درمان زگیل تناسلی خانم ها

زگیل تناسلی جزو  بیماری های پوستی شایع در زنان می باشد. ریشه این بیماری پوستی معمولا ناشی از عفونت ویروس پاپیلوما یا اچ پی وی می باشد. این توع زگیل ها معمولا به شکل زوائد گوشتی غیر سرطانی، در نواحی مختلف دستگاه تناسلی زنان ظاهر می شود. این زگیل در بانوان به خودی خود خطرناک نیست اما گاهی مزمن شده و زمینه ایجاد سرطان دهانه رحم را در زنان ایجاد می کند. این نوع زگیل ها در نواحی مختلفی دیده می شوند، از جمله مهمترین و شایعترین محل در گیری در زنان، در محل واژن و آلت تناسلی می باشد. پس اگر این زگیل ها درمان نشوند و مزمن شوند عوارض فوق العاده خطرناکی به دنبال خواهد داشت. از این رو روش های درمان زگیل تناسلی خانم ها مختلف می باشد که ما در این مقاله به توضیح این روش های درمانی خواهیم پرداخت.

انواع زگیل های تناسلی

زگیل های تناسلی بر اثر عفونت ناشی از ویروس پاپیلوما ایجاد می شود. این ویروس انواع مختلفی دارد، دو نوع این ویروس فوق العاده خطرناک می باشد، بقیه انواع این ویروس  باعث ایجاد انواع گوناگون زگیل در قسمت های مختلف بدن، از جمله ناحیه  تناسلی می شوند. نوع خفیف این زگیل تناسلی معمولا بدون علامت بوده و پس از مدتی خود به خود از بین می روند اما نوع شدید آن دردناک بوده و احتمال مزمن شدن دارد، پس نیاز به درمان جدی دارد تا از بروز عوارض خطرناک آن جلوگیری شود.

نشانه های بالینی زگیل تناسلی زنان

برخی از زگیل های تناسلی برای افراد مشکلاتی ایجاد می کند. این علائم شامل؛

  • سوزش و خارش در ناحیه مبتلا
  • قرمزی و تورم در ناحیه تناسلی که به زگیل دچار شده است.
  • و …

راه انتقال زگیل تناسلی معمولا از طریق جنسی است چرا که ویروس پاپیلوما فقط از طریق رابطه جنسی از فرد آلوده به فرد سالم منتقل می شود. همان طور که قبلا هم گفتیم زگیل تناسلی هم در اثر ابتلا به عفونت ویروس پاپیلوما در ناحیه تناسلی زنان ایجاد می شود.

 

نحوه تشخیص زگیل تناسلی زنان

زگیل تناسلی گاه آنقدر ریز است که با چشم غیر مسلح  قابل رویت نیست در این صورت علامت خاصی نیز ندارد. از این رو پزشک باید با انجام معاینات بالینی خاص و انجام آزمایشات مربوطه اقدام به تشخیص می نمایند. اما گاهی زگیل تناسلی بزرگ است که خود فرد نیز آن را مشاهده کرده و برای درمان آن اقدام می کند. پس اگر شما احساس می کنید به زگیل تناسلی دچار شده اید حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کرده تا هر چه سریعتر نسبت به درمان آن اقدام کنید.

روش های درمان زگیل تناسلی زنان

روش های درمان زگیل تناسلی در زنان معمولا گوناگون می باشد،  این روش ها هم شامل درمان خانگی زگیل تناسلی می باشد هم شامل روش های شیمیایی و .. می باشد که در ادامه به معرفی این روش ها خواهیم پرداخت.

 

درمان زگیل تناسلی با سیر یکی از روش های درمان خانگی زگیل تناسلی در زنان

سیر یک درمان خانگی موثر برای رفع زگیل های تناسلی زنان می باشد. عصاره سیر تازه یا سیر تازه خاصیت ضد ویروسی فوق العاده برای درمان زگیل تناسلی دارا می باشد. برای استفاده از این ماده، محل زگیل را با آب و گرم بشویید تا تمیز شود سپس محل را خشک کرده، در این هنگام سیر تازه را خورد و یا له کنید، آن را مستقیم بر روی زگیل قرار دهید و روی آن را با باند و یا چسب بپوشانید. این کار را باید روزانه سه بار تکرار کنید، معمولا بعد از گذشت یک هفته اثر بخشی سیر بر روی زگیل تناسلی مشاهده خواهد شد. برای اثر بخشی کامل و رفع زگیل تناسلی این ماده باید سه تا چهار هفته تکرار شود.

درمان زگیل تناسلی خانم هادرمان زگیل تناسلی با سرکه سیب روش خانگی موثر برای رفع زگیل های تناسلی!

سرکه سیب یک محلول فوق العاده برای رفع زگیل تناسلی زنان می باشد. این محلول به سبب داشتن مواد خاصی که دارد جزو مواد ضد ویروس و آنتی اکسیدان قوی می باشد، برای استفاده از این ماده، پنبه را آغشته به سرکه سیب کرده و بر روی زگیل قرار دهید. اگر با مصرف این ماده زگیل ها تغییر رنگ دادند و سیاه شدند، نشانه اثر بخشی این ماده می باشد.

درمان زگیل تناسلی در طب سنتی

در طب سنتی مواد گوناگونی برای درمان زگیل تناسلی استفاده می شود برخی از این مواد شامل؛

  • سیر
  • روغن درخت چای
  • آلوئه ورا
  • پودر زرد چوبه
  • و …

هریک از این مواد به طور موثری باعث رفع زگیل تناسلی می شوند.

 

درمان زگیل تناسلی زنان با لیزز

وقتی افراد متوجه این زگیل ها نی شوند به پزشک مراجعه می کنند، پزشک پس از معاینه بالینی و بررسی نوع و اندازه زگیل تناسلی، روش درمانی مناسب را برای درمان این زگیل ها انتخاب می کنند. یکی از مهمترین و بهترین روش های درمانی موثر برای رفع زگیل های تناسلی استفاده از لیزر می باشد. لیزر درمانی به گونه است که در یک جلسه تمامی زگیل ها از بین رفته و احتمال عود دوباره این زگیل ها نیز بسیار کم است. پس اگر قصد درمان زگیل های تناسلی خود را دارید باید بدانید که این روش درمانی، بهترین و موثر ترین روش درمان می باشد که امروزه کاربرد زیادی پیدا کرده است.

 

کلام آخر

زگیل تناسلی نوعی بیناری شایع است که روش های درمان گوناگونی دارد، پزشک متخصص با معاینه بالینی و بر اساس نوع زگیل و شدت ضایعه اقدام به تجویز روش درمانی مناسب می کند. روش های درمانی خانگی و شیمیایی از روش های درمانی مرسوم برای درمان زگیل تناسلی زنان می باشد.