه‌های کمتر شایع برای انتقال این ویروس به فرد سالم انتقال عمودی یا انتقال ورتیکال است .

اصطلاحاً انتقال ورتیکال یا انتقال عمودی به انتقال عفونت از طریق مادر آلوده به زگیل به جنین سالم‌اش اطلاق می‌شود.

مادرانی که خود آلوده به ویروس پاپیلومای انسانی هستند، یا زگیل تناسلی فعال در کانال زایمان و ناحیه تناسلی خارجی دارند، می‌توانند در صورت انجام زایمان واژینال یا زایمان به روش طبیعی این عفونت را به جنین و نوزاد خود منتقل کرده باشند.

آیا جنین و نوزاد انسان نیز می‌تواند به ویروس زگیل تناسلی مبتلا شود؟

انتقال زگیل تناسلی به جنین در بارداری چگونه اتفاق می‌افتد؟

امروزه با افزایش اطلاعات عموم مردم یکی از سوالاتی که زیاد از ما پزشکان پرسیده می‌شود امکان انتقال بیماری زگیل تناسلی در زمان حاملگی به جنین و نوزاد می‌باشد. متاسفانه با توجه به اینکه به طور گسترده‌ای شاهد ابتلای افراد به زگیل‌های تناسلی هستیم، این نگرانی پررنگ‌تر هم شده است.

 آیا مادر مبتلا به ویروس پاپیلومای انسانی می‌تواند این عفونت را به جنینش در زمان حاملگی منتقل بکند یا خیر؟

زگیل تناسلی و بارداری:

اکثر زنانی که آلوده به ویروس پاپیلومای انسانی هستند و یا زگیل تناسلی دارند می‌توانند بدون هیچ مشکلی باردار بشوند و اغلب آنها نیز بدون هیچ عارضه‌ای بارداری را به پایان می‌رسانند. ولی بسیار حائز اهمیت است که زنان باردار آلوده به این ویروس نسبت به زنان دیگر بیشتر به ویزیت‌های دوره بارداری نیازمندند. پیگیری این مراجعات در زمان حاملگی الزامیست چون این زگیل می‌تواند در طی زایمان به جنین شما منتقل بشود ( فقط برخی از زنانی که مبتلا به ویروس پاپیلومای انسانی و زگیل تناسلی هستند، ممکن است نوزادان مبتلا به این عفونت را به دنیا بیاورند). این زنان بیش از زنان باردار دیگر ممکن است به عوارض بارداری مانند سقط‌های جنین و یا زایمان‌های پیش از موعد و تولد نوزادان با وزن پایین دچار شوند.

مادرانی که دچار زگیل تناسلی هستند باید بدانند که زگیل‌های تناسلی از تغییرات هورمونی زمان بارداری متأثر می‌شوند. عموماً در بارداری اندازه زگیل‌های تناسلی بزرگ‌تر و نیز تعداد آنها بیشتر خواهد شد. اکثر پزشکان به مادرانی که دچار زگیل تناسلی هستند و زمان بارداری خود را سپری می‌کنند اقدامات درمانی تهاجمی را برای برداشتن زگیل‌ها توصیه نمی‌کنند. تنها مورد استثنا این است که زگیل بسیار بزرگ باشد و مسیر خروج جنین شما را مسدود کرده باشد و برای مادر مبتلا هیچ راهی جز زایمان طبیعی وجود نداشته باشد. ولی در مادران دیگری که می‌توانند زایمان به روش سزارین را تحمل کنند توصیه می‌شود که بخصوص اگر زگیل‌های تناسلی در کانال واژینال وجود دارد از انجام دادن زایمان طبیعی اجتناب کنند.

علائم و نشانه‌هایی که بیان می‌دارد نوزاد شما دچار عفونت با ویروس زگیل تناسلی شده است کدام‌اند؟

طبق آمار و مطالعات معتبر، مادران مبتلا به زگیل تناسلی که صاحب نوزاد شده‌اند نوزادشان به عفونت اچ ‌پی ‌وی دچار نشده است. مطالعات نشان می‌دهد که اگر ویروس به بدن نوزاد نفوذ پیدا کرده باشد به علت حجم آنتی‌بادی‌های تولید شده سیستم ایمنی، پاکسازی ویروس زگیل از بدن در مدت کوتاه انجام خواهد شد. موارد نادر وجود دارد که انتقال ویروس زگیل تناسلی به جنین اتفاق افتاده و سبب ایجاد زوائدی شبیه زگیل‌های ناحیه تناسلی در حلق و حنجره نوزاد تازه متولد شده است. اصطلاحاً به این زگیل‌ها پاپیلومای حنجره گفته می‌شود. پاپیلومای حنجره یکی از شایع‌ترین و جدی‌ترین تظاهرات درگیری جنین و نوزاد با ویروس پاپیلومای انسانی می‌باشد. لازم است اینجا تاکید بکنیم که پاپیلومای حنجره در نوزاد عارضه بسیار خطرناکی است و می‌تواند باعث ایجاد مشکلات تنفسی جدی در نوزادی بشود که از مادر مبتلا به زگیل تناسلی و به روش زایمان واژینال متولد شده است .

قدم اول در مواجهه با نوزادی که دچار پاپیلومای حنجره است، برقراری راه تنفس مناسب است و در فرصت مناسب پاک کردن حلق از زگیل‌ها به کمک لیزر باید توسط متخصص با تجربه در نظر گرفته شود و در مواردی نادرتر جراحی نیز ضرورت می‌یابد.

آیا جنین و نوزاد انسان نیز می‌تواند به ویروس زگیل تناسلی مبتلا شود؟

پاپیلوم حنجره شایعترین تظاهر ابتلا جنین و نوزاد به زگیل تناسلی چه مشخصاتی دارد؟

گفته شد که پاپیلومای حنجره نوزادان یعنی ایجاد زوائد شبیه زگیل تناسلی در ناحیه حلق و حنجره نوزادی که از مادر آلوده به زگیل تناسلی متولد شده است. این ویروس در ناحیه حلق و حنجره به سرعت تکثیر پیدا می‌کند و می‌تواند باعث مسدود شدن راه هوایی نوزاد شما بشود. از نشانه‌ها و علائم نوزادی که دچار پاپیلوما تارهای صوتی است، ما به موارد شایع زیر اشاره می‌کنیم:

  • نوزادان فوق دارای گریه ضعیفی هنگام متولد شدن خواهند بود.
  • –        هنگام اولین تغذیه از راه دهان دچار مشکلات می‌شوند.
  • –        صداهای تنفسی در آنها طبیعی نیست.
  • –        هم‌چنین ممکن است نوزاد هنگام تنفس معمولی صدایی شبیه خرخر کردن داشته باشد.

راههای پیشگیری از انتقال زگیل به جنین کدام است؟

بهترین راه پیشنهادی پزشکان این است که در معاینات زمان قبل از اقدام به بارداری اگر زگیل تناسلی وجود داشته باشد باردار شدن را به بعد از درمان زگیل تناسلی خود موکول کنید. اکثر روش‌های درمان زگیل تناسلی در زمان بارداری دارای محدودیت‌هایی می‌باشند. پس بهترین راه برای اینکه زگیل به جنین‌تان منتقل نشود این است که قبل از باردار شدن از شر زگیل‌های تناسلی خلاص بشوید. اگر شما مادری هستید که دارای زگیل تناسلی هستید، به خصوص اگر زگیل‌های تناسلی در مدخل واژن یا در کانال واژن وجود دارند، بایستی جلسات ویزیت بارداری خود را جدی بگیرید. احتمالا شما به تعداد جلسات ویزیت بارداری بیشتری نیازمند خواهید بود. پزشک شما برای شما زایمان و روش سزارین را در صورت نبود موانع پزشکی در نظر خواهد گرفت. زایمان طبیعی و عبور جنین از کانال زایمان که آلوده به زگیل تناسلی است ریسک انتقال عفونت زگیل را به نوزادتان افزایش می‌دهد.

در مادران بارداری که دارای محدودیت‌های پزشکی برای انجام دادن زایمان به روش سزارین هستند و به علاوه در کانال زایمان آنها زگیل‌های بزرگ وجود دارد، راه‌های تخصصی در نظر گرفته می‌شود و کانال زایمان تا حد ممکن از زگیل تناسلی پاکسازی بشود.

راه‌های دیگر انتقال زگیل تناسلی به نوزاد:

گاهی تماس پوست آلوده با نوزاد مثلاً هنگام تعویض پوشک نیز می‌تواند باعث انتقال این عفونت به نوزاد بشود.

آیا جنین و نوزاد انسان نیز می‌تواند به ویروس زگیل تناسلی مبتلا شود؟

سخن پایانی:

از آنجا که شایع‌ترین و مرسوم‌ترین روش انتقال زگیل تناسلی راه‌های روابط جنسی با فرد آلوده محسوب می‌شود، شاید برای خیلی از افراد عجیب باشد که بگوییم انتقال زگیل تناسلی به جنین نوزاد نیز می‌تواند اتفاق بیفتد. شایع‌ترین راه این انتقال عبور نوزاد از کانال زایمان که دارای زگیل‌های تناسلی است می‌باشد. اغلب نوزادان متولد شده از مادران دچار زگیل تناسلی سالم هستند. در موارد نادری که انتقال عفونت به جنین اتفاق افتاده است، شایع‌ترین تظاهرات آن بروز زگیل‌هایی شبیه زگیل تناسلی در ناحیه حلق و حنجره و راه‌های تنفسی فوقانی نوزاد است که می‌تواند تنفس نوزاد تازه متولد شده را با مشکلات جدی مواجه کند. اولین قدم در مواجهه با نوزادی که دچار زگیل ناحیه حنجره و راه‌های هوایی برقراری راه تنفس ایمن و مطمئن خواهد بود و اقدامات درمانی نظیر لیزرهای تخصصی و حتی در مواردی جراحی‌های فوق تخصصی باید در مراحل بعدی در نظر گرفته بشود تا نوزاد بتواند به زندگی طبیعی خود ادامه بدهد. لذا با توجه به مخاطرات فوق، توصیه می‌شود که پیش از اقدام به بارداری اگر مبتلا به زگیل تناسلی هستید حتماً باردار شدن را به بعد از درمان زگیل تناسلی خود موکول کنید.