جراحی سنگ کلیه باز

این روزها سنگ کلیه جزو اختلالات و مشکلات شایع برخی از جوانان و افراد می باشد. این بیماری به علل گوناگون ممکن است افراد مختلفی ایجاد شود که پزشک و از تشخیص علت و نوع سایه اقدام به درمان سنگ کلیه می نماید. روش های درمان سنگ کلیه متعدد و گوناگون می باشد که بر اساس نوع و اندازه سنگ بندی شرایط واری بیمار از یکی از این روش ها همچون عمل جراحی سنگ کلیه، برای دفع سنگ کلیه استفاده می شود. یکی از این روشها استفاده از جراحی باز برای دفع سنگ کلیه می باشد که پزشک برای برخی از افراد این روش را تجویز می کند.

سنگ کلیه

سنگ کلیه نوعی تجمع رسوبات سخت می باشد که معمولاً در کلیه و مجاری ادراری فرد ایجاد می شود. ویروس وبا در اثر افزایش میزان غلظت املاح و نمک ها ایجاد می شوند. سنگ کلیه اگر ثابت باشد هیچ گونه درد و ناراحتی برای فرد به دنبال نخواهد داشت اما زمانی که شروع به حرکت کند درد و ناراحتی آن نیز برای فرد شروع می شود.

جراحی سنگ کلیه بازعلل ایجاد سنگ کلیه

دلیل ایجاد سنگ کلیه قطعی و مشخص نیست گاه چند آمده در دست یکدیگر می دهند و زمینه تشکیل سنگ کلیه را در فرد ایجاد می‌ کنند. در واقع وقتی شرکت برخی از مواد در ادرار به طور قابل توجهی افزایش می یابد احتمال ایجاد سنگ کلیه هم در بدن فرد افزایش می یابد.

سنگ کلیه انواع و اقسام مختلفی دارد که بر اثر نوع رسوبی از آن تشکیل شده است به انواع سنگ کلسیم ای یا سنگ اسید اوریکی و یا سنگ سیستینی و… تقسیم می شوند که نوع کلسیمی آن شایع ترین و فراوان ترین سنگ کلیه در میان افراد می باشد.

نشانه های بالینی سنگ کلیه

دیواری علائم خاص و قطعه ندارد اما ممکن است سنگ  باعث ایجاد دردهای شکمی و یا درد پهلوی شدید، ادرار پر رنگ و بد بو، مشاهده خون در ادرار و … در فرد شود که پزشک با انجام معاینه و آزمایشات تکمیلی نوع سنگ را تشخیص می دهد.

تشخیص سنگ کلیه

فرق بعد از مشاهده هر یک از علائم گفته شده به پزشک متخصص مراجعه می کند، پزشک با گرفتن شرح حال و نیز انجام معاینه بالینی اقدام به تجویز آزمایشات تکمیلی و نیز تجویز سونوگرافی برای تشخیص قطعی سنگ کلیه در فرد می نماید.

روش های درمان سنگ کلیه

همان طور که در ابتدای این معدن نیز اشاره کردیم و روش های  درمانی گوناگونی همچون سنگ شکنی کلیه، عمل جراحی سنگ کلیه، جراحی لیزری سنگ کلیه و… برای سنگ کلیه وجود دارد پزشک بر اساس اندازه سنگ و شرایط بالینی بیمار اقدام به تجویز روش درمانی مناسب می نماید.

سنگ های کلیه معمولا در دو نوع  کوچک و بزرگ وجود دارند که سنگهای کوچک معمولاً با نوشیدن آب فراوان و مصرف برخی از داروهایی که پزشک تجویز می‌ کند، دفع می شوند اما سنگ کلیه بزرگ نیاز به روش های درمانی جدید مثل استفاده از دستگاه سنگ شکن یا لیزر یا جراحی باز برای دفع شدن دارند.

ما در این مقاله قصد داریم در مورد جراحی باز سنگ کلیه صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

جراحی سنگ کلیه بازجراحی سنگ کلیه باز چگونه انجام می شود؟!

این نوع عمل خیلی کم انجام میشود  اگر سنگ کلیه به قدری بزرگ باشد که پزشک نتواند از هیچ یک از  روش های درمانی گفته شده برای دفع و درمان سنگ کلیه استفاده کند مجبور به استفاده از جراحی برای دفع سنگ کلیه می شود. این عمل معمولا در چند مرحله انجام می شود. در ابتدای جراحی متخصص بیهوشی با توجه به شرایط جسمی بیمار اقدام به بیهوشی و بی حسی بیمار می نماید، پس از بیهوشی کامل پرستار قسمتی را که قرار است برش داده شود را کاملا ضد عفونی میکند و بسته به محل  برش و جراحی می تواند در پشت یا پهلوی فرد باشد، سپس پزشکی متخصص بر اساس محل سال اقدام خارجی بودن سایت می نماید.

 

مراقبت های لازم بعد از جراحی سنگ کلیه باز

بسیاری از افراد نگران مراقبت های بعد از عمل هستند باید ذکر کنیم که دوره بهبودی قطعی و کامل دستور وضعیت جسمانی بیمار می تواند تا چند هفته طول می کشد اما بیمار می تواند با سه هفته استراحت از هفته چهارم کارهای روزمره خود را از سر بگیرد فقط باید مراقب باشد که در این دوره کارهای سنگین کند تا بهبودی کامل حاصل شود.