زگیل‌ها در کودکان چه علائم و مشخصاتی دارند؟

 امروز در سایت دکتر عاملی و در این مقاله با ما همراه باشید که چراکه  می‌خواهیم در مورد زگیل ها در کودکان  و اینکه زگیل‌ها در کودکان چه علائم و مشخصاتی دارند؟ صحبت کنیم.

زگیل‌های معمولی در اطفال ممکن است در هر قسمتی از پوست  رشد کرده باشند. اما شایع‌ترین محل‌های برای  کودکان  دستها، انگشت‌ها و پاها و بر روی ساعد و بازوهاست. این زگیل‌ها رنگ صورتی یا گوشتی دارند و در لمس  حالت زبر دارند. اغلب زگیل‌های کودکان ضایعاتی برجسته هستند. بعضی از زگیل‌ها را اگر با دقت نگاه بکنیم ممکن است در بستر آنها نقاط تیره‌رنگ ریزی وجود داشته باشد. همچنین ممکن است که تعدادی از این زگیل‌ها کنار هم جمع شوند و به صورت گل‌کلمی روی پوست کودک ظاهر شوند.

زگیل‌ها در کودکان چه علائم و مشخصاتی دارند؟

دست‌ها‌ یکی از مناطق شایع برای زگیل در اطفال هستند و ممکن است زگیل بر روی دست، کناره انگشتان و حرکت کف دست ایجاد شده باشد. معمولا زگیل‌ها درد ایجاد نمی کنند، ولی اگر کودک شما در پا، زیر انگشتان پا، پاشنه پا و کف پا دچار زگیل شده باشد ممکن است راه رفتن برایش دردناک و ناراحت‌کننده باشد. نکته جالب در معاینه زگیل‌های کف پا این است که برعکس زگیل‌های دست و قسمت های دیگر بدن به علت اینکه وزن روی آنها موقع راه رفتن گذاشته شده، ظاهر صاف و غیر برجسته ای دارند. روی صورت اطفال نیز ممکن است زگیل‌ها را به شکل‌های مسطح کوچک، مشاهده بکنیم. از انواع دیگر زگیل در اطفال زگیل‌های فیلی‌فورم یا رشته ای است و .

معمولاً این فرم ظاهری زگیل را روی لب یاکنار دهان،کنار چشم، پلک و کناره بینی می‌بینیم. این زایده‌ها کوچک هستند و حالت گوشتی و باریک و رشته مانند دارند..

زگیل‌های صورت در کودکان رااطراف لب و اطراف چشم ها، اطراف بینی و ناحیه گردن مشاهده می‌کنیم. از نظر ظاهری زگیل‌هایی که در صورت اطفال هستند اغلب‌شان مسطح یا فیلیفرم هستند.

 آیا زگیل‌ها در ناحیه تناسلی در کودکان مشاهده می‌شوند یا خیر؟

عامل مسبب زگیل‌های تناسلی نیز انواع خاصی از ویروس اچ پی وی می‌باشند. در اطفالی که دچار زگیل ناحیه تناسلی هستند باید تماس جنسی با فرد آلوده و تجاوز جنسی به کودک را همیشه مد نظر داشته باشیم  .

زگیل‌ها در کودکان چه علائم و مشخصاتی دارند؟

مراجعه به پزشک و توصیه به والدین

اگر شما اخیراً زواید  پوستی مشکوک در فرزندان‌تان مشاهده می‌کنید بهتر است قبل از خود درمانی حتما برای مشورت و بررسی بیشتر به پزشک متخصص مراجعه کنید. در اغلب کودکان زگیل‌ها خود به خود از بین می‌روند. اما همیشه نیز این درمان بدون مداخله امکان‌پذیر نمی‌شود. بسیاری از والدین پیش از مشورت با پزشک از روش های خانگی برای برداشتن زگیل‌ها ممکن است استفاده کرده باشند. اینجا  تاکید می‌کنیم که استفاده از روش‌های خانگی باعث درمان کامل و  موفق زگیل کودک‌تان نمی‌شود. پس درمان را به پزشک بسپارید.

زگیلهای معمولی بیخطرند و هرگز بدخیم نمیشوند ولی میتوانند اعتماد به نفس کودک را هنگام حضور  بین همبازیها و همکلاسهایشان را کاهش دهند  و باعث خجالت و گوشه گیری کودک بشوند و همچنین زگیلهای پا میتوانند راه رفتن و فعالیتهای بدنی کودک را با درد و نارحتی همراه کنند.لذا درمان بهموقع ضایعه  اولیه به روش استاندارد و تخصصی  الزامی است.

سخن پایانی:

زگیل های پوستی در کودکان در سنینی که کودک مدرسه می‌رود شایع‌تر است. این کودکان به خصوص اگر ضعف سیستم داشته باشند یا در تماس نزدیک و مکرر با فرد آلوده قرار داشته باشند معمولا در سنین مدرسه  دچار زگیل می‌شوند. این زگیل‌ها کاملاً بی‌خطر هستند، ولی در صورت عدم درمان خطر گسترش در قسمت‌های دیگر بدن کودک و یا منتقل کردن زگیل به همبازی‌ها و همکلاسی‌ها وجود دارد. بهترین و مطمئن ترین راه برای درمان زگیل پوستی در کودکان سپردن درمان به پزشک متخصص با تجربه است.

شناختن مشخصات  و علایم زگیل کودکان برای والدین ضرورت دارد در صورت مشاهده هر نوع زایده  پوستی غیرطبیعی فورا بیاورید.