بحث مهم در بیماری شایع جنسی زگیل تناسلی این است که این بیماری توسط ویروسی به نام HPV(human papilloma virus) ایجاد می شود.

این ویروس بیش از صد ساب تایپ شناخته شده در دنیا دارد. یعنی تا کنون بیش از صد نوع ویروس HPV یا زگیل تناسلی در دنیا شناخته شده است.

ژنوم ویروس HPV مورد بررسی قرار گرفته است و نشان از گستردگی این بیماری دارد. ویروس HPV می تواند به شکل های مختلف خودش را نشان دهد و حتی منجر به سرطان زایی شود.

ویروس HPV، ویروسی است که هم در خانم ها هم در آقایان در ناحیه تناسلی و حتی نواحی غیرتناسلی می تواند ایجاد زگیل کند. ساب تایپ هایی در ناحیه تناسلی شایعتر است.

نکته مهم این است که زگیل چه از نوع تناسلی چه از نوع غیرتناسلی همه از ویروس HPV تولید می شود، اما انواعی که در ناحیه تناسلی به طور شایع دیده می شوند انواع انگشت شماری هستند مثلا نوع شش و یازده و شانزده و هجده انواع شایع زگیل تناسلی است که شاید نود درصد زگیل های تناسلی را تشکیل می دهند.

ایجاد زگیل تناسلی با رابطه جنسی؟

سوالی که گاها راجع به زگیل تناسلی مطرح می شود این است که آیا فقط رابطه جنسی باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود؟ خیر.

بسیاری از بیماران بر اثر آلودگی های محیطی دچار این بیماری می شود. مثلا بیماران ممکن است بر اثر استفاده از یک تیغ اصلاح مشترک آلوده به ویروس که قبلا توسط فرد آلوده به این ویروس استفاده شده است، در ناحیه تناسلی دچار زگیل تناسلی شوند.

ما مواردی را مشاهده کردیم که فرد حتی با یک لباس آلوده مثلا در ورزش کشتی با عوض کردن دوبنده فرد آلوده به ویروس و پوشیدن آن آلوده به ویروس HPV شده است.

همینطور بیماری داشتیم که در بخش مراقبت های ویژه دچار آلودگی شده است. ما نمی توانیم بگوییم زگیل تناسلی همیشه فقط از طریق رابطه جنسی انتقال می یابد.

شاید به جرأت بتوانیم بگوییم که ده درصد بیماران بدون رابطه جنسی دچار زگیل تناسلی شده اند. اما شایعترین راه انتقال زگیل تناسلی حتما روابط جنسی کنترل نشده با فرد آلوده است.

بنابراین باید همیشه به افراد و جوانان توصیه کنیم که از روابط محافظت نشده با افراد جدیدی که آن ها را نمی شناسند خودداری کنند.

ایجاد زگیل تناسلی با رابطه جنسی؟

ویروس ایجاد زگیل تناسلی و مشکلات آن

زگیل تناسلی که توسط ویروس HPV ایجاد می شود می تواند در ژنوم فرد ایجاد سرطان زایی کند. ویروس های تایپ شانزده و هجده می تواند در خانم ها علتی برای سرطان گردن رحم باشند.

بیش از هفتاد، هشتاد درصد سرطان های گردن رحم قبلا دچار زگیل تناسلی بودند. این به این معنا نیست که 70_80% افرادی که مبتلا به زگیل تناسلی شده اند به سرطان دچار شوند.

بر عکس، زمانی که افراد سرطانی را بررسی کردند بیشترشان در قدیم زگیل تناسلی داشتند. اما افرادی که تایپ شانزده و هجده را گرفته، لزوما سرطان نمی گیرند ولی باید خانم ها همیشه نگران این موضوع باشند و تست پاپ اسمیر مکرر انجام و بررسی شوند که اگر دچار سرطان شدند در همان مراحل اولیه درمان برای آن ها شروع شود و فرد نجات پیدا می کند.

پس زگیل تناسلی بیماری ویروسی است و قابل انتقال بین دو فرد با تماس مستقیم است و یک بیماری شایع در دوران کنونی محسوب می شود که در بین جوانان بسیار شایع شده است.

ویروس ایجاد زگیل تناسلی و مشکلات آن

روش درمان زگیل تناسلی

بهترین درمان زگیل تناسلی در حال حاضر هم کرایوتراپی است. این ویروس به هیچ عنوان در خون نیست. به کرات این سوال از طرف بیماران هست که زگیل ها با فریز سوزانده می شوند یا کرایو می شوند.

ویروسی که در خون هست چه می شود؟ ویروس در خون وارد نمی شود، اگر فرد آزمایش خون دهد به هیچ عنوان ویروسی در خونش رؤیت نمی شود. در نتیجه ویروس فقط در ناحیه تناسلی و آن نواحی هست که زگیل وجود دارد.

دلیل این که بعد از سوزاندن یا کرایوتراپی زگیل، ممکن است باز در جای دیگری زگیل ایجاد شود این است که در آن زمانی که فرد کرایوتراپی می شود احتمالا ویروس در لایه های دیگر پوست به شکل ریز و میکروسکوپی هستند و دیده نمی شوند و بعد به مرور زمان بیرون زده و ظاهر می شوند.

روش درمان زگیل تناسلی

علت بروز دوباره بیماری بعد از درمان

همچنین ممکن است فرد پارتنر یا همسر خود را آلوده کرده است و بدون محافظت با او رابطه برقرار می کند و بعد از چند ماه به دلیل تماس مستقیم پوستی از همسر یا پارتنر خود مجدد ویروس را گرفته و دچار زگیل تناسلی می شود.

این موضوع به طور کرات می تواند تکرار شود و تا آخر عمر ادامه یابد. بنابراین نکته مهم در این افراد این است که حتما هر دو زوج درمان شوند و هر فردی که با آقا یا خانم آلوده در ارتباط است باید درمان شود. در غیر این صورت فرد بارها و بارها دچار زگیل تناسلی می شود.

این تصور در بین مردم به وجود می آید که این ویروس هیچ وقت از خون پاک نمی شود و در خون می ماند که این تصور بسیار اشتباه است.

ویروس اصلا در خون نیست و در همان پوست ناحیه تناسلی است که با کرایوتراپی از آن ناحیه ازبین می رود و با تقویت سیستم ایمنی توسط داروهایی که توسط فوق تخصصین اورولوژی تجویز می شود.

می توان ویروس های ضعیف تر اطراف آن ناحیه را هم از بین برد. بنابراین با درمان دارویی سیستم ایمنی و کرایوتراپی توسط فوق تخصص اورولوژی فرد می تواند درمان یابد.