مقاله

مقایسه کرایو تراپی با لیزر در درمان زگیل تناسلی

مقایسه کرایو تراپی با لیزر

مقایسه کرایو تراپی با لیزر

زگیل تناسلی امروزه یکی از مشکلات شایع پوستی ناشی از عفونت ویروس پاپیلومای انسانی می باشد. برای درمان قطعی زگیل تناسلی  از روش های درمانی مختلفی استفاده می شود. اما دو روش رایج برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد که معمولا توسط پزشک متخصص زگیل تناسلی تجویز و انجام می شود. از این رو در این مقاله قصد داریم به مقایسه کرایو تراپی با لیزر بپردازیم اما قبل از هر چیز کمی در مورد این بیماری و عامل آن صحبت می کنی پس با ما همراه باشید.

مقایسه کرایو تراپی با لیزرزمینه درمان قطعی و کامل هر بیماری شناخت درست از خود بیماری و عامل به وجود آورنده آن می باشد. وضع این رو کمی در مورد این بیماری و عامل آن با شما صحبت می کنیم.

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی نوعی زائده پوستی ناشی از عفونت مزمن ویروس پاپیلوما می باشد. این ویروس عامل زگیل تناسلی میباشد و میتواند بعد از برداشتن زگیل ها نیز در پوست باقی بماند و در اثر یک تحریک و با تقسیم سلول های پوست این ویروس ها نیز تکثیر شوند و با ایجاد زگیل تناسلی مجدد در فرد شوند. فردی که مبتلا به این ویروس یا زگیل تناسلی است می‌ تواند این ویروس را از طریق رابطه جنسی به شریک جنسی اش منتقل کند. از اگر کسی متوجه شد که به زگیل تناسلی مبتلا شده از اولین بار باید رابطه جنسی را قطع کند و درمان را شروع کند چراکه اگر عفونت به این ویروس می شود عوارض خطرناکی را برای فرد به دنبال خواهد داشت.

علائم بالینی زگیل تناسلی

این بیماری کاهن بدون علامت بوده و پس از مدتی به صورت دوره ای خود به خود از بین می رود، اما گاه این زگیل ها شکل شدید به خود می گیرد و باعث ایجاد درد و ناراحتی برای فرد می شوند برخی از این علائم شامل موارد زیر است؛

 • سوزش که معمولاً اولین علامت این بیماری می باشد.
 • خارش
 • قرمزی یا تورم

روش های درمانی برای رفع زگیل های تناسلی

 • دارو
 • کرایوتراپی
 • لیزر تراپی
 • اوزون تراپی
 • جراحی

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، پزشک متخصص زگیل تناسلی، معمولا از دو روش کرایو تراپی و لیزر درمانی برای درمان قطعی زگیل تناسلی و درمان زگیل تناسلی زنان و مردان استفاده می کند. حال ما قصد داریم این دو روش درمانی را با هم مقایسه کنید تا به این نتیجه برسیم که کدام روش بهتر است. در ادامه و با توجه به مطالبی که خواهیم گفت متوجه خواهید شد که کرایوتراپی نسبت به لیزر درمانی در درمان قطعی زگیل تناسلی ارجحیت دارد.

دلایل ارجحیت کرایوتراپی نسبت به لیزر

 • سرعت بالای کرایو تراپی؛ معمولاً کرایوتراپی نسبت به لیزر سریعتر است و در زمان کوتاه ترین موجب رفع زگیل های تناسلی می شود.
 • آسیب کمتر کرایو تراپی نسبت به لیزر؛ کرایوتراپی معمولا آسیب بافتی کمتری نسبت به لیزر دارد. به عنوان مثال نقاط سالم که در لیزر به علت تبخیر درگیر می شود در کرایوتراپی درگیری بافتی ایجاد نمی شود.
 • به صرفه تر بودن کرایو نسبت به لیزر؛ اما مزیت دیگر کرایو تراپی نسبت به لیزر، ارزان بودن کرایوتراپی نسبت به لیزر درمانی میباشد. در واقع لیزر درمانی با توجه به دستگاه ها و ابزار آلات خاصی که دارد روش درمانی گران قیمتی نسبت به کرایوتراپی برای درمان زگیل های تناسلی می باشد.
 • عوارض جانبی کرایوتراپی نسبت به لیزر درمانی کمتر است؛ هر دو روش کرایو تراپی و لیزر دارای عوارض جانبی هستند اما عوارض کرایو تراپی نسبت به لیزر کمتر بوده و فرد مدتی بعد از کرایو و دیگر هیچ گونه عارضه ای را حس نخواهد کرد.

همانطور که دیدید کرایوتراپی روش ارجح ای برای درمان زگیل تناسلی نسبت به لیزر می باشد اما این کرایه تراپی چگونه انجام می شود پس با ما همراه باشید تا با نحوه انجام کرایوتراپی زگیل تناسلی آشنا شوید.

مقایسه کرایو تراپی با لیزرروش انجام کرایوتراپی

در این روش معمولاً زگیل های تناسلی را با دستگاه مخصوص کرایوتراپی و توسط نیتروژن مایع منجمد می کنند این عمل معمولاً حدود ۱۰ دقیقه طول می‌ کشد. این روش در یک جلسه درمانی تمامی زگیل های تناسلی را به بهترین شکل ممکن درمان‌ میکند.

آیا درمان قطعی زگیل تناسلی ممکن است؟!

در مورد درمان قطعی زگیل تناسلی نمی توان با قطعیت صحبت کرد، چرا که همانطور که گفتیم این ویروس در لایه های پوستی مخفی می ماند و می تواند مجدداً عود کند، از این رو نمی‌توان هیچ که روش های درمانی را به عنوان درمان قطعی و همیشگی زگیل تناسلی معرفی کرد، اما چیزی که حتمی است این است که با تقویت سیستم ایمنی و قوی بودن آن می توان بر این ویروس غلبه کرد و با استفاده از کرایوتراپی برای همیشه از شر آن راحت شوید.

کلام آخر

همانطور که دیدید کرایوتراپی روش مناسبی برای درمان زگیل تناسلی می باشد چراکه عوارض کمی داشته و از نظر اقتصادی نیز به صرفه تر است. دکتر عاملی به عنوان یک پزشک متخصص زگیل تناسلی کرایوتراپی را برای درمان زگیل های تناسلی انجام می دهد. شما اگر به این بیماری مبتلا هستید می توانید با مراجعه به پزشک متخصص زگیل تناسلی نسبت به درمان به موقع این زگیل ها اقدام نمایید از عوارض خطرناک مزمن شدن عفونت ویروسی و نیز زگیل ها پیشگیری کنید.

یک نظر در “مقایسه کرایو تراپی با لیزر در درمان زگیل تناسلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *