پزشک متخصص زگیل تناسلی

بعضی از بیماری ها به گونه ای هستند که در رشته های تخصصی گوناگونی می توانند درمان شوند. یکی از این بیماری ها که در زمره بیماری های پوستی می باشد، بیماری زگیل تناسلی می باشد. این بیماری پوستی جزو شایع ترین ناراحتی ها و بیماری های پوستی زنان و مردان می باشد که توسط تخصص های گوناگون پزشکی می توانند درمان شوند.  پزشک متخصص زگیل تناسلی مردان و زنان می تواند متخصص ارولوژی، زنان و زایمان و یا پوست باشد. ما در این مقاله قصد داریم در مورد زگیل تناسلی، علائم زگیل تناسلی و پزشک متخصص زگیل تناسلی در تهران صحبت کنیم لطفا تا انتهای این مطلب ما را دنبال کنید.

زگیل تناسلی چیست؟!

همان طور که گفتیم زگیل تناسلی شایعترین عارضه پوستی ناشی از ابتلا به عفونت ویروسی اچ پی وی  یا پاپیلوما ویروس می باشد. زگیل ها در واقع توده های گوشتی غیر مترشحه و غیر سرطانی هستند که معمولا بعد از دوره ای خود به خود بهبود می یابند اما گاه بزرگ و مزمن شده که نیاز به مراجعه به پزشک متخصص زگیل تناسلی و درمان آن ها دارد.

همان طور که در بالا اشاره کردیم، زگیل تناسلی ناشی از عفونت ویروسی پاپیلوما می باشد. این ویروس معمولا از راه جنسی و رابطه جنسی از فرد آلوده به فرد سالم منتقل می شود و در صورت درگیری ناحیه تناسلی، بعد از گذشت مدتی باعث بروز این زگیل ها در ناحیه تناسلی زنان و مردان می شود. البته راه های انتقال دیگری نیز برای این ویروس وجود دارد، اما عنده ترین و مهمترین راه انتقال، رابطه جنسی فرد آلوده به ویروس است.

علائم زگیل تناسلی!

زگیل تناسلی معمولا علائم و نشانه های خاصی ندارد، اما گاها دارای علائمی است که پزشک متخصص زگیل تناسلی با توجه به این علائم اقدام به تشخیص و درمان این زگیل ها می نمایند. برخی از این علائم شامل؛

 • احساس سوزش و خارش در ناحیه تناسلی زنان و یا مردان
 • وجود توده های گوشتی بزرگ و یا میکروسکوپی در مقعد یا نواحی دیگر دستگاه تناسلی زنان و یا مردان
 • قرمزی همراه با سوزش در ناحیه تناسلی

محل های شایع بروز زگیل های تناسلی کدامند؟!

زگیل های تناسلی در اشکال و انواع گوناگونی وجود دارند، معمولا نواحی خاصی از دستگاه تناسلی را بیشتر درگیر می کنند. برخی از این نواحی شامل؛

 • دهانه رحم و سرویکس
 • ناحیه کشاله ران
 • مقعد و یا واژن
 • بر روی آلت تناسلی مردان و یا زنان

زگیل تناسلی چند نوع است؟!

زگیل های تناسلی ناشی از عفونت پاپیلوما می باشد، از آن جایی که این ویروس انواع مختلفی دارد پس زگیل های ناشی از این ویروس نیز انواع و اقسام گوناگونی دارد که در ادامه به برخی از انواع زگیل های تناسلی اشاره می کنیم؛

 • زگیل های موسوم به مولوسکوم
 • زگیل معمولی؛ این نوع زگیل معمولا انگشتان دست و پا را در گیر می کند.
 • زگیل پیران
 • کندیلوم یا زگیل تناسلی؛ شایعترین زگیل در ناحیه تناسلی می باشد.

پزشک متخصص زگیل تناسلی چگونه این بیماری پوستی را تشخیص می دهد؟!

قبل از اینکه در مورد نحوه تشخیص این نوع زگیل ها توسط پزشک متخصص صحبت کنیم، لازم است بدانید که این زگیل ها تنها زمانی خطرناک هستند که مزمن شوند و پس از گذشت یک دوره زمانی این زگیل ها بهبود نیافتند باید حتما درمان شوند چرا که در صورت مزمن شدن، این نوع زگیل ها احتمال ابتلا به انواع سرطان های دهانه رحم در زنان و آلت تناسلی در مردان افزایش می یابد. پزشک متخصص زگیل تناسلی پس از معاینه بالینی، اقدام به تجویز آزمایشات خاصی از جمله، آزمایش پاپ اسمیر، آزمایش کولوپوسکوپی،  PCR برای تشخیص ویروس پاپیلوما و … برای تشخیص قطعی این زگیل ها می نماید. چرا که برخی از این زگیل ها آنقدر ریز هستند که نیاز به انجام آزمایشات تکمیلی برای تشخیص قطعی و شروع درمان دارند.

پزشک متخصص زگیل تناسلی

پزشک متخصص زگیل تناسلی از چه روش های درمانی برای رفع زگیل های تناسلی استفاده می کند؟!

امروزه با توجه به پیشرفت روز افزون علم پزشکی، رکش های گوناگونی برای درمان زگیل تناسلی استفاده می شود این روش ها شامل؛

 • سوزاندن زگیل تناسلی یا الکتروسرجری
 • کرایو تراپی یا سرد نمودن زگیل ها و سپس برداشتن آن ها
 • اوزن تراپی
 • لیزر درمانی که از موثر ترین و مهمترین روش های درمانی زگیل تناسلی می باشد.
 • دارو ها و پماد های مخصوص؛ این روش برای اثر بخشی کامل  نیاز به مصرف بلند مدت دارند.
 • جراحی؛ معمولا برای زگیل های تناسلی با سایز های بزرگ استفاده می شود، در این روش پزشک متخصص زگیل تناسلی از بیهوشی عمومی و موضعی برای برداشتن زگیل های تناسلی استفاده می شود.

لیزر درمانی بهترین روش درمانی تجویز شده توسط پزشک متخصص زگیل تناسلی

همان طور که گفتیم روش های گوناگونی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد، اما بهترین و مناسب ترین روش درمان زگیل تناسلی، استفاده از لیزر دی اکسید کربن می باشدـ چرا که این روش از معدود روش هایی است که برای هر نوع زگیل در هر سایز و اندازه ای  قابل استفاده می باشد. در ضمن تنها در یک جلسه زگیل ها را از بین می برد. معمولا کسانی که از این روش استفاده می کنند دوباره با این زگیل ها رو برو نخواهند شد مگر اینکه ویروس در لایه های پوست ناحیه تناسلی پنهان شده باشد و بعد از مدتی همراه با سلول های زایای پوست فعال شده و دوباره پدیدار شوند.

برخی از افراد تصور می کنند که بخار ناشی از لیزر درمانی باعث گسترش بیاری به قسمت های دیگر دستگاه تناسلی می شود، باید بگوییم که این تصور کاملا اشتباه است چرا که امروزه با کمک دستگاه وکیوم، بخارات و دود ناشی از این روش توسط فیلتر های نانو تصفیه می شود و باعث شده است که لیزر درمانی جزو مطمئن ترین و موثر ترین روش های درمانی برای بهبود زگیل های تناسلی در زنان و مردان می باشد.

کلام آخر

پزشک متخصص زگیل تناسلی در تهران در مراکز درمانی گوناگونی در سطح این استان فعالیت می کند. این پزشک با توجه به وضعیت بالینی  و جسمی بیمار، نوع و شدت درگیری پوستی در این بیماری، بهترین و مناسب ترین روش درمانی را برای رفع این زگیل های تناسلی استفاده می کند. اگر شما جزو افرادی هستید که با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند، می توانید با مراجعه له پزشک متخصص زگیل تناسلی نسبت به درمان به موقع این بیماری اقدام کنید تا از عوارض خطرناک مزمن شدن این زگیل ها پیشگیری کنید.