آیا با علائم زگیل های تناسلی در زنان و مردان آشنایی دارید؟

انواع زگیل تناسلی در زنان و مردان چه علائم و تظاهراتی دارند؟

برای یافتن جواب سوالات خود با دکتر عاملی همراه باشید

اگر می خواهید که با علایم بالینی زگیل تناسلی به عنوان یکی از شایعترین عفونت‌های منتقله جنسی (STI)آشنایی پیدا بکنید توصیه می‌کنیم مطلب زیر را مطالعه کنید

مقدمه

زگیل های تناسلی در جوامع امروز به علت تغییر الگوهای جنسی متاسفانه شیوع  بسیار زیادی پیدا کرده اند و نکته دیگر اینکه سن ابتلا به این عفونت منتقله از راه جنسی STI)) نسبت به سالیان گذشته بسیار پایین آمده است؛ به طوری که در بسیاری از مطالعات بیان میکنند که سن تشخیص این بیماری به ۱۲ سالگی رسیده است. ژنیتال وارت ها از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی و نیز عفونی می باشند که ما پزشکان آنها را در دسته بیماری های منتقله از طریق آمیزش جنسی (STD)قرار می دهیم.

تعریف بیماری زگیل تناسلی:

در این قسمت می خواهیم تعریف علمی از آنچه که شما زگیل تناسلی می نامید بیان کنیم، زگیلهای تناسلی ضایعات برجسته و گاهی مسطح بر روی ناحیه تناسلی هستند که به علت الودگی میزبان با ویروس پاپیلومای انسانی HPV، ایجاد می‌شوند. جا دارد در اینجا به این نکته تاکید داشته باشیم که ویروس پاپیلومای انسانی HPVکه عامل مسبب زگیل های تناسلی می باشد بسیار مسری  است و به دنبال تماس پوست با پوست می تواند به سرعت از پارتنر آلوده به فرد  سالم منتقل بشود این انتقال در طی روابط جنسی واژینال آنال و اورال صورت می گیرد.گاهی زگیلهای تناسلی را با اسامی دیگر مانند کوندیلوما  و یا زگیل های venereal نام می بریم .زگیل تناسلی هر دو جنس را درگیر می‌کند ، یعنی مردان و زنان در هر بازه سنی ممکن است به عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی آلوده بشوند.الودگی حتی در کودکان هم یافت میشود .

اپیدمیولوژی:

طبق آمار معتبر،بیشترین تعداد مبتلایان به وارتهای تناسلی در بازه سنی ۱۷ سال تا ۳۳ سالگی قرار می‌گیرند و همچنین ممکن است کودکان کمتر از سه سال نیز از راههایی مانند تماس مستقیم دست آلوده یا تجاوز جنسی، به این ویروس آلوده بشوند. نکته دیگر اینکه ۲۰ درصد از افرادی که به زگیل تناسلی مبتلا هستند حداقل به یک نوع دیگر از بیماری های مقاربتی نیز مبتلا می باشند. سالانه ۱ درصد از جمعیت سالم جهان دچار این عفونت (عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی)میشوند. باتوجه به شیوع بالا و همراهی انواعی از تایپ های ویروس پاپیلومای انسانی با کنسرهای مقعد و واژن و دهانه رحم و فضای دهان، لازم است که با علائم زگیل های تناسلی در زنان و مردان آشنایی پیدا بکنیم.قطعا آگاهی از علایم و‌نشانه های ظاهری زگیل تناسلی به شناسایی زودهنگام این بیماری شایع جنسی،کمک میکند.

-علت ایجاد زگیل تناسلی چیست ؟

زگیلهای تناسلی به عنوان یکی از شایعترین بیماری‌ها عفونت‌های منتقله از راه جنسی (STI), به واسطه درگیری سلول های میزبان با ویروسی  تحت عنوان پاپیلومای انسانی ایجاد می شود. نحوه انتقال این ویروس به بدن شما از طریق تماس مستقیم پوست یا مخاط سالم با پوست یا مخاط الوده است. در طی مقاربت مقعدی دهان واژینال با فرد آلوده احتمال سرایت بسیار زیاد این ویروس وجود دارد. سلولهای سطح پوست (اپیتلیال سلها) و همچنین سلولهای غشاهای مخاطی مانند سلولهای دیواره های واژن،سرویکس و کانال مقعد یا آنال کانال.

انواع زگیل تناسلی چه علائم و نشانه‌هایی در مردان و زنان ایجاد می کند؟

در اغلب افراد که به زگیل های تناسلی مبتلا می‌شوند علائم و تظاهرات و نشانه‌های مشخص ایجاد می‌شود که اکثر آنها توسط خود فرد مبتلا به راحتی تشخیص داده می شود یعنی اکثر افراد مبتلا خودشان متوجه ضایعات و تغییرات می شوند باید توجه داشت که همیشه ضایعات گوشتی به وجود آمده به دلیل زگیل های تناسلی سطح ناحیه تناسلی شما را درگیر نخواهد کرد مثلاً ممکن است تعدادی از مبتلایان زائده های مربوط به شکل تناسلی در قسمتهای داخلی دستگاه ژنیتال خود مثلاً داخل واژن یا دهانه رحم داشته باشند عدهای از افرادی که به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا هستند ممکن است هیچ علامت  خاصی نداشته باشند. در گروهی از افراد که ضایعات سطحی نیستند یا گروهی که علامت ندارند، متاسفانه تشخیص درگیری با این ویروس آسان نیست و نیازمند تبحر و دانش پزشک برای انجام بررسی‌ها برای رسیدن به تشخیص صحیح میباشد ولی همانطور که اشاره کردیم اغلب افرادی که به زگیل های تناسلی مبتلا هستند،

با مشاهده ضایعات مشکوک، متوجه وجود بیماری میشوند. تاکید می کنیم اگر شما از آن دسته افرادی هستید که اخیراً متوجه زائده های مشکوک در ناحیه تناسلی شده اید، بخصوص اگر مقاربت جنسی با فردی  مشکوک داشته اید؛ هر چه سریعتر برای تشخیص و بررسی های دقیق تر به پزشک مراجعه کنید.

علائم انواع زگیل تناسلی در زنان و مردان:

ابتدا بهتر است که به علائم و تظاهرات مشترکی که هم در زنان و هم در مردانی که به زگیل تناسلی مبتلا هستند مشاهده می‌شوند، بپردازیم. این علائم مشترک عبارتند از:

به وجود آمدن ضایعات توپر برجسته و گوشتی که معمولاً در اطراف ناحیه تناسلی و همچنین مقعد ایجاد می شود این ضایعات گوشتی ممکن است به صورت تکی باشند به صورت ضایعات پراکنده باشد و یا ممکن است که این ضایعات کنار هم جمع شده باشند و یک برآمدگی بزرگ به شکل خوشه ایجاد کرده باشند. اکثر زگیلهای تناسلی،زواید برجسته و‌گوشتی هستند.  این ضایعات، رنگی نزدیک به رنگ پوست فرد مبتلا خواهند داشت.اکثر موارد رنگ زگیل تناسلی به رنگ پوست اطرافش است  ولی ممکن است در بعضی از افراد این ضایعات روشن تر و یا تیره تر از رنگ پوست خود فرد باشد. در زنان و مردانی که رابطه جنسی دهانی(اورال سکس) دارند؛ زوائد ایجاد شده در قسمتهای مختلف دهان مثلاً زبان ،کام نرم و لب ها و همچنین ناحیه گلو مشاهده می‌شود.

زگیل های تناسلی در مردان و زنان ممکن است سبب ایجاد احساس سوزش و خارش بشوند.

تعدادی از زگیل های تناسلی در مردان و زنان ممکن است ترشح داشته باشند.

زگیلهای تناسلی در مردان و زنان اگر خیلی بزرگ باشند و یا در محلهای خاص و تحت فشار قرار داشته باشند ممکن است باعث ناراحتی و درد فرد مبتلا بشوند. زنان و‌مردان مبتلا به زکیل تناسلی، مقاربتهای دردناک را تجربه میکنند.

یکی دیگر از علایم زگیل تناسلی در مردان و زنان وجود ترشحات غیرطبیعی از ناحیه تناسلی است.

در زنان و مردانی که زگیل های تناسلی در مسیر مجرای ادراری، واقع می‌شود؛ این محل قرارگیری می‌تواند در افراد انسداد مسیر ادرار ایجاد کند؛ حتی دفع خون هنگام ادرار کردن ،یا درد و سوزش هنگام  ادرار (دیزوری)هم در این گروه از مبتلایان به زکیل تناسلی شایع است .

-علائم اختصاصی زگیل تناسلی در زنان عبارتند از :

زنان مبتلا به زگیل تناسلی (به ویژه زنانی که زگیل هایی در ناحیه واژن دارند)؛ اغلب این افراد بعد از مقاربت واژینال خونریزی را تجربه میکنند.

زنانی که به زگیل های تناسلی در داخل واژن و یا زگیلهای تناسلی مدخل واژن مبتلا هستند، ممکن است به دنبال مقاربت واژینال دچار خونریزی و درد و ناراحتی بشوند

زنان مبتلا به زگیل های تناسلی، ممکن است متوجه وجود ترشحات غیر طبیعی از ناحیه تناسلی بشوند.

علائم اختصاصی زگیل تناسلی در مردان عبارتند از :

مردانی که دچار زگیل تناسلی هستند ممکن است هنگام برقراری رابطه جنسی دچار ناراحتی و یا خونریزی از ضایعات بشوند.

در مردان هم احتمال ترشحات غیرطبیعی از نوک الت، وجود دارد.

چه افرادی بیشتر احتمال دارد به زگیل تناسلی مبتلا بشوند

عوامل خطر یا ریسک فاکتور ها برای ابتلا به رگیل تناسلی یا عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی کدامند؟

عوامل مساعد کننده برای ابتلاء به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی تا حدودی شناخته شده می باشند. این فاکتورها به شرح زیر هستند:

دسته اول ـ افرادی که روابط جنسی محافظت نشده دارند.

دسته دوم ـ افرادی که با چندین شریک جنسی در رابطه هستند.

دسته سوم ـافرادی که با پارتنری رابطه جنسی دارند که پیشینه‌ بیماریهای عفونی مقاربتی او را نمیدانند.

دسته چهارم ـ وقتی فعالیت جنسی در سنین کم و نوجوانی آغاز شده باشد.

دسته پنجم ـ افرادی که در زندگی خود سابقه کودک آزاری داشته‌اند(افرادی که به ایشان تجاوز شده است ).

 دسته ششم ـ افراد سیگاری

دسته هفتم ـ افرادی که به هر علتی سیستم ایمنی ضعیفی دارند مثلا افرادی که به ایدز (بیمادی نقص ایمنی اکتسابی) مبتلا هستند یا افرادی که پیوند عضو دریافت کرده و داروهای ضد رد پیوند مصرف می‌کنند.

دسته هشتم ـ نوزادانی که با زایمان طبیعی از مادر مبتلا، متولد شده اند، مادری که موقع زایمان به ویروس پاپیلومای انسانی آلوده بوده یا دچار زگیل تناسلی بوده است.

ابتلا به زگیل تناسلی می تواند چه عوارضی به دنبال داشته باشد؟

افرادی که دچار عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی میشوند؛ در صورت عدم تشخیص و عدم رسیدگی به موقع و صحیح، ممکن است با مشکلات زیر مواجه بشوند:

– بعضی از سرطان‌ها رابطه نزدیکی با ابتلا به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی دارند،همه تایپهای HPV(ویروس پاپیلومای انسانی) با سرطان همراهی ندارند. تعداد مشخص و شناخته شده ای از ویروسهای پاپیلومای انسانی هستند که همراهی با کنسر های دهان و گلو در زنان و مردان سرطانهای کانال مقعد در زنان و‌مردان دارند انواعی از کانسرهای واژن،سرطان دهانه رحم در زنان و کانسر آلت تناسلی در مردان،رابطه نزدیکی با ابتلا به تایپهای پرخطر اج پی وی دارند. به همین دلیل است که زنان بعد از تجربه رابطه جنسی،به طور مرتب ،آزمایش پاپ اسمیر طبق پروتکل ارایه شده توسط پزشکشان را انجام بدهند.

پاپ اسمیر تست غربالگری بسیار موثر و سودمندی است که انجامش به صورت منظم برای بانوان  الزامی است.

 با انجام صحیح این آزمایش می توان از تغییرات پیش سرطانی سلولهای مخاط پوششی دهانه رحم اطلاع پیدا کرد و همچنین با پیشرفت دانش می‌توان انواع پرخطر ویروس پاپیلومای انسانی را شناسایی کرد با .(hpv typing)    

از سرطان ها که بگذریم مشکلی دیگری که عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی و ابتلا به زگیل تناسلی می تواند ایجاد بکند این است که زنان مبتلا ممکن است در دوران بارداری به علت رشد زگیل ها دچار مشکلاتی در ادرار کردن خود بشوند.ممکن است زکیل تناسلی روی دیواره های واژن وجود داشته باشد و بدین ترتیب باعث آزردن ناحیه تناسلی در هنگام زایمان بشود این آزردگی می تواند همراه با خونریزی های غیر معمول  هنگام زایمان باشد .در زنانی که زگیل تناسلی در داخل واژن و در دیواره واژن وجود دارد ممکن است اگر زایمان از مسیر کانال واژینال انجام بشود (زایمان طبیعی) داشته باشند، ممکن است در گلو و حنجره نوزادشان ،ضایعاتی مشابه زگیلهای تناسلی ایجاد بشود .آنچه در مورد این نوزادان مهم است این است که گاهی برای اینکه انسداد راه هوایی در نوزاد رخ ندهد، ممکن است جراحی اورژانسی نیاز شود .

چگونه می توانیم از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری بکنیم؟

با توجه به امکان سرایت بسیار زیاد ویروس پاپیلومای انسانی از پارتنر آلوده، بایستی نکات زیر را حتما مد نظر داشته باشید:

 نکته مهم این است که در هر مقاربت جنسی استفاده از کاندوم فراموشتان نشود، ولی بایستی بدانید که استفاده از کاندوم هم همیشه باعث جلوگیری صد در صد از تماس با زگیل تناسلی  و ممانعت از الودگی شما با ویروس پاپیلومای انسانی،نمی‌شود. ممکن است زگیل تناسلی در قسمتی از پوست باشد که خارج کاندوم  قرار بگیرد.

مورد بعدی که بایستی مد نظر داشته باشید شرکای جنسی خود را قبل از برقراری رابطه جنسی بشناسید! (منظور اطلاع از سابقه بیماریهای عفونی-مقاربتی  شریک جنسی است) از داشتن شرکای جنسی متعدد پرهیز کنید همچنین واکسینه شدن از خطر ابتلا به تایپهای خاصی از ویروس پاپیلومای ویروسی پیشگیری می کند

علاوه بر واکسیناسیون خود، شریک زندگی خود را تشویق کنید که ایشان هم واکسن اچ پی وی را دریافت بکند.

اگر  با پارتنر مشکوک رابطه اورال (سکس دهانی)،دارید؛ حتماً باید از لوازم محافظتی مخصوص استفاده کنید .

نکته مهم این است که فراموش نکنید که کاندوم نمی‌تواند باعث محافظت صد درصد شما از ابتلا به زگیل تناسلی باشد.

 افراد سیگاری در سرایط مشتبه با فرد غیرسیگاری، به احتمال بیشتری به زگیل تناسلی عفونت با hpv ؛ مبتلا میشوند.

افراد سیگاری بیش از افراد دیگر دچار عود و بازگشت زگیل تناسلی میشوند