زگیل ها زائده های ناخوشایندی می باشند که روی پوست ایجاد می شوند. این زائده های سخت، برآمده و خشک که زگیل نام دارند می تواند در قسمتی  های متفاوتی از بدن تشکیل شوند. زگیل ها انواع بسیاری دارند که هر کدام از آنها علت خاص خود را برای به وجود آمدن دارد اما شایع ترین دلیل به وجود امدن زگیل تناسلی ویروس HPV می باشد. زگیل ها از طریق تماس های معمولی منتقل می شوند و بیشتر در نواحی  دست، پا و نواحی تناسلی دیده می شوند.

در این مقاله ما قصد داریم تا شما را بیشتر با این زائده ها که به آن زگیل گفته می شود آشنا کنیم و انواع آن برای شما همراهان عزیز شرح دهیم.

زگیل دست و پا چیست؟

همانطور که قبل تر خدمت شما ذکر کردیم زگیل ها زائده های خشک و سختی می باشند که ممکن است  در قسمتی از بدن فرد تشکیل شوند. شایع ترین دلیل ایجاد این زائده ها ویروس HPV می باشد که دلیل اصلی به وجود آمدن زگیل هایی مانند زگیل های تناسلی میباشند. زگیل ها دارای 100 نوع تنوع می باشند .

بعضی زگیل ها ممکن است به صورت خوشه ای تشکیل شوند که در اصطلاح به آن زگیل فیلی می گویند. این زگیل ها می توانند در نواحی مختلفی از بدن از جمله نواحی تناسلی،صورت،دهان و دست پا شود. باید این نکته را درنظر داشت که این زگیل ها فقط زائده های گوشتی ختم نمی شوند و در برخی اوقات ممکن است باعث بروز انواع سرطان ها و عفونت های مختلف دربدن شوند.

زگیل های دست و پا یک نوع ویروس به شدت مسری می باشد. این زگیل ها شایع ترین عفونت ویروسی در جهان می باشند که طبق آمار به دست آمده تقریبا 75 درصد افراد جهان حداقل یک بار یه این بیماری مبتلا شده اند. این زائده های  گوشتی یک نوع بیماری خود درمانی نیز می باشند در این بیماری با اختلال در سلول های پوستی و افزایش سرعت تولید باعث به وجود آمدن این نوع زائده ها می شوند. زگیل های دست و پا بعد از زگیل تناسلی در مردان شایع ترین نوع زگیل در افراد می باشند.

این زگیل ها به راحتی به افراد دیگر منتقل می شوند و ممکن است اثرات آن تا مدت ها خود را نشان ندهد تا کنون هیچ درمانی بری ویروس های پاپیلومای انسانی کشف نشده است و بدن خود انسان در مدت دو تا سه سال بعد از ابتلا به آن ویروس می تواند به آن غلبه کند اما باز هم بازگشت بیماری یا عود مجدد آن وجود دارد.

زگیل دست و پا

علت به وجود آمدن زگیل های دست و پا

 همانطور که قبل تر خدمت شما گفتیم مهم ترین عامل به وجود آمدن این بیماری ویروس پاپیلومای انسانی می باشد که در اثر انتقال به فرد سالم ایجاد می شود. از آنجا که سیستم ایمنی هر فرد با فرد دیگری متفاوت می باشد درصد ابتلا به این ویروس نیز در افراد متفاوت می باشد. از مهم ترین دلایل به وجود آمدن این زائده ها تماس مستقیم با زائده های فرد دیگر که به این بیماری مبتلا می باشد، استفاده از لوازم شخصی افراد دیگر، برقراری رابطه دهانی، رابطه مقعدی و یا جویدن ناخن باشد.

این ویروس منحصر به افراد خاصی نمی باشد و همه افراد با هر جنسیتی یا سنی ممکن است که به آن مبتلا شوند. اما افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی بدن می باشند بیشتر در معرض این بیماری می باشند. که این افراد می توانند عبارتنداز:

 • افرادی که ویروس HiV در انها وجود دارد.
 • کودکان یا بزرگسالانی که دچار ضعف سیستم ایمنی می باشند.
 • افرادی که نظافت شخصی را زیاد رعایت نمی کنند.

علائم زگیل دست و پا

زائده های ناشی از زگیل دست و پا معمولا با خارش همراه می باشند که با تحریک آنها و خاراندنشان ممکن است خونریزی کنند. این نوع زگیل ها به دلیل شباهت های زیادشان ممکن است با کیست های پر از آب یا ضایعات استخوانی ناشی از آرتروز اشتباه گرفته شود. اما با این شباهت ها نیز ان ها را به دلیل ویژگی هایی که دارند راحت تر می توان تشخیص داد نسبت به زگیل های تناسلی و… این زگیل ها ممکن است در نواحی غیر تناسلی نیز مانند زانو مچ ها نیز ظاهر شوند. ضایعات تشکیل شده ناشی از زگیل ها معمولا به شکل های زیر می باشند:

 • ضایعات پوستی کوچک و برامده
 • شکل بیضی و دایره مانند
 • زبر بودن
 • دارای لبه های سفت و نرم در وسط
 • وجود نقاط سیاه کوچک در میان ان

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی نیز یک نوع دیگر از زائده هایی می باشد که توسط ویروس HPV به وجود آمده با این تفاوت که این نوع از زگیل در نواحی تناسلی مانند واژن،مقعد، آلت تناسلی، دهانه رحم و…ایجاد می شود. و از طریق برقرای روابط جنسی یا تماس مستقیم پوست با ان شیوع پیدا می کند. طبق امار شیوع این بیماری در چند سال اخیر بسیار افزایش پیدا کرده به صورتی که سن ابتلا به این بیماری تا 12 سال رسیده است این بیماری اکثرا در ما بین سن های 18 تا 35 سال که افراد دارای بیشترین فعالیت جنسی خود می باشند دیده می شود.

بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری واکسن گارداسیل می باشد که به آن واکسن زگیل تناسلی نیز گفته می شود که علاوه بر ویروس HPV از ان برای جلوگیری از ابتلا به سرطان رحم نیز استفاده می شود. این ویروس در کودکان نیز دیده می شود که مهم ترین دلایل ان می توان به تماس مستقیم پوست کودک با پوست آلوده اشاره کرد. البته این بیماری در کودکان دلایل دیگری نیز می تواند داشته باشد مانند تجاوز جنسی به کودک. این ویروس نیز در صورت برقرای رابطه جنسی دهانی نیز منتقل می شود و بر روی دهان زگیل به وجود می آید.

زگیل دست و پا

علائم زگیل تناسلی

تشخیص زگیل تناسلی با نشانه های منحصر به فردی که دارد کار چندان دشواری نمی باشد و هر فرد عادی می تواند آن را تشخیص دهد اما کار وقتی دشوار می شود که این زگیل درون نواحی تناسلی به وجود می آید مانند (درون واژن، دهانه رحم ) البته قابل ذکر است که تشخیص این بیماری درون مردان راحت تر می باشد. ولی بهترین راه و توصیه ما به شما این می باشد که در صورت بروز هر گونه علائمی به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کنید و البته علائم زگیل تناسلی عبارتند از:

 • ایجاد خارش و ناراحتی در نواحی تناسلی
 • مشاهده زگیل های مانند گل کلم در نواحی تناسلی
 • تورم های گوشتی کوچک به رنگ های صورتی و قهوه ای
 • ایجاد خونریزی در صورت تحریک زگیل

همانطور که گفته شد اصلی ترین علت به وجود امدن این زائده ها ویروس HPV می باشد البته این ویروس اصلی ترین دلیل به وجود تمام زگیل ها می باشد و تا به امروز بیش از 100 نوع از این بیماری تشخیص داده شده که هر کدام ویژگی و علائم خود را دارند و ممکن است در هر قسمت بدن با شکل وظاهر های متفاوت ایجاد شوند. اما مهم ترین نکته در این بیماری دوران خاموشی یا بی فعالیتی ان می باشد همانطور که قبل تر خدمت شما ذکر کردیم در صورت برقراری رابطه جنسی این ویروس به سرعت منتقل می شود اما علائم ان به این زودی بروز نمی کند و حتی ممکن است علائم ان بعد از گذشت چند ماه بروز کند.

به طور دقیق نمی توان گفت که چه زمانی این بیماری از خود علائمی نشان می دهد و علائم این بیماری بستگی به سیستم ایمنی هر فرد دارد ممکن است کسی سیستم ایمنی قوی داشته باشد و این بیماری حتی بعد از گذشت چند ماه نیز از خود علائمی نشان ندهد . در بخشی افراد که  از سیستم ایمنی ضعیف تری برخوردارند ممکن است در طی چند روز علائم ان بروز کند. البته این بیماری در افرادی که دارای بیماری های امیزشی می باشند و سیستم ایمنی انها بسیار ضعیف می باشد علائم و نشانه های زگیل تناسلی در مدت زمان بسیار کوتاهی ایجاد می شود.

انواع زگیل تناسلی

همانطور که گفته شد مهم ترین دلیل به وجود امدن زگیل تناسلی ویروس HPV می باشد و از انجایی که این ویروس دارای تیپ و ژن های مختلفی می باشد باعث به وجود امدن انواع مختلف زگیل تناسلی می باشد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

انواع کم خطر ویروس HPV

این ویروس دارای تیپ های کم خطری می باشند که فقط می تواند باعث ایجاد زگیل های تناسلی در نواحی تناسلی مانند واژن، مقعد،الت تناسلی ودهان و انواع دیگری در سرتاسر بدن می باشند. این ویروس ها باعث به وجود امدن عفونت یا  مشکل خاصی نمی باشند و در اکثر اوقات بعد  از گذشت حدود 18 تا 24 ماه از درمان کرایوتراپی نابود شوند. از انواع کم خطر این ویروس می توان به نوع 6، 11، 40، 43، 44، 53، 54، 61، 72، 73 اشاره کرد.

زگیل دست و پا

انواع پر خطر ویروسHPV

این  نوع از تیپ های ویروسHPV علاوه بر خود زگیل ممکن باعث به وجود امدن بیماری های مهلک تری بشوند. یکی از مهلک  ترین بیماری های که در صورت ابتلا به ویروسHPV می باشد سرطان رحم، مقعد و واژن می باشد که سالیانه در سرتا سر جهان جان افراد زیادی را می گیرد و حتی سرطان رحم سومین سرطان شایع در بین زنان می باشد. تیپ های پرخطر این ویروس می تواند باعث به وجود امون مشکلات زیر در بیمار باشد:

 • سرطان دهانه رحم
 • سرطان واژن
 • سرطان دهانه واژن
 • سرطان الت تناسلی در مردان
 • سرطان مقعد
 • سرطان زبان
 • سرطان حنجره
 • سرطان دهان

و از انواع پر خطر این یروس می توان به نوع های 16، 18، 31، 33، 35، 45، 39، 51، 52، 56، 58، 59، 68 اشاره کرد.

همانطور که مشاهد کردید HPV تنها  باعث به وجود امدن زگیل تناسلی نمی باشد و ممکن است با خود بیماری های از قبیل سرطان به همراه داشته باشد پس داشتن اگاهی های عمومی و اطلاعات لازم تا حد امکان از ابتلا وشیوع به این بیماری جلوگیری کنیم.

راه های درمان زگیل تناسلی

برای هر فردی که به این بیماری مبتلا می شود اولین سوالی که به وجود می اید این است که آیا زگیل تناسلی درمان نیز می شود؟ یا راه های درمان آن چیست؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت خوشبختانه برای درمان زگیل تناسلی راه های متعددی وجود دارد که با توجه به شرایط بیمار و تشخیص پزشک معالج می تواند راه های مختلفی باشد. شاید برخی افراد از مبتلا شدن یه این بیماری احساس خجالت کنند و از مراجعه به پزشک اجتناب کنند. در مرحله اول باید شما بدانید که زگیل تناسلی یک بیماری شایع می باشد و خیلی از افراد در طول زندگی خود حداقل یک بار به این زائده مبتلا می شوند و نکته دوم این هست که شما هر چه زودتر به پزشک اورولوژیست مراجعه کنید درمان زگیل راحت تر و سریع تر می شود.روش های درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان تفاوتی چندانی ندارد و بیشتر محل زگیل و اندازه آن برای درمان مهم می باشد.

و از انجایی که برخی از تیپ های این بیماری ممکن است باعث بروز سرطان شوند هر چه زود تر به پزشک اورولوژیست برای درمان و جلوگیری از سرطان مراجعه کنید و تا زمان درمان کامل باید از برقراری رابطه جنسی با شریک خود اجتناب کنید زیرا در صورت برقراری هر گونه رابطه جنسی این بیماری سرایت پیدا می کند و می تواند شریک شما را نیز تهدید کند.

و اما روش های درمان قطعی زگیل تناسلی به طور کلی شما برای درمان زگیل باید یکی از راه های زیر را طی کنید که این راه ها عبارتنداز:

 • لیزردرمانی
 • کرایوتراپی
 • سوزاندن با الکتروکوتر
 • عمل جراحی
 • دارو درمانی
 • درمان خانگی