روشهای پیشگیری و درمان زگیل تناسلی

آیا با راه های پیشگیری از زگیل تناسلی آشنایی دارید آیا روش های درمان زگیل تناسلی را می شناسید با مطالعه مطلب زیر روش های پیشگیری و درمان زگیل تناسلی را دکترعاملی به زبان ساده برای شما توضیح خواهیم داد

مقدمه

عامل ایجاد زگیل های تناسلی نوعی ویروس به نام ویروس پاپیلومای انسانی میباشد این ویروس به طور شایعی از طریق روابط جنسی ناسالم منتقل میشود. متاسفانه در شرایط  دنیای امروز زگیل تناسلی از رایج ترین بیماری های منتقله جنسی است که در هر دو جنس هم مرد هم  زن و حتی در کودکان دیده می‌شود روزانه شاهد نگرانی‌های بسیار زیادی در افراد مبتلا به زگیل تناسلی  هستیم که به کلینیک ما مراجعه می‌کنند . با خواندن مطلب زیر به بسیاری از پرسش‌های شما پیرامون پیشگیری و درمان‌زگیل‌تناسلی پاسخ داده می شود

در مورد زگیل تناسلی بیشتر بدانید:

بهتر است برای اینکه درک بهتری از روش‌های درمانی و همچنین راه‌های پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی داشته باشید ابتدا در مورد اینکه زگیل تناسلی چیست و چه خصوصیاتی دارد؛کمی با هم صحبت کنیم. گفته می شود که ویروس پاپیلومای انسانی شایع‌ترین نوع بیماری منتقله از راه مقاربت جنسی است . مردان و زنانی که روابط جنسی  لجام گسیخته و زیادی دارند بیش از سایر افراد جامعه در معرض ابتلاء به آلودگی با ویروس مولد زگیل تناسلی هستند تایپ های از ویروس پاپیلومای انسانی شناخته شده اند که ارتباط معناداری با تغییرات پیش سرطانی به خصوص در سلول های مخاط دهانه رحم در زنان سلول‌های مخاطی واژن در زنان و همچنین سلولهای دیواره کانال  مقعد در مردان دارند. به این علت بسیار مهم است که فردی که رابطه جنسی فعالی دارد؛متوجه بشود که آیا آلوده به این ویروس است یا خیر؟ چون این ویروس را می‌تواند به راحتی به همسر  و شرکای جنسی خود منتقل کند.

آیا بیماری زگیل  تناسلی مسری می باشد ؟

پاسخ این سوال که شما به طور شایع از ما می پرسید این است که بله زگیل تناسلی بشدت واگیر دار است و در واقع ویروس مولد زگیل تناسلی یعنی ویروس پاپیلومای انسانی به دنبال تماس پوست (مخاط)با مخاط(پوست)آلوده از فرد آلوده به پارتنر  سالمش منتقل میشود.

علائم زگیل تناسلی را بهتر بشناسیم :

گفتیم که روابط جنسی واژینال آنال و حتی اورال از راههای اصلی انتقال ویروس مولد زگیل تناسلی بشمار می آیند. همچنین وسایل اپیلاسیون و یا تیغ های اصلاح آلوده نیز می توانند باعث انتقال ویروس پاپیلومای انسانی بشود ممکن است از زمان انتقال ویروس به بدن فرد سالم تا ظاهر شدن زگیل ها چندین هفته چندین ماه یا چند سال فاصله بیفتد اکثر زگیل های تناسلی کوچک هستند و به رنگ پوست اطرافشان می باشندگاهی هم کمی روشن تر یا تیره تر از پوست فرد مبتلا هستند ضایعات می‌توانند به صورت تکی و منفرد، منفرد و پراکنده و خوشه ای  شبیه گل کلم باشد . سطح زگیل های تناسلی معمولا کمی زبر است بعضی از زگیل های تناسلی می‌توانند مسطح باشد و حتی گاهی نمیشود که به راحتی آن‌ها را مشاهده کرد  مردان و زنانی که مبتلا به زگیل تناسلی هستند میتوانند یک یا چند مورد از علائم زیر را داشته باشند:

زگیل های تناسلی معمولاً بی درد هستند ولی ممکن است در اطراف محل زگیل ،فرد مبتلا احساس خارش و سوزش داشته باشد

ممکن است که مردان  دچار ترشحات غیرعادی از مجرای دفع ادرار  و‌خانمها دچار ترشحات غیرعادی از واژن بشوند

 ممکن است به دنبال مقاربت واژینال زنان مبتلا، دچار خونریزی غیر طبیعی واژینال  بشوند 

در هر دو جنس درد هنگام  مقاربت جنسی شایع است زگیل های تناسلی ضایعاتی  هستند که می‌توانند به راحتی زخمی بشوند و دچار خونریزی شوند. گاهی سوزش خارش و ترشحات غیرعادی از واژن و مجرای ادراری در مردان و حتی خونریزی های غیرطبیعی ممکن است قبل از ظاهر شدن بثورات زگیل تناسلی وجود داشته باشد

عامل ایجاد زگیل تناسلی چیست؟

زگیلهای تناسلی در اثر عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شوند کلاً حدود ۲۰۰ تایپ مختلف از این ویروس شناسایی شده است و از این تعداد فقط حدود چهل تایپ بر اندام تناسلی تاثیرگذارند . چهل تایپ از کل گونه های اچ پی وی هستند که باعث زگیل تناسلی و یا تعییرات پوستی مخاطی ناحیه تناسلی میشوند  تایپ های ۶ و ۱۱ مولد بیش از ۹۰ درصد از زگیل های تناسلی با خطر پایین در ناحیه تناسلی هستند و تایپ های ۱۶ و ۱۸ اچ پی وی  با  تغییرات پیش سرطانی در سلول‌های مخاطی همراهی و ارتباط معنا داری دارند.

توزیع آماری زگیل تناسلی چگونه است؟

آنچه از آمار CDC)مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها ),گزارش می‌شود این است که اکثر قریب به اتفاق افرادی که از نظر جنسی در مراحلی از زندگیشان فعال بوده‌اند این ویروس را دریافت کرده و به آن مبتلا شده اند ابتلای شما به ویروس همیشه منجر به ایجاد ضایعات زگیل تناسلی نمی شود  . طبق مطالعات در ایالات متحده ۲۰ درصد از جمعیت بالغ مبتلا به ویروس های اچ پی وی هستند و سالیانه بر تعداد مبتلایان جدید تشخیص داده شده الوده به  ویروس پاپیلومای انسانی افزوده می شود.

راه های انتقال زگیل تناسلی کدامند؟

روش اصلی و عامل اصلی انتقال زگیل  تناسلی از طریق مقاربت های واژینال و آنال غیر محافظت شده با شریک جنسی آلوده می باشد در  روابط جنسی اورال هم احتمال انتقال ویروس از فرد آلوده به شریک جنسی سالم وجود دارد . از روشهای انتقال دیگر که کمتر از روش انتقال از طریق رابطه جنسی اهمیت دارند ولی میتوانند مقصر ایجاد زگیل تناسلی باشند به موارد زیر اشاره می کنیم :

استفاده از لباس زیر آلوده یا مشترک انجام اپیلاسیون موهای زائد در مراکز غیر بهداشتی با وسایلی  که بین افراد مشترک هستند

لیزر موهای زاید در مراکز غیرپزشکی با سریهای لیزر مشترک

 همچنین نوزادی که از طریق کانال زایمان طی زایمتن طبیعی از مادری که مبتلا به ویروس است یا دارای ضایعات زگیل مانند در کانال زایمان بوده است متولد می شود.

تعدادی از این نورادان )

استفاده از تیغ های آلوده مشترک برای اصلاح موهای زائد

این عفونت از طریق دست دادن منتقل نمی شود در مورد انتقال ویروس از طریق سرویس های بهداشتی عمومی نیازمند  مطالعه بیشتری هستیم  .

درمان زگیل تناسلی چگونه انجام میشود؟

یکی از نگرانی هایی که در بین مبتلایان به زگیل  تناسلی شاهد آن هستیم این است که مکرر سوال میشود که برای درمان زگیل تناسلی چه راهی مناسب است؟

باید بگوییم  که روش منتخب برای درمان زگیل های تناسلی به فاکتورهای متعددی بستگی دارد . از عواملی که در انتخاب روش مناسب درمان زگیل تناسلی باید در نظر بگیریم به موارد زیر اشاره می کنیم:

 محل ایجاد زگیل

شکل زگیل ها

تعداد آنها

و…

در انتخاب روش درمانی موثر است

باید بدانید که میزان موفقیت و اثرگذاری مثبت درمان با توجه به فاکتورهای فوق می تواند از فردی به فرد دیگر متغیر باشد

اندازه زگیل نوع روش درمانی و همچنین واکنش های سیستم ایمنی فرد مبتلا قطعاً در پاسخ درمانی نهایی موثر هستند. خیلی از بیماران نیازی به درمان ندارند بعضی از زگیل ها بعد از شروع درمان صحیح به سرعت از بین می رود نکته‌ای که لازم است بدان تامید شود این است که از آنجا که عامل ایجاد زگیل ،ویروس است؛پس استفاده از آنتی بیوتیک ها در درمان آن نقشی ندارد. در ادامه به برخی از روشهای درمانی زگیل تناسلی میپردازیم:

روش اول )استفاده از داروی موضعی :

داروهایی مانند پمادها یا محلول ها

این داروهای  تاپیکال معمولاً چندروزدرهفته برای مالیدن روی زگیل به بیمار تجویز می شود بیماران می‌توانند از این داروهای موضعی خودشان در منزل استفاده بکنند  بسته به توصیه پزشک و درمان موضعی چند هفته طول می کشد

راه درمان دوم

 کرایوتراپی یا سرما درمانی می باشد

 پزشک با استفاده از نیتروژن مایع ، زگیل تناسلی بیمار را هر یک تا دو هفته تخریب می‌کند در این روش مراجعه هفتگی یا هر دو هفته یکبار به مطب جهت دریافت درمان الزامیست

روش سوم

درمان زگیل تناسلی با استفاده از گرما می باشد.

 در این روش با استفاده از الکتروکوتر. زگیل سوزانده می‌شود این  درمان نیاز به بی‌حسی موضعی خواهد داشت

روش دیگر درمان زگیل های تناسلی با لیزر است :

مراجعه شما برای دریافت درمان با تناوب و‌فواصل زمانی  که پزشک شما برایتان  مشخص کرده الزامی است و در نهایت در مواردیکه شکست درمانی زگیل تناسلی (تشخیص قطعب زگیل تناسلی بوده ولی پاسخ به درمانهای معمول  فوق نداشته)،ناحیه باید تحت جراحی قرار بگیرد. مثلا با اراف سرجیکال

پاسخ به درمان زگیل های تناسلی چگونه است ؟

افراد مختلف به صورت های مختلف به درمان‌زگیل‌تناسلی پاسخ می دهند. برخی از افراد ممکن است به دنبال درمان متوجه بشوند که زگیل تناسلی شان به سرعت محو. شده بعضی زگیلها مقاومت بیشتری دارند و نیاز دارند که درمان برای آنها چند نوبت بیشتر تکرار شود .گاهی درمانی که بخواهد تاثیرگذار باشد در برخی از افراد زمانبر است و نیاز به صبر بیشتر فرد مبتلا به زگیل تناسلی خواهد داشت نکته دیگر که باید اشاره بکنیم تاثیر سیگاری بودن فرد مبتلا در رسیدن یا نرسیدن به پاسخ درمانی می باشد بررسی‌ها نشان داده است که افراد سیگاری به میزان  افراد غیر سیگاری  به اهداف درمانی مناسب  مثبت رگیل تناسلی نمی رسند . در افراد سیگاری هم احتمال ابتلا به عفونت ویروس پاپیلومای ویروسی بیشتر است و هم اینکه افراد سیگاری بیشتر دچار عود و بازگشت زگیل میشوند .گفته می‌شود اگر فردی بار اول درمانی  برایش انجام شد ولی پاسخ درمانی مناسبی نداشت باید درمان دیگر برایش انتخاب  بشود یا از درمان ترکیبی بهره ببرد.

چه مراقبت هایی در طول مسیر درمان زگیل تناسلی لازم است؟

بایستی فرد مبتلا از صابونهای معطر اسانس دار روغن‌های حمام کف وان صابونهای معطر و رنگی و همچنین کرم ها و لوسیون های خوشبو کننده ناحیه تناسلی تا زمان پایان درمانش پرهیز کند چون تمام این مواد می‌توانند باعث ایجاد تحریک سلولهای پوستی در ناحیه  تحت درمان بشود. الزامی است که بیمار ، پزشک خود را در مورد  باردار بودن و یا در صورت انجام مبادرت به بارداری  مطلع کند. بسیاری از داروها در افرادی که باردارند و یا قصد  باردار شدن دارند ممنوع است. تاکید می‌کنیم که خیلی از محصولاتی که تحت عنوان محصولات درمان‌زگیل در داروخانه ها و حتی عطاریها و بدون نسخه به فروش میرسند ،برای درمان زگیل تناسلی مناسب نیستند.

راه های پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی کدام است؟

گفته شد که اصلی ترین راه انتقال ویروس پاپیلومای انسانی تماس جنسی فرد سالم با پارتنر آلوده به ویروس می باشد

یک رابطه جنسی پرخطر  با فرد  ناشناس می تواند زمینه را برای آلودگی شما به زگیل تناسلی و عفونت ویروس پاپیلومای انسانی آماده بکند.

به نکات زیر جهت پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی دقت کنیم:

مورد اول

امروزه با وجود واکسن پاپیلومای انسانی می‌توان احتمال ابتلاء به انواع خاص از ویروس پاپیلومای انسانی را کاهش داد این واکسن هاشما را از ابتلا به تایپهای بیشتر شایع و مهم که مولد زگیل تناسلی هستند محافظت می‌کند. دقت کنید که واکسن‌های اچ‌پی‌وی همه تایپ های ویروس را پوشش نمی‌دهند واکسن‌های اچ‌پی‌وی فقط برای افرادی که تاکنون  به عفونت با ان تایپها مبتلا نشده‌اند موثر است  واکسن‌های زگیل تناسلی به هیچ عنوان نقش درمانی در زگیل تناسلی ایجاد شده ، ندارد واکسنها در درمان و معالجه کانسرهای مرتبط با  ویروس هیچ جایی ندارند. بهتر است تزریق واکسن  طبق پروتکل جهانی و در سنین کمتر از ۲۶ سال آغاز بشود بسیاری از جوامع انجام واکسیناسیون علیه ویروس پاپیلومای انسانی را جزء برنامه کشوری واکسیناسیون آن جوامع قرار دارند . کودکان قبل از اینکه به روابط جنسی دوران نوجوانی روی بیاورند واکسن های خود را جهت پیشگیری از ابتلاء دریافت می کنند. اگر خود شما واکسن زده اید توصیه می کنیم که همسر و پارتنر  خود را نیز به اهمیت دریافت واکسن زگیل تناسلی تشویق کنید.

از آنجایی که راه  اصلی انتقال ویروس پاپیلومای انسانی رابطه جنسی با پارتنر آلوده است( روابط واژینال آنال اورال هست )یکی از مطمئن ترین راه ها برای اینکه از ابتلا به زگیل تناسلی مصون  بمانید . این است که حتماً از سابقه بیماری‌های عفونی مقاربتی پارتنر خود آگاهی داشته باشید و با پارتنر مشکوک رابطه  جنسی نداشته باشید . از روابط جنسی متعدد با پارتنر های مشکوک

 پرهیز کنید اگر پارتنری دارید که به یکی از بیماری های منتقله از راه جنسی مبتلا بوده بهتر است در برقراری رابطه جنسی با احتیاط بیشتری رفتار بکنید چون همزمانی ابتلا به عفونت با ویروس مولد زگیل تناسلی با سایر بیماری های منتقله از راه جنسی بسیار است. یادتان باشد که استفاده از کاندوم در روابط جنسی حدود ۷۰ درصد از انتقال ویروس پاپیلومای انسانی پیشگیری می کند پس کاندوم باعث حفاظت کامل شما از ابتلا به زگیل تناسلی اگر  رابطه جنسی اورال مشکوک دارید بهتر است از محافظ های دهانی استفاده کنید. اگر قصد برقراری ارتباط جنسیبا پارتنر  جدید دارید اگر روی آلت جنسی و یا ناحیه تناسلی خارجی و اطراف م،زایده مشکوک میبیند بهتر است از برقراری رابطه جنسی با او پرهیز کنید. باز هم تاکید می‌کنیم که ویروس مولدزگیل  تناسلی انتقال بسیار سریع دارد و مهمتر اینکه ممکن است خیلی از افراد به خصوص مردان علائم قابل مشاهده زگیل تناسلی نداشته باشد ولی به این عفونت مبتلا باشند و بتوانند این ویروس را به فرد سالم منتقل کنند حتی اگر در ظاهر پارتنر شما زایده مشکوک پوستی مخاطی ندارد باز هم بهتر است در برقراری رابطه با پارتنر  مشکوک  و ناشناس بسیار احتیاط کنید اگر  پارتنرتان زایده مشکوک دارد . حتی با وجود کاندوم هم نباید رابطه جنسی با او برقرار بکنید چون ممکن است که در جاهای دیگری که کاندوم نتوانسته پوشش بدهد  در نتیجه سایش پوست سالم شما به پوست بدن فرد آلوده به راحتی  ویروس مسبب زگیل  تناسلی انتقال پیدا کند.  هیچ آزمایش خونی برای تشخیص ابتلا به عفونت با ویروس اچ پی وی وجود ندارد. پس توصیه می کنیم که به طور مرتب خانم ها سالانه یکبار تست پاپ اسمیر ( در همه زنان بالای ۲۲ سال با فعالیت جنسی ) انجام بشود بهتر است نمونه پاپ همراه با درخواست hpv تایپینگ به آزمایشگاه ارسال شود یکی دیگر از نکات قابل توجه این است که حتماً با پارتنر خود در مورد سابقه بیماری های مقاربتی وی سوال بکنید  اگر فرد تحت درمان زگیل تناسلی است تا پایان دوره درمان از برقراری رابطه جنسی پرهیز کنید از اینکه از پارتنر خود در مورد سابقه ابتلا به زگیل تناسلی یا بیماری‌های منتقله از راه جنسی سوال می‌کنید نباید که احساس استرس یا شرمندگی داشته باشید.