مقاله

بیماری هایی که به دنبال عدم درمان زگیل تناسلی ممکن است ایجاد شوند

عدم درمان زگیل تناسلی

عدم درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین و شاید در حال حاضر شایع ترین بیماری منتقله جنسی در سطح ایران و دنیا باشد. ویروس بسیار ویروس موذی و مسری است، به طوری که در هر بار رابطه جنسی با فردی که دچارویروس زگیل تناسلی است بالای هشتاد درصد احتمال درگیری فرد سالم با این ویروس وجود دارد. خوشبختانه ویروس زگیل تناسلی همیشه علائمی ایجاد می کند که به فرد هشدار می دهد که به بدن فرد وارد شده است، و به صورت نهفته هیچ وقت باقی نمی ماند. یعنی نهفتگی طولانی در بیماری زگیل تناسلی وجود ندارد. در ادامه بیشتر به عوارض عدم درمان زگیل تناسلی خواهیم پرداخت.

بیماران بر این باورند که ویروس نهفتگی چند ساله دارد در صورتی که این باور اشتباه است. ویروس به محض ورود به بدن کار خود را آغاز می کند و حدود سه تا شش ماه بعد به شکل ضایعات گوشت های اضافه به شکل گل کلم روی پوست فرد بیمار در ناحیه تناسلی ظاهر می شود. زگیل تناسلی در ناحیه تناسلی آقایان از آلت تناسلی تا ناحیه شرمگاهی و روی پوست بیضه و کشاله ران و ححتی تا ناحیه اطراف مقعد گسترش می یابد. در خانم ها هم روی لبیوم ماژور، واژن، لبیوم مینور، کشاله ران و ناحیه شرمگاهی وجود دارد.

عدم درمان زگیل تناسلی

عدم درمان بیماری زگیل تناسلی چه عوارض و عواقبی در پی دارد؟

در همین ابتدا تاکید می کنیم عدم درمان زگیل در خانم ها خطرات بسیاری دارد. در خانم ها منجر به ایجاد سرطان های سیستم تناسلی خواهد شد، به شکل ویژه ای منجر به ایجاد سرطان گردن رحم می شود. البته همه انواع ویروس زگیل تناسلی این توانایی را در ذات خود ندارند، مثلا ویروس HPV نوع 6 و 11 سرطان زایی بسیار کمتری نسبت به نوع 16 و 18. بیش از صد نوع ویروس زگیل تناسلی تا کنون شناسایی شده است. مطالعات زیادی روی انواع آن در حال انجام است، و هر کدام از ویروس ها به یکی از این گروه ها تعلق دارند یعنی نوع پر خطر هستند یا کم خطر و انواعی هم به عنوان نوع میانی یا اینترمدیت از نظر خطر سرطان تقسیم کردند.

بیماری های عدم درمان زگیل تناسلی به چه چیزی بستگی دارد؟

بیماری هایی که به دلیل عدم درمان زگیل تناسلی در آقایان ایجاد می شود بستگی به این دارد که زگیل در کدام ناحیه است. اگر فقط در پوست ناحیه تناسلی باشد یعنی داخل مخاط و مجرا و یا مقعد را درگیر نکرده باشد، یک شکل ظاهری بد را ایجاد می کند. یعنی تعداد زگیل ها روز به روز بیشتر می شود بالغ بر صد عدد ویروس می شود که اگر فرد درمان نکند این زگیل ها متراکم و متراکم تر می شود و ابعاد بزرگ در حد چند سانتی متر پیدا می کند و ظاهر بسیار زشتی در ناحیه تناسلی ایجاد می کند که وقتی به ابعاد حدود دو سه سانتی متر رسید یک تومور پوستی محسوب خواهد شد و ممکن است برای درمانش جراحی های بزرگ لازم باشد و دیگر با کرایوتراپی و لیزر درمان نخواهد شد.

عدم درمان زگیل تناسلی

درگیری آقایان

گاهی در برخی بیماران تمام ناحیه پوبیس، تمام پوست بیضه و تمام آلت درگیر زگیل می شود و امکان نزدیکی و رابطه جنسی و یا حتی ادرار کردن را از بیمار خواهد گرفت، و فرد بیمار در این مراحل پیشرفته مستعد سرطان پوست خواهد شد. اگر این در ناحیه آلت تناسلی باشد سرطان آلت تناسلی را در پی خواهد داشت. اما سرطان آلت تناسلی و پوست به دنبال عدم درمان زگیل در آقایان در مواردی است که فرد بهداشت پایینی دارد و سال های زیادی به زگیل تناسلی اهمیت نداده و درمان نکرده است.

متاسفانه گاهی بعضی از همکاران و تیلیغات می گویند که زگیل خو. به خود خوب می شود. زگیل به هیچ عنوان خود به خود نمی افتد و از بین نمی رود. زگیل تناسلی روز به روز رشد می کند، بزرگتر می شود و تا با کرایوتراپی سوزانده نشود و پایه آن روی پوست سوزانده نشود ویروس به رشد خود ادامه می دهد و به به سمت بد شکل شدن، متعدد شدن و سرطانی شدن پیش خواهد رفت.

در آقایان اگر در نواحی مخاطی، مثلا داخل مجرا و حتی تا مثانه زگیل رشد کند چه عواقبی خواهد داشت؟

اگر در این نواحی زگیل درمان نشود، بزرگ و بزرگ تر می شود و خونریزی از مجرا ایجاد می کند حتی راه ادرار مریض را مسدود کند. انسداد راه ادراری منجر به نارسایی کلیه خواهد شد. بنابراین عدم درمان در موارد داخل مخاطی و مجرا بسیار خطرناک است و به لحاظ انسدادی بیمار را از پا در می آورد. همین طور اگر به زگیل های ناحیه مخاطی مجرا و مثانه اهمیت داده نشود می تواند منجر به سرطان مجرا و مثانه شود، و با یک تغییر ژنتیکی در ژنوم سلول ممکن است به طرف سرطان بدخیم مثانه و آلت برود که بسیار مخاطره آمیز است و در صورت عدم تشخیص و درمان زگیل تناسلی در مردان به موقع، فرد را از بین خواهد برد.

عدم درمان زگیل تناسلی در خانم ها

عدم درمان زگیل تناسلی در خانم ها به دلیل اینکه ویروس در حفره واژن می تواند به شدت به رشد خود ادامه دهد و هیچ علائم ظاهری نداشته باشد و متاسفانه تشخیص داده نشود. مخاطرات عدم تشخیص و درمان به موقع زگیل تناسلی در خانم ها قطعا بسیار بالاتر است. در حالت عادی حتی اگر زگیل تناسلی در خانم ها به موقع تشخیص داده شود و درمان شود، درویروس های پر خطر نوع 16 و 18 بیمار در خطر سرطان گردن رحم و رحم قرار دارد و بدشانسی برای زمانی است که زگیل تشخیص داده نشود.

مثلا خانم فقط یک با رابطه جنسی با فرد مشکوک و آلوده به زگیل داشته است و بعد دیگر هیچ رابطه ایی نداشته و به خیال خود که با یک بار رابطه منتقل نمی شود به زگیل فکر نمی کند و داخل واژن ویروس به رشد خود ادامه می دهد و بیمار ممکن است زمانی متوجه شود که دیگر کار از کار گذشته و درمان سرطان حتی با روش های شیمی درمانی مقدور نیست.

عدم درمان در ناحیه پوست برای خانم ها مشابه آقایان است. مواردی در خانم ها دیده شده که هر زگیل تناسلی در خانم به اندازه حبه انگور بزرگ شده و ظاهر بسیار زشتی در ناحیه تناسلی ایجاد کرده است. در نتیجه عدم توجه به بهداشت فردی و اهمیت ندادن به زگیل ها حتی در ناحیه پوست می تواند منجر به تومورهای پوستی شود که نیاز به جراحی بزرگ تر باشد و به راه های ساده مانند کرایوتراپی پاسخ ندهد.

عدم درمان زگیل تناسلی

درگیری داخل واژن

درگیری داخل واژن، گردن رحم و رحم در خانم ها منطقه خاص و ویژه ای است چون دید مشخصی برای این نواحی وجود ندارد. نه خانم زگیل ها را حس می کند و نه پارتنراو قادر به دیدن زگیل ها خواهد بود خانم ها را بیشتر در معرض سرطان ها قرار می دهد و عدم درمان این زگیل ها مخاطره آمیز و نگران کننده خواهد بود. شایعترین علت سرطان گردن رحم درگیری با ویروس HPV یا همان زگیل تناسلی است.

در بررسی های آماری انجام شده نزدیک به نود درصد بیماران سرطان گردن رحم دچار ویروس HPV در یک برهه از زندگی خود بوده اند که آمار بسیار بالایی است. بنابراین پیگیری و درمان صحیح و به موقع ویروس HPV اهمیت بالایی دارد. اما خطر سرطانی شدن تا حدودی پابرجاست، درنتیجه در خانم ها توصیه می شود حتی اگر در تست  PCR ویروس پاک شده باشد و ویروسی مشاهده نشد و در ظاهر هم زگیلی نداشت حتما حداقل سالانه تست پاپ اسمیر بدهد که اگر سلول بدخیمی در ناحیه باشد به سرعت درمان آغاز شود تا کار به جراحی های بزرگ، خروج رحم و شیمی درمانی و حتی مرگ و میر کشیده نشود.

در پایان توصیه می شود بهترین راه تشخیص زگیل مراجعه به متخصصین و فوق تخصص های مربوطه از جمله اورولوژیست ها بوده و بهترین روش درمانی کرایوتراپی خواهد بود.

یک نظر در “بیماری هایی که به دنبال عدم درمان زگیل تناسلی ممکن است ایجاد شوند

  1. Anthonyloazy گفت:

    Hello,

    Download Music https://popeurope.blogspot.com/
    Style: Pop, Rock, Rap, Hip-Hop…

    Best regards

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *