آیا امکان انتقال ویروس در استخر وجود دارد؟

با اینکه اصلی‌ترین و اساسی‌ترین و قطعی‌ترین راه ابتلا به  عفونت hpv ،(ویروس زگیل تناسلی)، داشتن رابطه جنسی واژینال مقعدی و دهانی با فرد آلوده است امروزه در کلینیک‌های تخصصی و فوق‌تخصصی شاهد مراجعینی هستیم که هیچ‌ گونه سابقه رابطه جنسی نداشته‌اند، ولی متاسفانه دچار زگیل تناسلی هستند. احتمالاً علل دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند راه انتقال ویروس محسوب شود.  ما درسایت دکتر عاملی و در این مقاله می‌خواهیم راه‌های انتقال ویروس غیر از رابطه جنسی را برای شما برشماریم و به پرسش شایع مراجعان پاسخ بگوییم که آیا امکان انتقال ویروس زگیل تناسلی در استخر وجود دارد؟

امکان انتقال ویروس زگیل تناسلی در استخر راه‌های انتقال ویروس مولد زگیل تناسلی

 زگیل تناسلی و عفونت با  اچ پی  وی، شایع‌ترین عفونت مقاربتی در دنیای امروز محسوب می‌شود که اصلی‌ترین و مهم‌ترین راه انتقال قطعی آن مقاربت  جنسی است. زنان و مردانی که از نظر جنسی فعال هستند در معرض ابتلا به این عفونت شایع هستند. عفونت ویروس پاپیلومای انسانی از قدرت سرایت بسیار بالایی برخوردار است. رابطه جنسی دهانی، رابطه جنسی واژینال، رابطه جنسی مقعدی می‌توانند اگر با فرد آلوده  برقرار شده باشند باعث درگیری فرد سالم با اچ پی وی بشوند. نکته دیگر این است که تصور نکنید که برای ابتلا به عفونت به ورود آلت تناسلی و دخول حتماً نیاز هست. بلکه از آنجا که این ویروس  در تماس پوست به پوست بافت آلوده به راحتی منتقل می‌شود، حتی سایش پوست آلوده نیز برای مبتلا کردن شما کافی‌ست. افرادی که مولتی پارتنر هستند و شرکای جنسی متعدد دارند، افرادی که با پارتنرهایی  رابطه جنسی برقرار می‌کند که از سابقه بیماری‌های عفونی مقاربتی وی بی خبرند، افرادی که پارتنرهایشان دچار بیماری‌های منتقله از راه جنسی دیگری نیز بوده اند ، مردانی که ختنه نکرده‌اند، مردان همجنسگرا، زنانی که از سنین پایین‌تر از ۲۰ سال رابطه جنسی را  آغاز کرده‌اند  در ریسک  بالای آلودگی قرار دارند. نکته دیگر این است که افرادی که اپیلاسیون موهای ناحیه بیکینی را در سالن‌های غیربهداشتی انجام می‌دهند و یا لیزر موهای زائد را در مراکز غیرپزشکی انجام می‌دهند از آنجا که از ابزار  مشترک در چنین  مراکزی  استفاده می‌شود، احتمال انتقال ویروس بالاست. راه دیگر انتقال که در خانم‌ها مهم به نظر می‌آید انجام سونوگرافی‌های واژینال یا تی وی اس در مراکز غیر بهداشتی است ،پروب الوده سونوگرافی  ترانس واژینال، می تواند شما را به اچ پی وی  مبتلا کند.

روش انتقال دیگر روش ورتیکال یا عمودی است. در این روش عفونت از مادر مبتلا به جنین و نوزاد منتقل  می‌شود. حائز اهمیت است که بدانید از بین زنانی که مبتلا به اچ پی وی هستند اکثرشان بدون مشکل باردار می‌شوند و بدون مشکل بارداری را به پایان می‌رسانند و اکثر آنها جنین سالم پرورش می‌دهند و نوزاد سالم به دنیا می آورند. در موارد نادری ممکن است نوزاد به دنیا آمده از کانال زایمان آغشته به زگیل تناسلی دچار عفونت بشود یا ضایعات زگیل  مانند روی  تارهای صوتی جنین باشد( که از مادر مبتلا متولد شده). پاپیلومای حنجره که در واقع وجود زگیل تناسلی روی تارهای صوتی جنین است ممکن است مشکلات تنفسی بسیار جدی برای نوزاد متولد شده ایجاد کند که ضرورت رسیدگی تخصصی  برای باز کردن راه هوایی نوزاد را بطلبد.

 آیا راه‌های دیگری برای انتقال زگیل تناسلی وجود دارد؟

مقالاتی وجود دارد که مطرح می‌کنند احتمالاً استفاده از استخرهای غیربهداشتی و عمومی و توالت‌های عمومی آلوده و غیربهداشتی باعث انتقال این ویروس بشود. احتمالاً دوشیزگان و افرادی که رابطه جنسی آلوده نداشته‌اند وآن را تجربه نکرده‌اند و اکنون دچار زگیل شده‌اند علت  ابتلایشان امکان انتقال ویروس زگیل تناسلی در استخر  و توالت‌های عمومی آلوده بوده است. هرچند در بسیاری از مقالات به وجود امکان این انتقال بسیار اهمیت داده شده است، مقالات معتبرتر هنوز به عنوان روش قطعی برای انتقال زگیل استفاده  استخر عمومی را عنوان  نکرده‌اند و به عزارتی  برای جدی شدن اهمیت این عوامل منتقل کننده هنوز به مقالات و مطالعات معتبرتر،نمونه های  بیشتر و گسترده‌تری احتیاج است. ولی با این وجود توصیه پزشکان این است که تا حد ممکن از استفاده از استخرهای عمومی، وان‌ها و همچنین حمام‌ها و توالت‌های عمومی پرهیز شود.

ویروس زنده فقط زمان اندکی می‌تواند در محیط مرطوب خارج از بدن انسان زنده بماند. این موضوع است که امکان انتقال بالای ویروس در محیط های مرطوب مانند سونا، استخر، توالت عمومی را هنوز با علامت سوال مطرح  می‌کند.

امکان انتقال ویروس زگیل تناسلی در استخر سخن پایانی:

اکثر افراد گمان می‌کنند که تنها راه انتقال زگیل تناسلی از راه مقاربت و دخول آلت است. لازم است بگوییم برای انتقال این ویروس در مردان و زنان هیچ نیازی به رابطه جنسی کامل نیست. ما می‌بینیم که دختران دوشیزه‌ای که هیچ‌گونه تماس جنسی (دهانی ،واژینال و مقعدی)نداشته‌اند، نیز دچار زگیل تناسلی می‌شوند. وقتی از بخشی از این دختران در مورد مراجعه به مراکز اپیلاسیون و لیزر موهای زائد سوال می‌کنیم پاسخ منفی است. احتمال دارد این افراد به دنبال استفاده از استخرهای عمومی، سونا، جکوزی‌های عمومی، اسپاها، مراکز ماساژ دچار عفونت شده باشند. برای قطعی شدن این روش انتقال همچنان به مقالات و مطالعات بیشتری نیاز داریم ولی توصیه پزشکان  این است  که  استفاده از توالتهای فرنگی عمومی و استخر عمومی را محدود نمایید. .