در این مقاله به زگیل تناسلی یا جوش می پردازیم ، آیا می دانید که احتمال اشتباه گرفتن زگیل تناسلی با سایر زائده های پوستی وجود دارد آیا می خواهید بدانید که تفاوت زگیل تناسلی با اسکین تگ چیست از کجا بفهمیم که ضایعه پوستی در ناحیه تناسلی  زگیل تناسلی است یا جوش

برای یافتن پاسخ پرسش های فوقدر ادامه با دکتر عاملی همراه باشید

مقدمه

 روزانه در مطب و‌کلینیم مواجه هستیم با مراجعینی که  اظهار می دارند که در قسمت تناسلی خارجی خود ضایعه پوستی  غیر عادی پیدا کرده‌اند.اگر شما هم جزء این دسته هستید و اخیراً متوجه یک ضایعه غیر عادی در ناحیه تناسلی شده اید ترس و نگرانی را کنار بگذارید این ضایعه می‌تواند جوش معمولی باشد یا التهاب فولیکول مو باشد . اسکین تگ یا زگیلهای تناسلی هم ممکن است جز تشخیصهای افتراقی ضایعات شما باشند  گاهی برخی از مشکلات و بیماریهای پوستی مخاطی خود را به‌صورت جوش و راش  غیر عادی در ناحیه تناسلی نشان میدهند  با توجه به دامنه وسیع تشخیص های افتراقی برای ضایعات پوستی غیرعادی  و راشهای ناحیه تناسلی خارجی، ضروری است که این بثورات  حتما توسط پزشک فوق تخصص با دانش و باتجربه کافی  دیده شوند برای افتراق صحیح زواید جلدی مخاطی مختلف، از اتکا به تشخیص خودتان و یا تشخیص افراد غیر پزشک پزشک غیر متبحر غیرمتخصص پرهیز کنید. در همین جا باید بگوییم اکثر ضایعات توده ها و برجستگی های پوستی که در ناحیه تناسلی می‌بینید خوش خیم هستند شممکن است یک جوش‌زیرپوستی باشند یا التهابی باشند که به علت گیر کردن مو زیر پوست شما ایجاد شده و ایجاد برآمدگی کرده است. زگیل تناسلی اسکین تگ با  منگوله های پوستی و در موارد کمتری بدخیمی ها می توانند از جمله تشخیص های افتراقی برجستگی ها و ضایعات پوستی مخاطی غیرعادی در ناحیه تناسلی باشد تاکید می‌کنیم اگر شما اخیراً متوجه سایه عجیب در ناحیه تناسلی شده اید و تجربه مشابه قبلی انداشته اید قبل از هر اقدام درمانی خودسرانه در اولین فرصت به پزشک متخصص مجرب مراجعه کنید در این قسمت می خواهیم بگوییم که ضایعات پوستی در ناحیه تناسلی اگر زگیل تناسلی باشند با جوش و اسکین تگ و منگوله های پوستی چه تفاوت هایی دارند.

مقایسه زگیل های تناسلی با اسکین تگ ها یا منگوله های پوستی:

در دستگاه تناسلی خارجی یا اکسترنال ژنیتالیا دو زائده پوستی تحت عنوان :اسکین‌تگ و زگیل تناسلی شیوع بیشتری دارند ممکن است در نگاه اول به دلیل محلی که این ضایعات رشد کرده‌اند و ظاهرا آنها تشخیص و افتراق آنها از همدیگر سخت بشود در این قسمت ببینیم که این منگوله های پوستی یا اسکین تگ پوستی در ناحیه تناسلی خارجی چه مشخصات ظاهری دارد . اگر ضایعه پوستی  با درشت نمایی مناسبی رنور مناسب توسط پزشک مجرب و متبحر دیده شود و به صورت  یک توده  نرم و مدور باشد که یک ساقه یا یک پایه دارد و قسمت هایی شبیه بادکنک های ریز باد شده قسمت حجیم توده را تشکیل بدهد؛ احتمالاً توده اسکین تک و یا منگوله پوستی است که کاملا خوش خیم  و بی خطر است  و مضر و سرطانی نمی‌شود اما ممکن است بر حسب اندازه و یا محل  قرارگیری  به لباس‌های زیر شما گیر کند به علت سایش  باعث آزردگی و ناراحتی شما بشود.

حال ببینیم که مشخصات زگیل های تناسلی چگونه است :

ضایعاتی هستند برجسته و گوشتی البته گاهی می‌توانند به صورت کاملا مسطح باشند یا فقط کمی از روی سطح پوست برجسته بشود رنگ آن‌ها همرنگ پوست اطراف است گاهی می تواند به رنگ های صورتی قرمز قهوه ای تیره و یا همچنین خاکستری باشند می توانند چندین عدد کنار یکدیگر به صورت خوشه قرار گرفته باشند ساقه و پایه مشخصی برای زگیل تناسلی مشاهده نمی شوند . وقتی سطح زگیل تناسلی لمس میشود در سطح ناهموار و خشن است  و ظاهری شبیه گل کلم در بزرگنمایی مناسب مشاهده می‌شود . زگیل تناسلی در ناحیه تناسلی خارجی اغلب سرطانی و خطرناک نیستند اغلب اوقات زگیل تناسلی اولین علامتی ایت  که نشان می دهد فرد دچار عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی است  یعنی در اغلب افرادی که دچار عفونت   با اج پی وی هستند اگر بخواهند علامت دار بشوند اولین علامت شان پیدا شدن زکیل  تناسلی است  پس زگیل تناسلی یک نشانه از وجود عفونت ویروس پاپیلومای انسانی  در میزبان است و برای اینکه انتشار این عفونت به پارتنر جنسی محدود و کنترل بشود و همچنین از انتشار این عفونت به قسمت‌های دیگر ناحیه تناسلی و مقعد (چه در داخل و چه در خارج )پیشگیری بشود؛ درمان برای برداشتن آنها توصیه می شود.

 اسکین تگ های پوستی در ناحیه اکسترنال ژنیتالیا و همچنین زگیل های تناسلی هر دو میتوانند به صورت یک برآمدگی باشند هر دو می توانند  به شکل خوشه رشد کرده باشند. ولی از چشم یک پزشک متخصص  با تجربه، خصوصیات و ویژگی های ظاهری این دو در مشاهده با یکدیگر تفاوت هایی دارد اسکین تگ های پوستی معمولاً در مراحل اولیه به سرعت رشد می کند بعد از پایان این رشد سریع باز هم و به رشد خود ادامه می‌دهند ولی دیگر با گذشت زمان تغییر چندانی نمی کنند. ممکن است یک اسکین  تگ به رنگ گوشتی به قهوه ای روشنتر و با  و تیره ترمبدل بشود. این تغییر رنگ اگر ضایعه اسکین تگ باشد جای نگرانی ندارد و یک روال معمولی محسوب می‌شود در واقع اسکین تگ ها فیبروما های نرمی هستند که اغلب ساقه و پایه دارند می‌توانند بدون  پایه به صورت  یک دانه ریز روی سطح پوست شما باشند . از مشخصات آنها این است که وقتی روی انها را فشار می دهید نرم هستند به راحتی  خم می شود گاهی ضایعات پوستی بسیار ریز و کوچک حتی بدون پایه هستند و گاه حتی به اندازه یک پاک کن سر مداد نیز می‌رسند. موارد محدودی وجود دارد که گزارش شده است که فرد دچار اسکین تگ به اندازه یک حبه انگوریا یک  انجیر متوسط شده است !

محل شایع دیگری برای این ضایعات پوستی ،گردن زیر بغل یعنی  چینهای نواحی دیگر پوست است. ولی در ناحیه واژن این ضایعات شایع نیستند احتمالا  علتش مرطوب بودن محیط واژن است اصطحکاک و مالش و ساییدگی از عوامل مستعد کننده ایجاده اسکین تکهاست لذا اگر بخواهند این اسکین تگ ها در ناحیه تناسلی ایجاد شوند معمولاً ،قسمت شرمگاهی یا لابیاها  در زنان محل شایعی برای آنها است. برخلاف اسکین تگها، زگیل های تناسلی در اطراف مدخل واژن و ورودی واژن در زنان شایع است در افراد مختلف زگیل تناسلی رفتاری متفاوت  داشته باشد . مثلاً در بعضی از افراد خود به خود محو می‌شود از بین می‌رود و در جای دیگر   و در نقطه دیگری از دستگاه تناسلی ایجاد میشود و همچنین گاهی ممکن است وقتی زگیل از بین می رود رنگ پوست امکان دارد به حالت نرمال برگردد.

مقایسه زگیلهای تناسلی با جوش یا راشهای پوستی در ناحیه تناسلی :

بعضی از افراد در ناحیه تناسلی خارجی دچار دانه های قرمز جوش مانندمی شوند از ویژگی جوش زدن ناحیه تناسلی این است که قرمز رنگند  و اطراف شان ملتهب است ، برجسته است ، درد، تحریک پذیری، سوزش و خارش قابل توجهی دارند در ادامه به برخی از راش های پوستی و ضایعات جوش مانند ناحیه تناسلی اشاره می کنیم:

مورد اول)عفونت های قارچی

/عفونت های قارچی پوست در ناحیه کشاله ران شایع است و ضایعات  قرمز رنگ جوش مانندی در اطراف  و حاشیه  ضایعه ایجاد میشود می‌شود و همراه با خارش شدید است و حتی ضایعات به صورت تاول ممکن است ایجاد بشود .

-راش دیگر که در ناحیه تناسلی به ویژه در اطفال شایع است و به علت گرما و رطوبت پوشک کودک به وجود می‌آید اصطلاحا (راش دایاپر ) نامیده می‌شود که در واقع نوعی عفونت قارچی پوست است .در این راش قارچی، جوش های قرمز رنگ و  گاهی تاول های کوچکی وجود  دارد که  در زمینه ملتهب و قرمز رنگ پخش می شوند  گریه  و بیقراری

کودک از علائمی است که همراه با این نوع راش  میتواند وجود داشته باشد.

– عفونت های قارچی که در ناحیه تناسلی زنان به دلیل مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک خودسرانه ایجاد می‌شوند:

 این راشها قرمز رنگ هستند و تورم دارند خارش دارند و با ترشحات سفید از واژن  همراه هستند . وجود ترشحات سفید رنگ و خارش و تورم لابیاها در زنان می تواند بیانگر عفونت قارچی واژینال باشد(ولووواژینال).

راش بعدی مولوسکوم کونتاژیوزوم:

این راش به  دنبال آلودگی با یک ویروس ایجاد می‌شود ضایعات به صورت جوش های تکی  هستند که نافدارهستند خارش و تورم در آنها وجود دارد.

نوع دیگر راش دیگر که در مردان شایع است در  آلت تناسلی مردان ایجاد می‌شود اصطلاحاً بالانیت نامیده می شود و فرد مبتلا ترشحات غیرنرمال از مجرای ادرار دارد جوش هایی در اطراف سر آلت دارد که قرمزرنگ متورم و خارش دار هستند.

از موارد فوق که بگذریم عفونت های انگلی در ناحیه تناسلی نیز می توانند باعث ایجاد  راش تحریک خارش سوزش و التهاب در  بشود:

 –شپش ناحیه تناسلی

–شپش بدن

هر دو می توانند باعث ایجاد ضایعات خارش دار جوش مانند روی پوست ناحیه تناسلی خارجی بشود توجه کنید که شپش بدن با شپش ناحیه تناسلی متفاوت است و از نظر اندازه بزرگتر است شپش ناحیه تناسلی کوچک است و با تخم گذاری در ناحیه تناسلی تعدادش افزایش پیدا می کند. انتقال شپش ناحیه تناسلی نشانه از طریق رابطه جنسی محتمل است. این عفونت را معمولاً در افراد نوجوان می‌بینیم که با سوزش و التهاب و خارش ناحیه همراهی  دارد. راش انگلی دیگر در ناحیه تناسلی می تواند به علت گال باشد . عامل ایجاد کننده آن انگل های ریزی هستند که از طریق سوراخ کردن پوست زیر پوست کانال می‌زنند و باعث ایجاد راشهای خطی شدیدا  خارش دار و آزار دهنده می‌شوند  فرد مبتلا به گال شدت خارشش در شب تشدید می شود. دسته دیگر عواملی که باعث ایجاد جوش در ناحیه تناسلی خارجی می شود حساسیت های پوستی و همچنین اختلالات خود ایمنی هستند  از این دسته مابه درماتیت و اگزما و پسوریازیس و بیماری یا  سندروم لیکن پلان اشاره می‌کنیم:

‏-درماتیت یا اگزمای  معمولی :

در واقع التهاب سلول‌های سطحی پوست است به علت تماس پوست با مواد حساسیت زا آلرژن یا محرک بودن برخی مواد شیمیایی. نمونه بارز آن مردانی هستند که از کاندوم استفاده میکنند لاتکس موجود در کاندوم آلرژن برای برخی از افرادمحسوب می‌شود که باعث ایجاد ضایعات جوش مانند خارش دارناحیه تناسلی میشود.

-پسوریازیس :

یک اختلال خود ایمنی است که پوست و غشاهای مخاطی را درگیر .علت مشخصی ندارد . راش های آن صورتی مانند هستند و خارش در آنها شایع است. اگر پسوریازیس در ناحیه تناسلی ایجاد شود به علت رطوبت آن ناحیه ممکن است پوسته ریزی و‌پوسته های نقره ای را روی سطح ضایعه مشاهده نکنید

-بیماری لیکن پلان پلان:

 با جوش های پوستی راش های پوستی مشخص و خارش دار مشخص می شود گاه بروز لیکن پلان در ناحیه تناسلی باعث ایجاد ضایعات  سوزش و خارشدار  میشود.

-مورد بعدی که در واقع یک اختلال خود ایمنی می باشد سندروم رایتر می باشد که معمولاً افراد به دنبال ابتلا به عفونت های باکتریال مثلاً سالمونلوز شیگلوز و عفونت‌های منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا به آن مبتلا می شوند

از موارد دیگر که باعث ایجاد راش  و جوش های تاول مانند دردناک و سوزناک در ناحیه تناسلی می شود بایستی به هر پس ژنیتال یا تبخال‌تناسلی اشاره کنیم تبخال‌تناسلی عبارت است از ضایعات شبیه بادکنک های کوچک تاولهای  کوچک شدیداً دردناک شدیداً خارش دار که روی زمینه قرمز ایجاد می‌شود

 در د و سوزش  و خارش بسیار آزاردهنده است و متورم شدن غدد لنفاوی کشاله ران ممکن است دیده شود.

در گذشته بیماری سفلیس بسیار شایع بوده و می‌توانست خودش را با  ایجاد جوش های بدون خارش در ناحیه تناسلی نشان دهد ولی  امروزه به علت کشف پنی سیلین تقریباً وجود چنین بیماری از بین رفته است.

-راه های تشخیص افتراقی جوش های تناسلی از زگیل تناسلی :

اولین مرحله این است که شما به پزشک متبحر مراجعه کنید تشخیص فرایندی  است که به ترتیب شامل مراحل زیر است :

مرحله اول عبارت است از اخذ شرح حال مرحله دوم عبارت است از مشاهده ضایعه توسط پزشک بعد از مشاهده  پزشک به بررسی و معاینه فیزیکی متناسب می‌پردازد و ناحیه را به بررسی می‌کند وجود و عدم وجود ترشح بررسی می‌شود و همچنین درگیری غدد لنفاوی کشاله ران و اطراف بررسی می‌شود در شک به وجود عفونت های قارچی یا انگلی ،لابلای انگشتان و حتی مژه های فرد مبتلا نیز ممکن است معاینه شود.

مرحله بعدی در مسیر تشخیصی این است که پزشک از ترشحات غیرعادی واژینال در زنان  و ترشحات غیرعادی مجرای ادراری در مردان نمونه برداری بکند.

اگر که پزشک با روش های فوق به تشخیص نرسیده باشد از زائده مشکوک  نمونه برداری میکند . در مواردی  که اشخاص مشکوک به پسوریازیس و یا لیکن پلان  و یا بیماری های قارچی هستند معمولاً توصیه می شود  نمونه از بافت مشکوک به همراه  آزمایش خونی متناسب نیز انجام شود.

درمان ضایعات پوستی ناحیه خارجی تناسلی تناسلی خارجی:

بدیهی است که نوع درمان و نحوه درمان  به تشخیص ضایعات پوستی بر می گردد. با توجه به نوع تشخیصی که پزشک برای جوش های ناحیه تناسلی می‌گذارد ؛درمان نیز متفاوت است.

 وقتی که عفونت های قارچی وجود دارد و تجویز داروهای ضدقارچ الزامی است

اگر علت راشهای پوستی مخاطی زگیل تناسلی باشد دارو درمانی یا استفاده از کرایو لیزر یا الکتروکوتر و حتی جراحی با rf اممکن است ضرورت یابد . اگر ضایعه  تبخال تناسلی باشد مصرف داروی آنتی ویروس به کنترل بیماری و کاهش  لود ویروس کمک می کند. اگر ضایعات انگلی مانند شپش یا کال  باشد درمان اختصاصی شپش و گال تجویز  می شود. در پسوریازیس و لیکن پلان در دوره‌های شعله وری بیماری بعضی داروها به کنترل علائم کمک می کند. اگر فردی دچار اگزما و درماتیت معمولی بناحیه تناسلی شده است؛ باید عامل آلرژی زا مشخص بشود و از تماس مجدد با ماده آلرژن پیشگیری بشود.