در مورد روش های انتقال زگیل های تناسلی چه می دانید آیا با انواع روش های انتقال زگیل تناسلی و روش های انتقال ویروس پاپیلومای انسانی آشنایی دارید زگیل تناسلی چگونه شناخته و تشخیص داده میشود آیا می خواهید با نحوه تشخیص زگیل تناسلی آشنایی پیدا بکنید با مطالعه این مطلب به پرسش های شما در زمینه راه های انتقال و تشخیص زگیل تناسلی با دکترعاملی پاسخ خواهیم گفت

مقدمه

 زگیل های تناسلی به علت عفونت با تایپ ها و انواعی از ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود راه های انتقال را عمدتاً رابطه های جنسی با افراد آلوده به ویروس پاپیلومای انسانی می‌دانیم عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی شایع ترین عفونت ویروسی است که از طریق رابطه جنسی با پارتنر آلوده به فرد سالم منتقل میشود در جهان نزدیک به ۲۰۰ تایپ (گونه)متفاوت از ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد.  شاید تایپ های دیگری از این ویروس وجود داشته باشد که تا کنون برای بشر ناشناخته مانده است. یکی از عوارض ناشی از عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی را افزایش احتمال ابتلا به انواعی از کنسرها مانند کانسر کانال مقعد (کانسر آنال)٫کانسر  رحم، کنسر واژن،کنسر  آلت تناسلی می دانند ولی بایستی بدانید که همه تایپها (گونه‌های )ویروس پاپیلومای انسانی،زمینه ساز آغاز تغییرات سرطانی در سلولهای شما نخواهند بود.

ابتلا به تایپ های مختلف ویروس پاپیلومای انسانی:

گفته شد که قریب به ۲۰۰ تایپ مختلف از ویروس پاپیلومای انسانی در جهان شناخته شده است.

برخی از این گونه ها می تواند تغییرات غیر طبیعی را در سلولهای میزبان اغاز کند و در صورت عدم تشخیص فاز پیش سرطانی، در نهایت به یک‌سرطان مبدل شود. ابتلا به تعداد خاصی از ویروسهای پاپیلومای انسانی می تواند سلول پوستی-مخاطی آلوده شده را دچار تغییرات پیش سرطانی  نماید. ویروسهای پاپیلومای انسانی تیپ ۶ و ۱۱ را مسبب حدود ۹۰ درصد از تمام زگیل های تناسلی می دانیم. از این دویست تایپ مختلف ویروس پاپیلومای انسانی ،تنها ۴۰ تایپ باعث ایجاد ضایعات جلدی مخاطی در ناحیه تناسلی میشود. یعنی فقط ۴۰ تایپ ویروس می‌تواند باعث زکیل  و یا تغییرات در غشاهای پوستی مخاطی ناحیه تناسلی باشد . زگیلهای تناسلی با زگیلهای روی دست و نواحی دیگر بدن متفاوتند . این تعداد ویروس پاپیلومای انسانی که می‌توانند ناحیه ژنیتال را درگیر کنند  بر اساس پتانسیلشان در ایجاد تغییرات پیش بدهیم و‌بدخیم بافتی ،به دو دسته کم خطر و پرخطر طبقه‌بندی می‌شوند. ویروس پاپیلومای انسانی تایپ ۱۶ و ۱۸ را در دسته ویروس های پاپیلومای انسانی با ریسک بالای سرطان می شناسند ویروس پاپیلومای انسانی تایپ ۶ و ۱۱ باعث ایجاد زگیل های تناسلی کم خطر میشود. ویروس های گروه کم خطر باعث تغییرات پیش سرطانی در سلول‌های مخاطی دهانه رحم زنان نمی‌شود این ویروس ها  اغلب خود بخود، توسط سیستم ایمنی بدن میزبان پاک‌ میشوند.گروه پرخطر باعث ایجاد تغییرات پیش سرطانی  در سلول های درگیر مثلاً سلول های مخاطی دهانه رحم میشود؛ این تغییرات اگر بدون درمان رها بشوند امکان تبدیل شدن به سلول سرطانی بسیار محتمل  خواهد بود

ریسک فاکتورهای ابتلا به زگیل تناسلی کدام است ؟

-داشتن روابط جنسی محافظت نشده

-داشتن روابط جنسی با شرکای جنسی پرخطر -داشتن روابط جنسی متعدد و یا مولتی پارتنر بودن

-سیگاری بودن

-داشتن سابقه تجاوز جنسی در کودکی

ـ فرد مبتلا ممکن است در کودکی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته باشد

 -سیگاری بودن

-داشتن سیستم ایمنی ضعیف مثلاً در افرادی که به بیماری نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز مبتلا هستند یا افرادی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند در مبتلایان به بیماری‌های روماتولوژیک یا افرادی که شیمی درمانی میشوند یا افرادی که پیوند عضو داشته و داروهایی مصرف می کند که مانع رد پیوند عضو می شود.

از آنجا که پاک شدن ویروس از بدن به قدرت دفاعی سیستم ایمنی میزبان بستگی دارد؛ لذا این افراد به علت ضعف سیستم ایمنی شان قادر نخواهند بود  فرایند پاکسازی ویروس را به طور کامل و صحیح انجام دهند لذا احتمال مبتلا شدنشان بیشتر می شود.

-نوزادانی که  از مادر مبتلا ،به روش طبیعی (عبور از کانال واژینال)متولد شده اند .

بهتر است بدانید که اغلب افرادی که دچار عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی می شوند این عفونت در آنها سلف لیمیتد است یعنی ذات عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی را یک عفونت خود محدود شونده می‌دانند. در بسیاری از مبتلایان  این عفونت بدون علامت است و اصلاً شناسایی نمی‌شود. یعنی ممکن است فردی در مرحله ای از  زندگی جنسی خود دچار  عفونت با اچ پی وی شده باشد و فاقد هر گونه علامتی بوده باشد و اصلا خودش نفهمید  باشد که مبتلا بوده است.

راههای انتقال  زگیل تناسلی

شناسایی راه های انتقال ویروس پاپیلومای انسانی که می تواند مسبب ایجاد زگیل تناسلی باشد

افرادی  رابطه جنسی پر خطر دارند

متاسفانه خیلی از افراد به علت داشتن اطلاعات اشتباه و یا نداشتن آگاهی کافی و نداشتن سواد بهداشت جنسی، ممکن است دچار وسواس بی مورد بشوند  از طرف دیگر وقتی که اطلاعات دقیق در مورد راه های انتقال زگیل تناسلی وجود نداشته باشد؛  فرد نااگاه  به علت عدم آگاهی، خود را در معرض کارهایی قرار می‌دهد که ریسک ابتلا  به این ویروس را در وی افزایش میدهد

 در این قسمت می خواهیم راه هایی که منجر به انتقال ویروس پاپیلومای انسانی که عامل مسبب زگیل تناسلی  در زنان و مردان است (هم انواع کم خطر و هم انواع پرخطر اچ پی وی)را با هم مرور کنیم:

راه انتقال اصلی رابطه های جنسی پرخطر هستند

اینترکورسهای واژینال آنال با پارتنر الوده به عنوان عوامل اصلی مقصر برای انتقال ویروس پاپیلومای انسانی  به فرد سالم شناخته می شوند (برای انتقال دخول الت تناسلی الزامی نمی باشد).ویروس پاپیلومای انسانی از جمله عوامل عفونتزایی است  که قدرت سرایت بسیار بالایی دارد و انتقال زمانی رخ می دهد که تماس مستقیم پوست با مخاط الوده پوست  یا مخاط سالم اتفاق می‌افتد

خیلی از مراجعین سوال می‌کنند که در صورت نداشتن رابطه جنسی آیا امکان انتقال زگیل تناسلی و مبتلا شدن به عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد یا خیر؟

 در پاسخ باید بگوییم برای انتقال ویروس پاپیلومای انسانی ،مقاربت جنسی همراه با دخول الزامی نیست  یعنی همین که پوست فرد آلوده به پوست و مخاط پارتنر سالمش تماس پیدا بکند انتقال ویروس پاپیلومای انسانی رخ میدهد. پس بدیهی خواهد بود  که افرادی که با پارتنر های مشکوک روابط جنسی محافظت نشده دارند تا حد بسیار بالایی ریسک ابتلای ایشان به زگیل تناسلی بالاست حتی داشتن رابطه جنسی دهانی با پارتنر آلوده به ویروس پاپیلومای انسانی نیز می تواند برای انتقال زگیل تناسلی کفایت کند.

راه دوم انتقال زگیل تناسلی و اچ پی وی ،روش های رفع موهای زائد ناحیه تناسلی است . یکی از نگرانی هایی که اخیراً در مراجعین مشاهده  می شوید این است که خیلی از افراد بخصوص خانم ها نگران انتقال زگیل تناسلی با اپیلاسیون موهای زائددر سالنهای ارایشی هستند.

آیا اپیلاسیون می‌تواند یکی از راههای انتقال زگیل تناسلی به شمار بیاید ؟

در پاسخ این سوال باید بگوییم که بله ممکن است اپیلاسیون در محیط غیر بهداشتی و ابزار مشترک میتواند راه انتقال زگیل تناسلی باشد. اگر لوازم به صورت یک بار مصرف نباشند یعنی به طور مشترک و مکرر برای مراجعین متعدد از یک سری وسیله  استفاده شود ریسک ابتلا بسیار بالا خواهد بود . یکی از نکات دیگر که باید به ان  اشاره کنیم این است که وقتی که از انتقال زگیل تناسلی توسط اپیلاسیون صحبت می کنیم بایستی بگوییم اگر هنگام انجام اپیلاسیون موهای زائد شما خونریزی اتفاق افتاده باشد اینکه با ابزار الوده به عفونت با ویروس پاپیلومای ویروسی و همچنین سایر بیماری های منتقله از راه جنسی ابتلا پیدا کنید بالا میرود . تاکید می‌کنیم که اگر قصد انجام اپیلاسیون موهای زائد دارید حتما به مرکز معتبر مراجعه بکنید و حتما دقت کنید که از مواد لوازم و وسایل یکبار مصرف استفاده بشود.

راه انتقال سوم استفاده از تیغ اصلاح است .

آیا افرادی که برای اصلاح موهای زائد ناحیه تناسلی از تیغ استفاده می کنند ، ممکن است این روش باعث انتقال ویروس پاپیلومای انسانی و ابتلای آنها به  زگیل تناسلی بشود یا خیر ؟

اگر به قسمت قبل دقت کرده باشید خودتان می توانید پاسخ سوالات فوق را بدهید اگر شما از ابزار اصلاح آلوده فردی که به ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا است استفاده کنید امکان انتقال ویروس به بدن شما و ابتلای شما به زگیل تناسلی محتمل است این احتمال زمانی بیشتر می‌شود که برش زخم و خونریزی توسط تیغ در بدنایجاد شده باشد تاکید می کنیم به هیچ عنوان هیچ وقت از تیغ و لوازم شخصی دیگران برای اصلاح استفاده نکنید.

راه انتقال بعدی رابطه جنسی اورال

برقراری روابط جنسی دهانی نیز از مسیرهایی که می‌تواند باعث بشود که ویروس پاپیلومای انسانی  به فرد  سالم منتقل بشود این انتقال باعث می‌شود که زگیل در  محوطه فضای  دهان (اورال کاویتی)،مثلاً زبان ،کام،حلق و گلو و یا روی لبها ،ظاهر شود

 در افراد مبتلاشده به ضایعات دهانی از این راه، نمای ظاهری زگیل در حلق و دهان  و لب ها،شبیه  و زگیل های تناسلی خواهد بود . همانطور که زگیل های را در ناحیه ژنیتال به انواع پرخطر و کم خطر تقسیم کردیم در ناحیه اورال هم به دو دسته پاپیلوما ویروسهای دهانی مخاطی  پرخطر و تایپهای مخاطی  دهانی کم خطر تقسیم می شود . منظور از دسته بندی ‌گروه کم خطر (گروه با ریسک پایین)به زگیل ها و‌اچ پی وی اینفکشنهایی  گفته می شود که خود به خود توسط سیستم ایمنی بدن محدود و پاکسازی می شود. و  خود به خود از بین می‌رود و ریسک ایجاد تغییرات بدخیم با انها پایین است . و وقتی  از انواع پرخطر صحبت می‌کنیم منظور از تایپهایی است که باعث تغییرات پیش سرطانی در مخاط دهان و زبان و لبها  میشودو  در صورت عدم رسیدگی و‌ تشخیص و‌درمان بخ موقع ،سرطان ها و توده های دهان و زبان بروز می کند. اگر  شما از دسته افرادی هستید که در گروه‌های پرریسک برای ابتلا به زگیل تناسلی  قرار گرفته اید  تاکید می‌کنیم که راه های انتقال زگیل تناسلی را مجددا و با دقت بیشتری مطالعه کنید.

راه های تشخیص زگیل تناسلی کدامند؟

رابطه جنسی مشکوک و همچنین تماس پوست (مخاط)با پوست(مخاط) از راه‌های اصلی انتقال ویروس عامل  زگیل های تناسلی می باشد . ممکن است زگیل ها ماه ها حتی سال ها بعد از رابطه محافظت نشده بروز کرده باشند . می‌خواهیم در این قسمت شما را با روشهای تشخیص زگیل تناسلی آشنا کنیم. با وجود آن که ویروس زگیل تناسلی بسیار راحت از طریق رابطه جنسی و تماس با پوست با پوست منتقل می شود ولی باید بدانید که خیلی از افرادی که به این ویروس آلوده هستند به خصوص مردان آلوده به ویروس پاپیلومای علامتی ندارند. متاسفانه این افراد از ابتلای خود به ویروس مولد زگیل تناسلی بی اطلاع هستند و ممکن است از راه مقاربت جنسی ویروس را رابه  پارتنر خود منتقل  بکنند. لازم است برای اطلاع داشتن راههای تشخیص ،ابتدا در مورد علائم زگیل تناسلی بدانید.

اکنون به  موارد زیر اشاره میکنیم :

بهتر است با شکل ظاهری زگیل های تناسلی آشنایی پیدا کنید .زگیل تناسلی می تواند سایز های متفاوت داشته باشد سایز کوچک یا بزرگ . می‌تواند به صورت منفرد باشد یا به صورت منفرد و پراکنده و یا اینکه به صورت گروهی و خوشه ای باشد از نظر رنگ ، زگیلهای تناسلی معمولا به رنگ پوست اطراف خودشان در می آیند  و ممکن است از پوست فرد مبتلا کمرنگ تر یا پررنگ‌تر  هم باشد و داشتن رنگهایی مانند قهوه ای طوسی یا حتی سفید نیز برای آن ها دور از ذهن نخواهد بود . بسیاری از آنها به صورت خوشه ای و ظاهری شبیه به گل کلم و در قسمت های چین دار و مرطوب ناحیه تناسلی  و‌اطراف مقعد همچنین داخل مخاط واژن و دهانه رحم در زنان ایجاد می شود ممکن است یک دسته دیگر از افراد زواید زگیل تناسلی  را به صورت یک برآمدگی با پوست ضخیم رویش توصیف کنند. در گروهی از افراد زگیلهای تناسلی می تواند مسطح باشد . برخی از افراد که به زگیلهای تناسلی مبتلا می‌شوند زگیل اصلا قابل مشاهده هم نیست.  اغلب زگیل های تناسلی درد ایجاد نمی‌کند ولی هستند افرادی که در اطراف زگیل تناسلیشان احساس خارش و سوزش را گزارش می‌کنند . زگیل های تناسلی می‌تواند باعث خونریزی هنگام ادرار کردن و یا حین با بعد از  مقاربت باشد . همچنین افراد مبتلا به زگیل تناسلی ، مقاربت جنسی دردناک را تجربه می کنند.

زگیل های تناسلی در زنان می تواند خارجی و داخلی باشد

زگیلهای تناسلی خارجی زگیلهای هستند که با مشخصات ظاهری که در بالا اشاره کردیم در ناحیه ژنیتال خارجی و سطح پوست ناحیه تناسلی قابل مشاهده هستند. زگیل های تناسلی محدود به  پوست ژنیتالیای خارجی  نمی شوند در زنان در اطراف واژن مدخل واژن لابیاها کلیتوریس و همچنین اطراف مجرای ادراری و نیز میان دو راه(پرینه=ناحیه ای که بین واژن و مقعد قرار دارد ) ،دیده می‌شود. در مردان زوائد زگیل مانند میتواند اطراف مقعد و آلت تناسلی و کیسه بیضه ها را درگیر کند

در هر دو جنس،زگیلهای تناسلی در چینهای بالای ران و کشاله رانها هم شایع است.

تشخیص

حال که با علائم و مشخصات ظاهری زگیل تناسلی آشنا شده‌ایم ،بهتر می‌توانیم مبحث تشخیص زگیل تناسلی را اغاز کنیم.

اغلب زگیلهای تناسلی با مشاهده مستقیم تشخیص داده می شوند

پزشک متخصص باتجربه  ظاهر زگیل تناسلی را میشناسدو‌ می‌تواند به راحتی زگیل تناسلی را از زوائد مشکوک دیگر افتراق بدهد . یادتان باشد که زوائد پوستی در ناحیه تناسلی انواع مختلفی دارد و افتراق زگیل تناسلی از بقیه انواع زوائد پوستی فقط باید توسط پزشک متخصص متبحر باتجربه انجام بشود. گاهی پیش می‌آید که فقط از طریق مشاهده مستقیم و معاینه ناحیه درگیر،پزشکتان  می تواند به تشخیص زگیل تناسلی به صورت قطعی برسد ولی  مواردی  اتفاق می‌افتد که تشخیص افتراقی قطعی نمی‌شود گذاشت . در این موارد نمونه‌ای از زایده مشکوک برای بررسی به پاتولوژیست ارسال می شود. در این مواقع اگر زائده زگیل تناسلی باشد ممکن است پاتولوژیست تایپ و گونه ویروس پاپیلومای انسانی مولد آن را نیز در گزارش خود ذکر کند

علاوه بر مشاهده مستقیم و معاینه توسط پزشک متخصص متبحر نمونه نمونه گیری راه دیگر تشخیص زگیل تناسلی است که اگر بیمار مراجعه کننده زائده ای در ناحیه تناسلی داشته باشد که یک یا چند مورد از مشخصات زیر را دارا باشد، نمونه برداری الزامی می‌شود :

زگیلهای تیره رنگ ناحیه تناسلی معمولا نمونه برداری می‌شود

زواید  پوستی ناحیه تناسلی شبیه زگیل ولی با ظاهر نه چندان اختصاصی برای زگیل تناسلی

همچنین در مورد  زایده پوستی مشکوک به زگیل در بیمارانی که به ویروس ‏ اچ آی وی آلوده هستند.

وقتی که پزشک از تشخیص ضایعه اطمینان نداشته باشد و یا فردی با تشخیص زگیل تناسلی تحت درمان مناسب قرار گرفته و پاسخ درمانی دریافت نشده باشد (پاسخ درمانی نامناسب) احتمال دارد که پزشک در مواردی که  ریسک فرد برای ابتلای به سایر بیماری های منتقله از راه جنسی بالاست برای رد سایر عفونت‌ها مثلاً آلودگی فرد بهHIV آزمایش خون نیز درخواست کند تا بدین ترتیب تشخیص و درمان زود هنگام برای اچ ای وی هم  ،همزمان با درمان زگیل تناسلی آغاز بشود.

در زنان  که فعالیت جنسی داشته اند ،غربالگری با تست پاپ اسمیر الزامیست

اگر گزارش پاتولوژیست از نظر وجود تغییرات پیش سرطانی در نمونه اسمیر پاپ مثبت بوده باشد و یا اینکه hpv تایپینگ  مثبت  از لحاظ تایپهای با ریسک بالا وجود داشته باشد. برای مشاهده تغییرات دهانه رحم و دیواره واژن پزشک از کولپوسکوپی استفاده می کند با کولپوسکوپی سرویکس و‌دیواره واژن با دقت بالا مشاهده می شود. گفته می شود که میزان دقت این روش در تشخیص ضایعات غیرطبیعی مخاط سرویکس  ۹۹ درصد است کولپوسکوپی را روشی پیشرفته و بیخطر  جهت تشخیص زودهنگام و تغییرات  پیش سرطانی مخاط دهانه رحم می‌دانند. در توضیح پاپ اسمیر و hpv تایپینگ در زنان باید بگوییم که هر نتیجه مثبت  نباید باعث نگرانی بیمار بشود . چون در خیلی از موارد با درمان صحیح می توان ویروس مواد  زگیل تناسلی را از بدن پاکسازی کرد همچنین در زنان جوان که سیستم ایمنی قوی و پرتوان دارند در خیلی از موارد عفونت به صورت خود به خود در طول سال‌ها پاک می‌شود و اگر درجه تغییرات گزارش شده در گزارش نتیجه پاپ اسمیر ،پایین باشد از بین می روند و مخاط به حالت طبیعی برمی‌گردد. پاپ اسمیر و همچنین برداشتن نمونه برای تست اچ پی وی تایپینگ در یک زمان و در یک جلسه کوتاه انجام می‌شود دردناک نیست و بعد از نمونه گیری شما می توانید به انجام فعالیت های روزانه خود باز گردید

 برای تشخیص دادن ویروس hpv که مولد زگیل تناسلی است هیچ آزمایش خون  در هیچ نقطه دنیا وجود ندارد و  به همین علت است که از تست ویژه‌ای برای زنان استفاده می‌شود که اصطلاحاً تحت عنوان پاپ اسمیر (به علاوه اچ پی وی تایپینگ)نامیده میشود نمونه برداشته شده در این روش سلولهای مخاطی دهانه رحم است نه بافت.یعنی پاپ اسمیر با بیوپسی که توسط کولپوسکوپ انجام میشود متفاوت است .

در مسیر تشخیص و راه دیگری که برای زنان استفاده می‌شود پاپ اسمیر به علاوه hpv typing می باشد که پاپ اسمیر در واقع یک روش غربالگری بسیار مهم برای آگاهی زودهنگام از تغییرات پیش سرطانی مخاط دهانه رحم در زنان می باشد نمونه پاپ اسمیر باید به طور صحیح از سلولهای دهانه رحم جمع‌آوری بشود و برای بررسی در محیط مناسب استاندارد قرار گرفته فیکس شده و به پاتولوژی ارسال بشود در مواردی که سلول غیر طبیعی در نمونه پاپ دیده می‌شود معمولاً نتیجه تست مثبت گفته می‌شود و گفته می‌شود که تغییرات پیش سرطانی در مخاط دهانه سرویکس وجود دارد و احتمال بروز سرطان دهانه رحم در آینده زیاد است پاپ اسمیر فقط به صورت مثبت یا منفی گزارش نمی‌شود و با توجه به میزان و نوع  تغییرات ایجاد شده در سلولهای نمونه پاپ معمولاً درجه بندی نمونه  نیز در گزارش پاتولوژی درج می‌شود.

نکته دیگر این است که زمانی که در مسیر تشخیص زگیل تناسلی تناسلی بافت مشکوک به پاتولوژی ارسال می‌شود معمولاً بیش از یک تایپ ویروس پاپیلومای انسانی در داخل نمونه ارسالی یافت خواهد شد. از حدود ۲۰۰ تایپ شناخته شده ویروس پاپیلومای انسانی  فقط حدوداً ۴۰ است که با  زگیل و با تغییرات پیش سرطانی و افزایش احتمال  ابتلا به کانسر در آینده ارتباط دارند از اینجا هست که شما ارزش اچ پی وی تایپینگ را در تشخیص زگیل تناسلی و همچنین ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم متوجه میشوید. تاکید می‌کنیم که تشخیص و درمان به موقع توسط پزشک متخصص بسیار حائز اهمیت است چون زمانی که زگیل خونریزی میکند یا زخمی میشود در این مواقع احتمال انتقال ویروس به پارتنر  افزایش پیدا می‌کند همچنین اگر به موقع درمان نشود بافت‌های سلولی پوستی و مخاطی درگیر تغییرات پیشرفت می‌کند و بدین ترتیب به سرطان پیشرفته تغییر شکل میدهد  به –چگونه از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری کنیم مهمترین عاملی که باعث انتقال عامل مولد زگیل تناسلی یعنی ویروس پاپیلومای انسانی می شد روابط جنسی پارتنر مشکوک بود پس  به عنوان یکی از اقدامات جهت پیشگیری توصیه می شود که از داشتن روابط محافظت شده و محافظت نشده با شریک جنسی ناشناس، داشتن روابط جنسی متعدد و داشتن شرکای جنسی متعدد پرهیز  شود. همچنین امروزه انجام تست پاپ اسمیر برای غربالگری خانم ها توصیه می شود در کشور ما می‌شود که سالانه  پاپ اسمیر تست برای خانم های بالای ۲۲ سال که فعالیت جنسی دارند انجام بشود . با ورود واکسن گارداسیل به بازار دارویی جهان امروزه افراد و جمعیت‌های واکسینه  شده میزان ابتلایشات  به تایپ های شایع ویروس زگیل تناسلی به طور موثری کاهش پیدا کرده است.ما چنین تستی را برای غربااگری ابتلا به اچ پی وی در مردان نداریم فقط در مردانی مه زگیلهای تناسلی اطراف مقعد دارند برداشتن سلولهای دیواره انتهای کانال آنال که anal pap test نامیده میشود برداشته شده و‌برای انالیز به پاتولوژی ارسال میشود.

نکته پایانی

در پایان لازم است به این نکته تاکید کنیم که نباید تمام راشها و‌زواید پوستی  در ناحیه تناسلی همه‌شان تحت عنوان زگیل تناسلی نامیده بشود تشخیص زگیل تناسلی با مشاهده و معاینه توسط پزشک متخصص با تجربه که چشمش توانایی تفکیک زگیل تناسلی از سایر ضایعه های پوستی را دارد انجام میشود.

تاکید می‌کنیم که از آنجا که بعضی از تایپ‌های اچ‌پی‌وی می‌تواند باعث ایجاد موارد پرخطر زگیل تناسلی بشوند و این تغییرات می‌تواند به سمت سرطانی کردن بافت درگیر پیش برود تاکید می شود که اگر شما متوجه زائد مشکوک در ناحیه تناسلی خود با پارتنرتان هستید،هر چه سریعتر برای بررسی به پزشک متخصص مراجعه کنید . با مراجعه به پزشک است که متوجه می‌شوید که زائده شما زگیل تناسلی بوده یا خیر و اگر زگیل تناسلی بوده  با شروع به موقع درمان ها نگرانی تان از بین خواهد رفت و عوارض در شما ایجاد نمی شود.