جراحی سنگ کلیه با لیزر

سنگ کلیه از ناراحتی های دستگاه مجاری ادراری می باشد. این بیماری در اثر افزایش غلظت برخی از املاح در مجاری ادراری و کلیه ایجاد می شود. سنگ کلیه در اثر عوامل گوناگون ایجاد می شود وقتی ساکن و بی حرکت باشد دردی را برای فرد ایجاد نمی کند. اما به محض اینکه این سنگ  در کلیه یا مجاری ادراری و یا میزنای شروع به حرکت کرد در آن نیز یورو می شود و باعث ایجاد ناراحتی در فرد می شود. سنگ کلیه با انجام چند روش قابل درمان است یکی از روش های دفع سنگ کلیه و عمل جراحی سنگ کلیه، جراحی سنگ کلیه با لیزر می باشد. ما در این مطلب قصد داریم در مورد سنگ کلیه و روش درمان سنگ کلیه به وسیله لیزر با شما صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

جراحی سنگ کلیه با لیزرنحوه تشکیل سنگ کلیه

همانطور که گفتیم در اثر افزایش غلظت برخی از رسوبات مثل اسید اوریک ، فسفات و یا کلسیم در ادرار سنگ کلیه در کلیه و یا مجاری اداری تشکیل می شود. در واقع در ادرار برخی از مولکول ها وجود دارند که مانع از تجمع رسوبات تشکیل سنگ کلیه می شوند اگر میزان این الگو را در احضار به هر دلیلی کاهش یابد زمینه تشکیل سنگ کلیه ایجاد می شود.

علائم سنگ کلیه

سنگ کلیه علائم مشخصی ندارد تنها یک سری علائم در این رابطه وجود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد. همانطور که گفتیم سنگ کلیه به خودی خود درد یا علائم خاصی برای فرد ندارد و فقط  وقتی شروع به حرکت می کند، درد آن نیز شروع می شود.

 • درد پهلوی شدید که زیر شکم نیز می رسد
 • تکرر و سوزش ادرار
 • تغییر رنگ ادرار به قرمز یا قهوه ای
 • وجود خون در ادرار
 • تغییر بوی ادرار
 • و….

هیچ یک اسلامی گفته شده علائم خواص سنگ کلیه نمی باشد و تشخیص قطعی آن تنها با انجام آزمایشات مربوطه و سونوگرافی ممکن می باشد.

روش های دفع سنگ کلیه

سنگ کلیه همان طور که از نام آن پیداست نوعی سنگ ریز با قطر های مختلف می باشد از این رو باید از طریق مجاری ادراری دفع شود، اما برخی از روش‌ های دفع  سنگ کلیه شامل موارد زیر می باشد؛

 • نوشیدن آب زیاد همراه با ورزش های شدید که منجر به دفع سنگ کلیه می شود.
 • داروهای مخصوص که توسط پزشک تجویز می شود.
 • استفاده از دستگاه سنگ شکن
 • جراحی سنگ کلیه با استفاده از لیزر
 • جراحی سنگ کلیه باز

همان طور که دیدید روش های دفع سنگ کلیه متعدد می باشد پزشک بسته به سنگ کلیه اقدام به تجویز یکی از این روش های دفع سنگ کلیه می نمایند.

اما جراحی سنگ کلیه با لیزر یکی از روش های  درمانی شایع می‌ باشد. پزشک معمولاً بر اساس نوع سنگ کلیه و قطران اقدام به تجهیز لیزر برای دفع سنگ کلیه می نماید اما این روش چگونه انجام می شود؟!

جراحی سنگ کلیه با لیزرنحوه انجام درمان سنگ کلیه با لیزر

همان طور که گفتیم وقتی که سنگ کلیه و مجاری ادراری اندازه و سایز بزرگی داشته باشند که روش های معمول و استفاده از دستگاه سنگ شکن دفع نشد، از روش کم تهاجمی به نام جراحی با لیزر برای دفع سنگ کلیه استفاده می شود. این روش در دو نوع PCNL و RIRS انجام می شود.

در روش اول یک برش در ناحیه شکم توسط پزشک ایجاد می شود اندازه این برش معمولاً خیلی کوچک است سپس توسط ابزار مخصوص و لیزر اقدام به خرد کردن فیزیکی سنگ کلیه میشود تا سنگ راحت تر توسط فرد دفع شود.

اما جراحی سنگ کلیه با لیزر چه مزایایی برای فرد دارد که پزشک آن را تجویز می کند؟ با ما همراه باشید تا از مزایای جراحی سنگ کلیه با لیزر آشنا شوید.

مزایای جراحی سنگ کلیه با لیزر

همانطور که گفتیم روش لیزر درمانی برای سنگ کلیه نوعی روش کم تهاجم و ایمن است که برای فرد عوارض و خطر جدی به به دنبال دارد. این روش برای زنان باردار ایا بیماران قلبی و کسانی که نمی توانند از دستگاه سنگ شکن برای دفع سنگ کلیه خود استفاده کنند یک روش مفید و موثر می باشد تا از درد ناشی از سنگ کلیه برای همیشه راحت شوند.