مقاله

تفاوت زگیل، جوش و تبخال چیست؟

تفاوت زگیل، جوش و تبخال

تفاوت زگیل، جوش و تبخال

مراجعین بسیاری هر روز با ضایعاتی در ناحیه تناسلی به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه می کنند. این افراد نگرانی بسیاری دارند از این جهت که این ضایعات زگیل تناسلی باشند. این ضایعات خیلی از اوقات فقط یک جوش ساده است، گاهی یک مولوسکوم و گاهی نیز تبخال می باشد. خیلی از اوقات اسکین تگ می باشد و بیمار با ترس از زگیل تناسلی مراجعه می کند. واقعیت این است که تشخیص تفاوت زگیل، جوش و تبخال برای بیمار راحت نیست، حتی در موارد نادری برای متخصص و فوق تخصص اورولوژی هم تشخیص ممکن است سخت باشد. اما چه تفاوت هایی وجود دارد که بیمار تا حدودی بتواند با رویت ضایعه بتواند متوجه شود که این ضایعه زگیل است یا تبخال و موارد دیگر؟

ضایعات زگیل به شکل به شکل ضایعات توپر و رنگ معمولا تیره تر از پوست خود فرد، ظاهر گل کلمی دارد و سطح صاف نیست. کاملا حالت بافت را دارد یعنی به صورت گوشت اضافه چسبیده به پوست هست و آویزان نمی باشد. در ادامه بیشتر به بررسی تفاوت زگیل، جوش و تبخال خواهیم پرداخت.

تفاوت زگیل، جوش و تبخال

تفاوت زگیل و ضایعات پوستی

تفاوت بین اسکین تگ یا ضایعه معمولی پوستی و زگیل این است که اسکین تگ آویزان است یعنی یک پایه ای دارد و حالت آویزانی دارد و با ضربه دست به اطراف حرکت می کند و روی سطح ضایعه کاملا صاف است و تورفتگی و نمای گل کلمی ندارد (شبیه کلم صاف است) و این تفاوتش با زگیل بسیار مشهود است. نکته دیگر تراکم ضایعات است. در زگیل تناسلی ضایعات چندتایی بروز می کنند و ممکن است ده، بیست یا چهل عدد زگیل در کنار هم باشند اما اسکین تگ به شکل تکی است ممکن است سایز بزرگی داشته باشد ولی در مجاورت آن اسکین تگ های کوچک ندارد. زگیل وقتی سایز بزرگی داشته باشد در اطرافش زگیل های کوچک متعدد دیده می شود.

تفاوت زگیل و تبخال

نکته بعدی تفاوت های بین زگیل و تبخال است. تبخال یک بیماری عفونی است که به دلیل ویروس HSV ایجاد می شود. خطرات زگیل را ندارد. تبخال در یک محیط و زمینه قرمز رنگ، خارش دار و درد دار مشاهده می شود. ضایعاتی هستند که ابتدا در شکل تاول های ریز ایجاد شده و بعد زخم زرد رنگ در زمینه قرمز با حالت التهابی و اذیت کننده ایجاد می شود. در اولین باری که فرد دچار تبخال تناسلی می شود تب و بدن درد و علائمی شبیه سرماخوردگی خواهد داشت. بنابراین تبخال در مقایسه با زگیل حالت گوشتی ندارد و بیشتر به صورت زخم بوده و در روزهای اول حالت تاولی دارد. در صورتی که زگیل علائمی مثل سوزش، درد، التهاب و خارش را ندارد. بنابراین افتراق بین زگیل و تبخال آسان است و فرد به راحتی می تواند تفاوت بین این دو ضایعه را بفهمد.

تفاوت زگیل و مولوسکوم

مورد بعدی تفاوت بین زگیل و مولوسکوم می باشد. شاید گاهی سخت ترین افتراق بین زگیل و مولوسکوم می باشد. مولوسکوم کونتوژیازوم یک ویروس بی خطر است و به مدت شش ماه تا یک سال در بدن فرد می ماند و ضایعات به تعداد زیاد ایجاد می کند. ممکن است تا صد ضایعه برسد، خود به خود خوب می شود و نیازمند درمان هم نیست. ضایعات مولوسکوم مقداری حالت التهابی و قرمز دارد و شبیه جوش های سرسفیدی که در نوک آن پاپول ناف دار است می باشد.

یعنی نوک آن مانند کوه آتشفشانی که نوکش خای است می باشد. بنابراین مولوسکوم ضایعه ای شبیه چوش بزرگ که نوک سفیدرنگ دارد و حالت نافدار و سوراخی دارد و کاملا متفاوت از زگیل تناسلی می باشد. زگیل تناسلی معمولا سفید رنگ و ناف دار نیست و زمینه قرمز مثل مولوسکوم را ندارد. افتراق سخت در این مورد تفاوت بین مولوسکوم و تبخال می باشد چون ظاهرشان شبیه است و افتراقشان به این صورت است که برآمدگی ها در تبخال باقی نمی ماند و به سرعت حالت زخمی پیدا می کند و پاپول ناف دار در تبخال وجود ندارد. تبخال بلافاصله زخم می شود و برجسته نمی ماند.

تفاوت زگیل، جوش و تبخال

تفاوت زگیل و جوش

گاهی جوش به دنبال شیو کردن یا استفاده از پودر و مواد موبر به دلیل حساسیت در پوست ناحیه تناسلی ایجاد می شود. جوش ساده با زگیل بسیار متفاوت است. جوش ساده ضایعات کوچک و متعدد در یک زمینه قرمز رنگ و بیشتر نزدیک به فولیکول های مو در ناحیه تناسلی ایجاد می شوند و اصلا نمای گوشتی ندارد. در جوش ساده چه جوش سر سفید چه جوش سر سیاه نمایی از گوشت اضافه رویت نمی شود و این افتراقش از زگیل تناسلی را راحت می سازد و به راحتی از زگیل قابل تشخیص است.

تمام این موارد تفاوت زگیل، جوش و تبخال بودند که خیلی از اوقات بیماران را نگران می کنند و به متخصص و فوق تخصص اورولوژی باید مراجعه شود. بیشتر موارد نگرانی بیماران زگیل تناسلی می باشد چون بحث نگرانی از سرطان های متعاقب زگیل وجود دارد. در پایان توصیه می شود برای افتراق و تشخیص و درمان این ضایعات به متخصص و فوق تخصص اورولوژی مراجعه شود تا با تشخیص و درمان سریع  نگرانی بیماررفع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *