تشخیص زگیل تناسلی در آقایان و خانم ها تشخیص زگیل تناسلی کار دشواری نیست، البته برای یک فوق تخصص اورولوژی متبحر و آگاه که تخصص و مهارت کافی برای تشخیص زگیل تناسلی را دارد.

تشخیص مطابق کتب علمی متخصصین امر در رشته های اورولوژی، زنان و پوست،تشخیص بالینی هست. مخاطبین محترم دقت کنند که تشخیص زگیل تناسلی عموما بالینی و توسط متخصص اورولوژی می باشد.

این که بیماران مراجعه می کنند و اصرار به انجام تست های گرانقیمت دارند، این تست ها ارزش چندانی ندارند. تشخیص زگیل تناسلی بر اساس بالین و معاینه بیمار است.

ما در افرادی که سابقه پارتنرمتعدد، روابط جنسی و سکس های بدون محافظت و متعدد داشته اند با معاینه بالینی می توانیم به تشخیص قطعی زگیل تناسلی برسیم. در آقایان تشخیص زگیل تناسلی بسیار راحت تر است. چون حفره واژینال مشابه خانم ها ندارند و تمام ناحیه تناسلی به راحتی قابل مشاهده توسط فوق تخصص اورولوژی می باشد. مواردی که داخل مجرا زگیل تناسلی باشد ولی بر روی پوست مشاهده نشود بسیار موارد نادری است.

بنابراین با احتمال بیش از نود درصد با یک معاینه ساده توسط یک اورولوژیست متبحر می توان زگیل تناسلی را تشخیص داد. اما شکل ضایعات تناسلی به چه صورت است؟ ضایعات به شکل گوشت اضافه رنگ قهوه ای و گاها مشکی و به ندرت به رنگ کرم و به رنگ پوست هستند. ظاهر ضایعه کاملا به حالت گل کلمی و مضرس دارد، تفاوتی که باعث می شود ما زگیل تناسلی را از ضایعات مشابه مثل اسکین تگ تشخیص دهیم.

اسکین تگ یک زائده پوستی است که در ناحیه گردن و زیربغل و گاها بر روی پوست بیضه و کشاله ران ایجاد می شود، در افراد چاق بیشتردیده می شود. شکل ضایعه برای اورولوژیست متبحر بسیار ساده و راحت قابل افتراق از زگیل است. پس اسکیت تگ ها به راحتی با حرکت دست تکان خورده و به چپ و راست می خوابند و به عبارتی شل و ول هستند.

اما زگیل تناسلی اصلا تحرکی ندارد و یک گوشت گل کلمی ثابت است و کاملا در ظاهر مشخص است. در نتیجه در آقایان تشخیص زگیل تناسلی کاملا راحت هست و نیازی به تست های گرانقیمت PCR برای تشخیص قطعی نیست. ما عموما در آقایان این تست را درخواست نمی کنیم. تفاوت دیگری که در آقایان دارد مثلا با بیماریهایی مثل تبخال این است که تبخال اصلا حالت گوشت اضافه ندارد و یک حالت زخم هست، یک منطقه دردناک قرمز و ملتهب است.

داخل آن تاول می زند و اصلا شباهتی به زگیل ندارد. گاها بیماران با بیماری مولوسکوم کونتاژیوم مراجعه می کنند که فکر می کنند زگیل تناسلی است. بیماری مولوسکوم ظاهر کاملا مشخصی دارد، پاپول های مرواریدی و در حقیقت سفید رنگ هستند که نوک آن سوراخ است و اصطلاحا می گوییم پاپول ناف دار است.

این امر برای متخصص اورولوژی متیحری که چشمش عادت به دیدن این نوع ضایعات دارد قابل افتراق از زگیل است. اما موارد نادری که بین زگیل با موبوسکوم یا اسکین تگ شک داشته باشیم می توان در این موارد از تست های PCR استفاده کرد. در تست PCR  نمونه های پوستی از همین ضایعات گرفته می شود، و یا با یک گوش پاک کن به این ضایعات زده و داخل دستگاه می برند و با تست PCR می توانند ببیند DNA ویروس وجود دارد یا خیر. اما مقوله سخت تر زگیل تناسلی تا حدودی در خانم هاست. در خانم ها در ناحیه تناسلی در ناحیه بیرونی واژن مثل آقایان است.

اگر ضایعه ای باشد به راحتی با چشم قابل تشخیص است، رنگ ضایعه، برجستگی و حالت گل کلمی کاملا مشخص است و تشخیص توسط اورولوژیست کاملا راحت است و درمان آن مشابه آقایان کرایوتراپی می باشد. اما قسمت سخت وجود زگیل تناسلی در خانم ها ضایعات داخل واژن تا گردن رحم است و به راحتی قابل رویت مستقیم نیستند و خیلی از اوقات در خانم ها فقط این ناحیه درگیر می شود و اصلا ناحیه بیرونی چیزی رویت نمی شود.

این منجر به تشخیص دیرهنگام زگیل تناسلی و به دنبال آن متاسفانه سرطان های گردن رحم و رحم می شود. در این بیماران تا جایی که امکان دارد باید با مشاهده مستقیم تشخیص داد ولی گاهی چین های واژینال و چین های مخاطی که وجود دارد به اشتباه زگیل تشخیص داده می شود و باید پزشک خیلی خیلی در معاینه دقت کند و مهارت داشته باشد و بیماران زیادی دیده باشد تا بتواند تشخیص درست دهد و بالینی تشخیص دهد. اگر بر اساس ظاهر زگیل تناسلی در خانم ها قابل تشخیص بود، درمان کرایوتراپی انجام می شود.

اما با توجه به اهمیت موضوع نکته مهم در خانم ها این است که باید مشخص شود به کدام نوع ویروس درگیر شده است که آیا تیپ با ریسک پایین است یا ریسک بالاست. در خانم ها حتما تست PCR اچ پی وی تایپینگ باید انجام شود تا مشخص شود کدام نوع از اچ پی وی را گرفته است.

همین طور هنگام آزمایش تست روتین پاپ اسمیر حتما باید انجام شود تا سلول های بدخیم و پیش بدخیم که ممکن است در آن ناحیه ایجاد شده باشند و فرد را به سمت سرطان ببرند را تشخیص دهیم تا درمان را زودتر و کامل تر برای بیمار انجام دهیم تا منجر به فاجعه ای در بیمار نشود. مجموعا و در انتهای کلام تشخیص بر اساس معاینه بالینی توسط اورولوژیست ماهر می باشد و در شرایطی که شک در تشخیص وجود دارد تست PCR استفاده می کنیم و بهترین توصیه برای درمان زگیل تناسلی کرایو تراپی می باشد.