کرایوتراپی زگیل تناسلی

امروزه بسیاری از افراد از وجود زگیل تناسلی در ناحیه تناسلی خود رنج می‌ برند و به دنبال راهی برای درمان این زگیل ها می باشند،  چرا که اگر این زگیل‌ها درمان نشوند عوارض خطرناکی برای فرد به دنبال خواهند داشت. درمان قطعی زگیل تناسلی با روش‌های مختلف انجام می‌ شود‌.  اما کرایوتراپی زگیل تناسلی معمولاً این روزها از بهترین روش ها برای درمان زگیل تناسلی می باشد. با پیشرفت تکنولوژی و فناوری روز روش های جدیدی برای درمان زگیل تناسلی ایجاد شده‌ اند. یکی از این روشها که با تکنولوژی روز دنیا هم راستا است، کرایو تراپی می باشد. در ادامه این مطلب به طور کامل به توضیح این روش می پردازیم پس با ما همراه باشید.

کرایوتراپی چیست؟!

کرایوتراپی یا سرما درمانی نوعی روش درمانی خاص برای از بین بردن ضایعات سطحی در ناحیه تناسلی برای رفع زگیل های تناسلی می باشد. در این روش ضایعات و زگیل های تناسلی تحت تاثیر سرما قرار می گیرند و منجمد می‌ شوند. کرایو تراپی نوعی روش درمانی راحت و آسان برای رفع زگیل های تناسلی بدون عارضه می باشد. باز هم بیان می کنیم این روش تنها برای رفع ضایعات سطحی مناسب می باشد و به عنوان مثال برای ملانوما که نوعی بدخیمی پوستی است این روش کارایی ندارد.

کرایوتراپی

کرایوتراپی زگیل تناسلی به چه شکلی انجام می شود؟!

کرایوتراپی به روش درمانی گفته می شود که طی آن بخشی از بدن یا تمام آن در معرض سرما و دمای پایین قرار می گیرد. اولین هدف این روش درمانی کاهش دمای بافت است چراکه وقتی دمای پایه بدن کاهش می یابد، به سیستم اتونو میک یا همان سیستم خودکار بدن که مسئول واکنش های  خودکار و ناخودآگاه بدن است پیام ارسال می شود. و این سیستم به طور خودکار و ناخود آگاه باعث افزایش فشارخون و ضربان قلب در فرد می شود و در نتیجه هورمون نوراپی نفرین از بخش قشری غده فوق کلیه ترشح می شود، این هورمون نوعی هورمون استرسی و انتقال دهنده عصبی است. پس وقتی که دمای بدن افت می کند بدن خود به خود عروق خونی را منقبض می کند. وقتی فرد از اتاق مخصوص کرایه ترابی خارج می شود و رو به حالت اولیه خود برمی گردند.

اکنون خون حاوی یک پروتئین ضد التهابی است که قبلاً در خون وجود نداشت و همین عامل زمینی ترمیم آسیب ها و التهابات را در بدن فرد ایجاد می‌ کند. در واقع کرایو تراپی باعث کاهش سوخت و ساز سلولی، افزایش بقای سلول، کاهش درد و کاهش التهاب و لیزر درمان زگیل های تناسلی در ناحیه تناسلی با کمترین عوارض می شود.

انواع کرایو تراپی

اما کرایوتراپی انواع گوناگونی دارد که رادیوتراپی بر اساس ماده ای که در دستگاه کرایو تراپی استفاده می شود در سه نوع، نیتروژن مایع، یخ دی اکسید کربن و DME P وجود دارد، اما فقط از نیتروژن مایع برای رفع ضایعات قلبی پوستی مثل های تناسلی استفاده می شود. در این روش برای درمان قطعی �ل مبتلا به زگیل را چند بار منجمد و سپس ذوب می کنند تا زگیل های تناسلی به طور کامل از بین بروند.

انواع کرایو تراپی

کاربرد کرایو تراپی

همانطور که گفتیم کرایوتراپی یکی از بهترین روش های درمان زگیل تناسلی می باشد که توسط پزشک متخصص زگیل تناسلی درخواست می شود. اما این روش  چه کاربرد هایی دارد؟!

  • کرایو تراپی در درمان ضایعات عروقی مانند همانژیوم موثر می باشد.
  • درمان برخی از ضایعات پوستی نیز توسط کرایو تراپی انجام می شود.
  • از کرایو تراپی برای درمان لک های ناشی از آفتاب استفاده می شود.
  • کرایو تراپی به سبب مکانیزم هایی که گفتیم برای برخی از ضایعات بدخیم نیز مثل کراتوز آکتینیک نیز استفاده می شود.
  • از کرایو تراپی برای رفع اسکار های پوستی نیز استفاده می شود.

عوارض کرایو تراپی

کرایوتراپی نیز مانند بسیاری از روش های درمانی ممکن است عوارضی به دنبال داشته باشد، البته عوارض این روش درمانی نسبت به دیگر روش های درمانی بسیار کمتر است. اما با این وجود برخی از این عوارض شامل؛

  • سردرد و یا تاول در محل ضایعه که جزو عوارض حاد کرایوتراپی محسوب می شود.
  • اما از عوارض تاخیری این روش درمانی می توان به خونریزی و عفونت اشاره کرد.
  • نگاه کرایوتراپی برای فرد عوارض دائم ایجاد می کند که از این عوارض می توان به آلوپسی یا از بین رفتن همیشگی فولیکول های مو و نیز آتروفی اشاره کرد.

اگر شما به دنبال درمان زگیل تناسلی در تهران هستید می توانید از کرایو تراپی زگیل تناسلی برای درمان زگیل های تناسلی خود استفاده کنید. دکتر عاملی پزشک متخصص زگیل تناسلی در تهران می باشد که در یک جلسه و با مدرن ترین تجهیزات و استفاده از کرایو تراپی اقدام به درمان زگیل های تناسلی افراد می نماید.