در مورد عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی چه می دانید ؟

در مورد زگیل های تناسلی چه میزان اطلاعات دارید؟

در این مقاله به موضوع آنچه که باید در مورد عفونت پاپیلومای انسانی یا همان زگیل تناسلی بدانیم؟ می پردازیم ،  اگر می خواهید اطلاعات خود پیرامون عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی که مولد زگیل تناسلی است را افزایش دهید؛ توصیه می کنیم در ادامه با دکتر عاملی همراه باشید

مقدمه

ویروس پاپیلومای انسانی شایع‌ترین  و نسری ترین ویروسی است باعث ایجاد بیماری زگیل تناسلی میشود علاوه بر زگیل تناسلی و علائم ناشی از زگیل تناسلی که در برخی از مبتلایان به عفونت با این ویروس مشاهده می‌شود بعضی از گونه های ویروس پاپیلومای انسانی توانایی تغییرات پیش بدخیم و نهایتا بدخیم شدن سلول میزبان را دارند سلولهای میزبان ویروس پاپیلومای انسانی را سلول های پوششی سطح پوست و سلول های غشای مخاطی مانند سلولهای سرویکس دیوار واژن و کانال مقعد تشکیل می دهند .

در ادامه در مورد زگیل تناسلی و عامل ان یعنی ویروس پاپیلومای انسانی توضیح می دهیم در مورد علل ابتلا به زگیل تناسلی نشانه و علائم تشخیص و درمان و راههای پیشگیری (که اطلاع از آنها برای افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند الزامیست ) صحبت می کنیم.

عامل ایجاد زگیل های تناسلی چیست ؟

ویروس پاپیلومای انسانی (یک ویروس حاوی dna  دو رشته ای )را عامل ایجاد کننده زگیل تناسلی در مردان و زنان می دانیم که گفته می شود که ویروس پاپیلومای انسانی (اچ‌پی وی )حدود ۲۰۰ تاییپ دارد  جالب است که از این تعداد حدود ۴۰ نوع آنها فقط می توانند باعث ایجاد ضایعات و تغییرات در ناحیه تناسلی بشوند . در یک طبقه بندی کلی ویروس های مولد زگیل تناسلی (ویروس پاپیلومای انسانی )به دو دسته دسته باخطر پایین :مانند تایپ ۶ و ۱۱ و دسته با ریسک بالا و پرخطر :مانند تایپ ۱۶ و ۱۸ تقسیم می شود.

منظور از ویروس های دسته با ریسک پایین ویروس هایی است که فقط باعث ایجاد و بثورات جلدی مانند زگیل تناسلی می شوند و توانایی ایجاد تغییرات پیش بدخیمی  درسلول های آلوده را ندارند گفته می شود که ۹۰ درصد زگیلهایی که در ناحیه تناسلی و مقعدی در مردان و زنان وجود دارد به خاطر وجود تیپ ۶ و ۱۱ اچ پی وی هستند . وقتی که از تایپ های پرخطر صحبت می‌کنیم منظور ویروس هایی هستند که توانایی تغییرات پیش بدخیم در ان سلول های مخاطی دیواره واژن و سرویکس و … دارند شناخته شده ترین آنها تایپ  ۱۶ و ۱۸ ‏hpv می باشد که در ایجاد کانسر های آنال واژن سرویکس زنان و آلت تناسلی مردانه و‌کانال مقعد مردان و زنان  اهمیت دارد از انواع تایپ های پرخطر دیگر می توان به انواع ۴۵ ، ۵۸، ۳۱، ۳۳ اشاره کرد

راه های انتقال ویروس پاپیلومای انسانی که مولد زگیل تناسلی است کدامند ؟

ویروس پاپیلومای انسانی قدرت سرایت بسیار بالایی دارد و به دنبال تماس پوست و مخاط با پوست و مخاط آلوده به سرعت منتقل میشود بسیار محتمل است که شما نیز از پارتنر آلوده تان ویروس را دریافت کرده دچار عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی بشوید در قسمتی که می‌خواهیم راه های انتقال عفونت را برشماریم بهتر است این راه ها را به دو دسته کلی تقسیم کنیم:

۱.راه‌های انتقال عفونت مرتبط با رابطه جنسی

۲.راههای انتقال عفونت ویروس بدون ارتباط به روابط جنسی

اصلی ترین و شایع ترین جراحی که باعث انتقال ویروس از فرد آلوده به فرد سالم می شود از راه تماس و مقاربت واژینال و یا آنال و یا دهانی است (به علت تماس مستقیم پوست یا مخاط آلوده با مخاط یا پوست آلوده انتقال ویروس به سرعت انجام می شود ) به همین دلیل استکه این عفونت شایع است در افرادی است که در سنین اوج فعالیت جنسی هستند حدود ۱۷ تا ۳۳ سالگی را بازه سنی  شایع عفونت می دانند. در این قسمت باید بگوییم که برای ابتلا دخول  واژینال و یا انال  الزامی نیست . همچنین افرادی که دچار زگیل تناسلی مقعدی میشوند الزاما رابطه جنسی مقعدی نداشتند چون عفونت  زگیل  تناسلی می تواند از ناحیه تناسلی به مقعد منتشر شود.

دسته دیگر راههای انتقال ویروس پاپیلومای انسانی از راه های غیر مقاربتی :

شناخته شده ترین آنها انتقال عفونت از مادر مبتلا به نوزاد است که از طریق کانا واژینال و زایمان طبیعی منتقل میشود  تعداد اندکی از این نوزادان دچار ضایعات شبیه زگیل تناسلی در گلو و حنجره خود می شوندبعضی از این نوزادان مبتلا ممکن است به دلیل بزرگ بودن ضایعات دچار مشکلات ناشی از انسداد مسیر تنفسی شده و نیاز به درمان اورژانسی پیدا کنند از دیگر انواع انتقال به طور غیر جنسی می توان به استفاده از لوازم غیر بهداشتی و مشترک در سالن های اپیلاسیون در مراکز انجام لیزر موهای زائد اشاره کرد امروزه شاهد مواردی هستیم که دخترانی که رابطه جنسی نداشته اند با درگیری و زگیل تناسلی به پزشک مراجعه می‌کند وجود این افراد این فرضیه را تقویت می‌کند که شاید انتقال ویروس از طریق حمام عمومی کاسه های توالت های عمومی و استخر عمومی ممکن باشد

ریسک فاکتورها

این سوال پیش می آید که چه افرادی بیش از دیگران در معرض ابتلا به عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی زگیل تناسلی قرار دارند ؟

به فاکتورهای مساعد کننده ابتلا توجه کنید:

افرادی که دارای روابط جنسی بی بند و بار با پارتنرهای متعدد و ‌یا پارتنر مشکوک می باشند.

مردان همجنسگرا و افرادی که در کودکی سابقه تحت تجاوز قرار گرفتن داشته‌اند.

نوزادانی که از مادران مبتلا به عفونت مبتلا می‌شوند.

افراد سیگاری.

افرادی که به هر دلیل دچار ضعف و یا نقص سیستم ایمنی می باشند.

افرادی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی را به طور مزمن باید مصرف کنند.

افرادی که شیمی درمانی شده اند.

افرادی که بیماری‌های مزمن روماتولوژیک دارند و تحت درمان هستند.

افراد مبتلا به بیماری نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز.

تشخیص

اولین مرحله تشخیص را مراجعه فرد (مبتلا به زوائد مشکوک پوستی در ناحیه تناسلی )به پزشک متخصص تشکیل می دهد پزشک متخصص آموزش دیده  با مشاهده  ضایعه و معاینه ناحیه تناسلی و اطراف مقعد، زگیل تناسلی را از زواید  پوستی -جلدی -مخاطی مشابه افتراق میدهد . گاهی این افتراق از طریق مشاهده و معاینه حاصل نمی‌شود و لازم است که نمونه برداری از زایده مشکوک انجام شود باید بگوییم که هیچ تست خونی منحصر به فرد و آزمایش خونی وجود ندارد که بتواند وجود عفونت ویروس پاپیلومای انسانی را در فرد مراجعه کننده ثابت کند .زنان یک تست غربالگری و بسیار ارزشمند دارند که برای تمام زنانی که رابطه جنسی داشته اند بعد از سن ۲۱ سالگی ضرورت پیدا می کند تست پاپ اسمیر که توسط پزشک پاپانیکولا ابداع شده است که در کشورهایی که به رسمیت شناخته می شود توانسته به طرز چشمگیری موارد مبتلا به کنسر های پیشرفته سرویکس  را کاهش بدهد.در این تست نمونه از سلول های مخاط دهانه رحم همراه با سلولهای دیواره واژن توسط پزشک یا ماما برداشته می‌شود به طور  صحیح فیکس می‌شود و برای تشخیص و آنالیز به آزمایشگاه ارسال می شود. در برخی از مراکز امکان اچ پی وی  تایپینگ  وجود دارد بایستی این تست نیز توسط پزشک  درمانگر شما درخواست بشود با توجه به نتایجی که اچ پی وی  تایپینگ و ریپورت پاتولوژی در آنالیز نمونه به دست آمده از اسمیر پاپ وجود دارد و با توجه به سن و سابقه بیمار،مسیر تشخیصی درمانی تخصصی ،توسط پزشک درمانگر شما انتخاب می شود . ما در اقایان  تست غربالگری معادل پاپ اسمیر زنان نداریم ولی در مردانی که ضایعات مشکوک  زگیل تناسلی مقعدی دارندتستی  تحت عنوان آنال پاپ تست وجود دارد  که در طی ان جمع‌آوری سلول‌های کانال مقعدی انجام می‌شود و این نمونه برای آنالیز به ازمایشگاه ارسال می شود.

آنچه باید  روش درمورد درمان زگیل های تناسلی و عفونت پاپیلوما ویروس بدانیم :

عفونت پاپیلوما ویروس انسانی شیوع بسیار زیادی در جمعیت فعال جنسی در همه جهان دارد . با وجود این شیوع بالا جای نگرانی وجود ندارد چون اکثر موارد افراد سیستم ایمنی بدنشان  بدون مداخله پزشکی و درمان خاص، عفونت را  پاکسازی میکند . گاه عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی تحت عنوان عفونت خود محدود یا سلف لیمیتد محسوب میشود

 سیستم ایمنی بدن فرد سالم بر حسب تایپ اچ پی وی مبتلا شده ،در طی یک تا دو سال بعد ابتلا بدن میزبان را از وجود عفونت پاک خواهد کرد. قطعا پاکسازی خود به خودی در افراد مسن تر در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند مختل می شود و عفونت ازمان پیدا می کند و فرد را مستعد می کند که علاوه بر اینکه پارتنر های خود را آلوده کند باعث تداوم انتقال این ویروس شود  و خودش  نیز دچار عوارضی بشود . از جمله عوارض می توان به انواعی از کانسر های سرویکس . انواعی از سرطان  واژن در زنان و آلت تناسلی و مقعد در مردان  و‌کانسرهای مخاط دهان و زبان و حلق اشاره کنیم . درمان زگیل تناسلی با توجه به سایزو  محل زگیل ،شکل زگیل علائم و سن بیمار توسط پزشک ،از بین روشهای مختلف ، انتخاب می شود . برخی از زگیل ها با داروها و پمادهای موضعی لوسیون های موضعی  قابل درمان هستند این داروها توسط پزشک تجویز می شوند و بایستی چند هفته استفاده بشوند  برخی از این داروها در زنان باردار ممنوع است پس الزامی است  اگر بار دارید یا قصد بارداری دارید پزشک را آگاه کنید. مدالیته درمانی دیگر فریز کردن سریع سلولهای زگیل توسط اسپری نیتروژن مایع می باشد که کرایوتراپی یا درمان با سرما یا فریز زگیل نامیده می‌شود.

درمانهای دیگر عبارتند از :

الکترو کوتر زگیل

 لیزرزگیل

و در بعضی موارد جراحی

اگر زگیل به یک درمان پاسخ نداد توصیه می‌شود درمان تغییر کند و یا از درمان ترکیبی سود ببریم اگر با وجود تمام درمانها، پاسخ درمانی مناسب نبود توصیه می‌شود نمونه گیری از ضایعه مقاوم به درمان انجام بشود. در افراد سیگاری پاسخ به درمان ضعیف است و احتمال است عود  زگیل تناسلی شایع است.

پیشگیری از ابتلا به عفونت پاپیلومای انسانی یا زگیل تناسلی :

۱)از برقراری روابط جنسی با شرکای متعدد و مشکوک پرهیز کنید

۲) با فردی که سابقه بیماری‌های عفونی جنسی او را نمی دانید رابطه جنسی حتی با کاندوم برقرار نکنید

۳)اگر سیگار یا قلیان مصرف می کنید آنها را ترک کنید

۴) اضافه وزن خود را کاهش دهید

۵)از شرایط استرس زا دوری کنید

۶)خواب مرتب و تغذیه سالم داشته باشید

 موارد اخیر در صورت عدم رعایت باعث ضعف سیستم  ایمنی میشوند و  باعث  خواهند شد  که پاکسازی ویروس از بدن توسط سیستم ایمنی شما به طور خود به خود مقدور نشود.

آنچه لازم است در مورد عوارض احتمالی عفونت با ویروس پاپیلوما ویروس یا زگیل تناسلی بدانید:

با توجه به شیوع بالای عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی نباید همه افراد مبتلا نگران دچار شدن به عوارض آن باشند  همان طور که گفتیم  اغلب افراد مبتلا بدنشان قادر است که به صورت خود بخود  از پس پاکسازی عفونت بر بیاید . در گروهی  که بدنشان نتوانسته است عفونت را محدود کند نیز همه به  عوارض دچار نمی شوند.

 در زنان عوارض به دو دسته تقسیم می شود :

-۱))عوارض در بارداری که می تواند همراه با تشدید مشکلات ادراری در زنان باردار باشد همچنین اگر زنان باردار مبتلا به زگیل تناسلی یا زنان مبتلا به عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی زایمان طبیعی داشته باشند ، ممکن است نوزادان آنها نیز دچار عفونت با اچ پی وی  و زگیل در ناحیه گلو و حنجره  بشوند .

-۲))دسته دوم عوارض در زنانی که مبتلا به عفونت hpv یا زگیل تناسلی هستند عبارت است از زنانی که به تایپ های پرخطر ویروس مبتلا شدند در این زنان  سلول های مخاطی دیواره واژن و سرویکس بر اثر این ویروس دچار تغییرات پیش بدخیم یا پیش سرطانی می‌شود و در صورت عدم کشف ضایعات پیش سرطانی با پاپ اسمیر در مراحل اولیه ،استقرار سرطان سرویکس محتمل است سرطان واژن سرطان مقعد و کانال مقعدی و کنسرهای داخل دهان  از دیگر انواع سرطانهایی هستند در زنان مبتلا به تایپ های پر خطر اچ پی وی محتمل می باشد در مردان ابتلا به کنسر آلت تناسلی و کنسر  آنال شایع است.