افراد در معرض خطر زگیل‌های تناسلی

زگیل‌های تناسلی ضایعات پوستی یا مخاطی به شکل برامده و  به رنگ صورتی و یا رنگ پوست اطرافشان  هستند که معمولا در ناحیه تناسلی خارجی، در اطراف واژن، آلت تناسلی، کانال مقعد تشکیل می‌شوند. بروز زگیل‌های تناسلی در داخل واژن، داخل کانال مقعد و داخل حفره دهان نیز امکان‌پذیر است. زگیل تناسلی به دنبال تماس پوست با پوست، یا پوست با مخاط، یا مخاط با مخاط فرد سالم با فرد آلوده ایجاد می‌شود.ما در سایت دکتر عاملی  و در این مقاله قصد داریم شما را با ریسک فاکتورهای ابتلا به زگیل تناسلی آشنا کنیم و بگوییم بگوییم افراد در معرض خطر زگیل‌های تناسلی چگونه افرادی هستند.

افراد در معرض خطر زگیل‌های تناسلی

علل ابتلا به زگیل تناسلی

زگیل تناسلی به علت عفونت با برخی از انواع ویروسی تحت عنوان پاپیلوما ویروس انسانی یا به اختصار  اچ پی وی  ایجاد می‌شود. راه انتقال این عفونت تماس فرد سالم با فرد آلوده است. این تماس می‌تواند پوست با پوست، مخاط با مخاط، یا مخاط با پوست باشد. اصلی ترین راه انتقال عفونت ویروس زگیل تناسلی یا عفونت  hpv راه جنسی است. هرگونه رابطه جنسی با فرد آلوده اعم از رابطه واژینال، رابطه مقعدی، رابطه دهانی می تواند شما را در معرض آلودگی با این ویروس قرار دهد. نکته لازم به تذکر این است که تصور نکنید که برای ابتلا به این ویروس،دخول  آلت تناسلی الزامی  است. حتی اگر پوست شما با پوست فرد آلوده به زگیل تناسلی تماس پیدا کند شما در معرض این عفونت قرار گرفته‌اید. عفونت با ویروس زگیل تناسلی امروزه شایع‌ترین انواع بیماری‌های منتقله مقاربتی است.

انتقال عفونت به شکل آلت تناسلی از شخصی که آلوده به ویروس است به فرد سالم انجام می‌شود. افرادی که مبتلا به عفونت ویروس هستند ممکن هست مه اصلا  دچار زگیل تناسلی نباشند یعنی علامت ظاهری نداشته باشند ولی به عنوان ناقل بدون علامت این عفونت را منتقل می‌کنند. اصلی‌ترین و اساسی‌ترین راه انتقال عفونت زگیل تناسلی مقاربت جنسی با فرد آلوده است. امروزه در بعضی از مقالات شواهدی  وجود دارد که می‌گوید احتمالاً استفاده از استخرهای آلوده و توالت‌های عمومی می‌تواند در انتقال عفونت به فرد سالم موثر باشد. مطالعات می‌گوید که مردان ختنه نشده بیشتر در معرض خطر زگیل‌های تناسلی هستند. در ادامه ریسک فاکتورهای اطلاعات زگیل تناسلی در مردان و زنان را می‌خوانیم.

افراد در معرض خطر زگیل تناسلی، افراد با ریسک بالا برای ابتلا به زگیل تناسلی کدامند؟

– افرادی که شرکای جنسی متعدد دارند یا مولتی پارتنر هستند.

– افرادی که شریک جنسی‌شان مولتی پارتنر است.

– افرادی که با افرادی ارتباط جنسی برقرار می‌کنند که سابقه بیماری‌های عفونی مقاربتی‌شان را  نمی‌دانند.

– افرادی که به بیماری‌های مقاربتی دیگر مبتلا هستند.

– افرادی که پارتنرشان مبتلا به بیماری‌های مقاربتی دیگر است.

– افرادی که در سالن‌های آرایشی غیربهداشتی که از ابزار مشترک برای اپیلاسیون موهای زائد استفاده می‌شود اپیلاسیون انجام می‌دهند.

– افرادی که لیزر موهای زائد را در مراکز غیر بهداشتی غیر پزشکی که نظارت پزشکی بر آنها وجود ندارد انجام می‌دهند. استفاده از سری‌های مشترک در مراکز لیزر غیربهداشتی ریسک ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش می‌دهد.

به تجربه در مرکز تخصصی   خود مشاهده می‌کنیم دخترانی را که با وجود اینکه هیچ‌گونه رابطه جنسی را تجربه نکرده‌اند، سابقه اپیلاسیون و لیزر در مراکز آلوده را هم نداشته‌اند  ولی دچار  تناسلی شده اند. این شواهد  این واقعیت را قوی‌تر می‌کند که شاید امکان انتقال ویروس زگیل تناسلی از استخرهای عمومی، از توالت‌های عمومی نیز وجود داشته باشد. در مقالات و تحقیقات بین‌المللی هم اشاره‌ای به وجود این احتمال شده است. دلایل دیگر که می‌تواند باعث انتقال عفونت اچ پی وی به شما بشود انجام سونوگرافی‌های ترانس واژینال در مراکز غیر بهداشتی است. پروبهای‌های آلوده ممکن است باعث انتقال عفونت به فرد سالم بشوند. مورد دیگری که شما را در خطر ابتلا به زگیل تناسلی قرار می‌دهد این است که شما از تیغ‌های اصلاح مشترک با فرد آلوده استفاده کرده باشید. در افراد مبتلا به زگیل توصیه می‌شود که برای حذف موهای زائد ناحیه تناسلی خود هرگز از تیغ اصلاح استفاده نکنید. استفاده از تیغ باعث خراشیدن و زخمی کردن و به خون افتادن زگیل‌های شما می‌شود و می‌تواند به راحتی عفونت را به قسمت‌های سالم پوست منتقل کند. استفاده از اسپری‌های موبر، استفاده از کرم‌های موبر استاندارد برای این افراد ایمن‌تر است.

نکته بسیار مهم: ویروس پاپیلومای انسانی تمایل زیادی به سلول‌های پوست و سلول‌های مخاطی دارد. یعنی می‌تواند باعث ایجاد زگیل و زوائد  غیرطبیعی هم در مخاط و هم روی پوست بشود. پس به صرف اینکه هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده می‌کنید نباید از عدم ابتلا به این ویروس مطمین باشید. حتی اگر هم پوست فرد آلوده به پوست شما تماس داشته باشد سرایت این ویروس امکان‌پذیر است.  در افرادی که مبتلا به ویروس زگیل تناسلی بوده‌اند و برای آنها درمان  انجام شده است، توصیه می‌شود که تا مدتی از انجام مقاربت جنسی پرهیز بکنند و در صورت انجام شدن مقاربت،رابطه شان همراه با پوشیدن شورت‌های ویژه ای باشد  که در آنها از ناحیه پوست دستگاه تناسلی خارجی و آلت همزمان  محافظت می‌شود .

افراد در معرض خطر زگیل‌های تناسلیجمع بندی :

در مقاله فوق راه‌های انتقال زگیل تناسلی را معرفی کردیم و افراد در معرض خطر ابتلا را به  شما شناساندیم. اطلاع پیدا کردن از این موارد برای  نوجوانان و جوانان  بسیار الزامی است  و از اصول  بهداشت رابطه جنسی بشمار می اید. علاوه بر رعایت نکات فوق لازم است بگوییم که ریسک ابتلا به زگیل تناسلی در گروه‌های زیر بیشتر است:

– گروه اول زنان و دخترانی که رابطه جنسی را در سن پایین‌تر آغاز کرده‌اند

– پسران و مردانی که ختنه نشده‌اند و یا پسران و مردان همجنسگرا که رابطه مقعدی را تجربه می‌کنند.

همچنین بهتر است بدانید که از انواع متعدد ویروس پاپیلومای انسانی فقط انواع اندکی می‌توانند در ناحیه تناسلی ایجاد عارضه بکنند. این ویروس‌ها به دو دسته پرریسک و کم‌ریسک تقسیم‌بندی می‌شوند. زگیل‌های تناسلی فقط توسط انواع کم‌ریسک ایجاد می‌شود. انواع پرریسک،  می‌توانند با تغییرات بدخیمی همراه باشند. تغییرات بدخیم در دهانه رحم، مخاط دیواره واژن، مقعد و… ایجاد می‌شود؛ و نکته مهم اینکه همه افرادی که مبتلا به انواع پرخطر ویروس زگیل تناسلی هستند دچار تغییرات بدخیمی نخواهند شد

در مقاله فوق  افراد در معرض خطر زگیل‌های تناسلی را شناختیم. رفتارهای پرخطر و روابط جنسی و استفاده از اپیلاسیون و لیزر در مراکز غیر بهداشتی ریسک ابتلا به خطر زگیل تناسلی را در شما افزایش می‌دهد. در صورت مواجهه با ضایعات  مشکوک  در ناحیه تناسلی خود یا پارتنر خود بهتر است پیش از خوددرمانی و پیش از ادامه مقاربت جنسی،در اولین  فرصت با پزشک متخصص با تجربه دیدا و مشورت کنید.