زگیل تناسلی در دختران مجرد چگونه ایجاد می شود؟ زگیل تناسلی بیماری شایع فعلی در کشور ماست. بیماری شایع جنسی که بسیاری از جوانان را درگیر خود کرده است. شیوعی که برای بیماری زگیل تناسلی در مقالات آمده است حدود 30-50% می باشد.

اما به اعتقاد اینجانب، دکتر عاملی فوق تخصص اندواورولوژی، که در بالین و در درمانگاه ها و مطب بیماران زگیل تناسلی را ویزیت و معاینه و درمان می کنم، شیوعش در جامعه ما به این میزان بالا نیست اما احتمال 20-30% شیوع زگیل تناسلی را داریم.

شیوع در این میزان هم عدد بسیار بزرگی در کشور هشتاد میلیونی ایران است، که مستلزم رعایت پروتکل های بهداشتی برای پیشگیری از آن است و باید آموزش های لازم و بی پرده برای جوانان در مورد زگیل تناسلی است.

امروزه نسبت به گذشته روابط جنسی کاملا متفاوت و آزادانه تر گشته است. بنابراین آموزش بیشتر و پیگیری های لازم برای زگیل تناسلی مورد نیاز است، چه برای دختران چه پسران، تا درگیراین بیماری مهم و جدی نشوند. در این مقاله بیشتر سعی می کنیم که راجع به زگیل تناسلی در دختران مجرد صحبت کنیم.

زگیل تناسلی در دختران مجرد

چگونگی ایجاد زگیل در دختران مجرد

زگیل تناسلی در دختران مجرد، خطرات زگیل تناسلی در یک خانم متاهل با سابقه سکس کامل را ندارد. منظور ما در اینجا از دختر مجرد، دختری است که باکره است و رابطه و دخول واژینال انجام نداده است.

زگیل تناسلی در این افراد باید همچون آقایان به شکل سطحی انجام گیرد. خانم های مجرد که دچار زگیل تناسلی هستند به نسبت افرادی که متاهل هستند و رابطه جنسی کامل داشته اند بسیار درمان راحت تری دارند.

چگونگی ایجاد زگیل در دختران مجرد

روش درمان زگیل دختران مجرد

درمان زگیل تناسلی در دختران مجرد همچون آقایان از بین بردن زگیل با کرایوتراپی است. این افراد به دلیل باکره بودن  تست پاپ اسمیر نیاز ندارند.

برای تعیین جنس ویروس در این افراد ضرورتی وجود ندارد. همان طور که در آقایان می گوییم انجام تست HPV که تست بسیار گرانی است ضرورتی ندارد در خانم های مجرد هم انجام تست ضرورتی ندارد، چون نگرانی از باب داخل شدن ویروس به واژن، گردن رحم و رحم وجود ندارد.

در نتیجه این افراد خطر سرطان زایی بسیار ناچیزی دارند و می توان گفت تقریبا خطر سرطان در این افراد وجود ندارد.همچون آقایان با کرایوتراپی ضایعات سطحی درمان زگیل تناسلی در آن ها انجام می گردد.

این بیماران ممکن است بدون رابطه جنسی کامل و دخول دچار زگیل تناسلی از فرد آلوده شوند.

روش درمان زگیل دختران مجرد

علت ایجاد زگیل در دختران مجرد

وقتی بدن و ناحیه تناسلی آقایی که دچار زگیل تناسلی است با پوست ناحیه تناسلی یک خانم تماس داشته باشد، خانم دچار زگیل تناسلی در پوست ناحیه تناسلی می شود.

درگیری در این ناحیه با خطر سرطان زایی بسیار بسیار ناچیزی همراه است و نگرانی در مورد سرطان این افراد بسیار کم است. ضایعات زگیل تناسلی در این خانم ها را هم با کرایوتراپی هم با لیزر و هم جراحی از بین برد، و فرد را تحت نظر گرفت.

برای شش ماه داروهای تقویت سیستم ایمنی به فرد داد تا بدنش در مقابل این ویروس مقاومت کافی را داشته باشد. اگر بعد از شش ماه زگیل تناسلی جدیدی نداشت یعنی ویروس از بدن پاک شده است و دیگر نگرانی بابت ازدواج، فرزندآوری و سرطان گردن رحم نخواهد داشت.

در این جا همچون مقالات دیگرمان تاکید داریم که ویروس HPV یا زگیل تناسلی ویروسی نیست که مانند تبخال تناسلی دائمی و مادام العمر در بدن باقی بماند.

علت ایجاد زگیل در دختران مجرد

مدت زمان از بین رفتن ویروس زگیل تناسلی

ویروس HPV یا زگیل تناسلی معمولا بعد از یک تا یک سال و نیم بعد از کرایوتراپی و از بین بردن زگیل ها از بدن پاک می شود، مگر فرد مجدد در معرض آلودگی ویروس قرار گیرد.

در خانم مجرد دیگر نیاز به پاپ اسمیر منفی نیست همین که فرد بیش از شش ماه هیچ زگیل تناسلی جدیدی نداشته باشد نشانه این است که ویروس از بدن پاک شده است.

نکته دیگری که در دختران مجرد در مورد زگیل تناسلی باید توجه شود این لست که این افراد رابطه مقعدی را تجربه کرده اند چه با کاندوم و چه بدون آن می تواند منجر به زگیل مقعدی شود. بنابراین این افراد از ناحیه مقعدی هم باید معاینه شوند.

حتی اگر در بیرون ناحیه مقعد درگیری زگیل وجود داشته باشد نیاز به آنوسکوپی می باشد تا کانال آنال بیمار با دوربین کاملا چک شود تا زگیلی در این ناحیه وارد نشده باشد و اگر شده درمان خیلی سریع توسط متخصصین انجام گردد.

پس در دختران مجرد بر اساس شرح حالی که بیمار از روابط جنسی خود می دهد باید به درگیری اطراف واژن و حتی اطراف مقعد توجه کرد تا درمان لازم انجام گیرد.

مدت زمان از بین رفتن ویروس زگیل تناسلی

بهترین روش درمان زگیل مقعدی

بهترین درمان فعلی زگیل تناسلی مقعدی در حال حاضر کرایوتراپی می باشد. مواردی از خانم های مجرد داشتیم که بدون رابطه جنسی دچار زگیل شده اند که ممکن است از طریق لیزر موهای زاید، سونا، استخر، جکوزی، وسایل مشترک مثل تیغ که فرد آلوده ای از آن استفاده کرده و محیط های آلوده دچار شده اند.

نکته آخر این که اگر در دختر مجردی زگیل تناسلی دیدیم نمی توانیم به طور قطع بگوییم بر اثر رابطه جنسی دچار شده است. گاهی اوقات بر اثر تماس با محیط های آلوده و مواردی که در بالا اشاره شد فرد دچار زگیل می شود و باید درمان آن خیلی سریع با کرایوتراپی انجام گیرد تا برای فرد در آینده مشکلاتی ایجاد نشود.