مقاله

درمان زگیل تناسلی با لیزر | آشنایی با مزایا، عوارض و مراقبت های بعد از آن

درمان زگیل تناسلی با لیزر

درمان زگیل تناسلی با لیزر

وقتی که سلول های بدن در ناحیه واژن و در کنار ناحیه تناسلی شروع به عملکرد غیر طبیعی می کنند باعث به وجود آمدن زگیل های تناسلی می شود که قطعا اگر این زگیل ها به سمت بدخیمی پیش روند باعث ایجاد سرطان در بدن می شود. معمولاً درمان های متفاوتی برای از بین بردن زگیل های تناسلی وجود دارد که در این مقاله به درمان زگیل تناسلی با لیزر می پردازیم پس با ما همراه شوید.

همچنین با کلیک بر روی لینک مربوطه می توانید اطلاعات کامل تری را درباره درمان قطعی زگیل تناسلی به دست بیاورید.

درمان زگیل تناسلی با لیزرلیزر در درمان زگیل تناسلی

لیزر فرآیندی می باشد که در طی آن پرتوهای فروسرخ به صورت متمرکز و مستقیم بر روی زگیل های تناسلی قرار داده می شود و به این ترتیب زگیل در زیر پرتو ها به تدریج از بین رفته و نابود می شود.

مزایای استفاده از لیزر برای درمان زگیل تناسلی

یکی از فوایدی که در انجام لیزر برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد این است که پرتوهای تابش شده از این دستگاه در اعماق بدن نفوذ می کند و باعث می شود تا این پرتوها به ویروس پاپیلومای انسانی ( ویروسی است که باعث ایجاد زگیل تناسلی در افراد می شود) نفوذ کرده و آن ها را نیز مورد تهاجم قرار دهد.

همچنین لیزر می تواند یک درمان موثر برای افرادی باشد که سیستم ایمنی ضعیف دارند و ممکن است جراحی یک روش مناسب برای شان نباشد چون امکان به وجود آمدن عفونت را چند برابر می کند.

کرایوتراپی و لیزر برای درمان زگیل تناسلی

تحقیقاتی که در دانشگاه علوم پزشکی تهران صورت گرفته است باعث شده است تا به این نکته پی ببرند که لیزر با استفاده از گاز دی اکسید کربن تا میزان دو برابر موثر تر از انجام کرایوتراپی برای درمان زگیل تناسلی است همچنین افرادی که از لیزر برای درمان خود استفاده می کنند میزان عود کردن و بازگشت زگیل در آن ها بسیار کمتر از افرادی است که کرایوتراپی را به عنوان روشی برای درمان پیش گرفته اند.

شما برای اینکه بتوانید از شر یک زگیل تناسلی راحت شوید باید دو جلسه یا بیشتر برای انجام کرایوتراپی مراجعه کنید و ممکن است این نوع روش اصلا جوابگو نباشد این در صورتی است که اگر برای درمان زگیل تان از لیزر استفاده کنید باعث می‌شود که در همان جلسه اول علامت های بهبودی و از بین رفتن زگیل را مشاهده کنید و میزان عود آن نیز کمتر می شود.

دود ناشی از انجام لیزر برای درمان زگیل تناسلی

گاهی اوقات می بینیم که افراد به اشتباه فکر می کنند که دود ناشی از سوزاندن زگیل با استفاده از لیزر می تواند باعث پخش شدن ویروس و در گیر کردن جاهای دیگر بدن شود اما این یک تصور کاملا اشتباه و غلطی است زیرا در هنگام لیزر کردن از دستگاه وکیوم استفاده می شود که این دستگاه دود ناشی از لیزر را به درون خود می کشد سپس توسط فیلترهایی که دارد این دود را تصفیه کرده و از محیط خارج می کند پس این دغدغه و نگرانی کاملا بی مورد بوده و دلیل منطقی ندارد.

عوارض لیزر در درمان زگیل تناسلی

هر روش درمانی قطعا می تواند یک سری مزیا و یک سری معایب داشته باشد. وقتی شما یک آنتی بیوتیک مصرف می کنید باعث می شود تا عفونت شما بهبود پیدا کند اما از طرفی برای تان پوکی استخوان و بیماری های کبدی به ارمغان می آورد پس لیزر نیز از این قاعده مستثنی نیست و علاوه بر مزایایی که دارد قطعا از معایبی نیز برخوردار است اما از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • احساس سوزش
  • زخم
  • درد

ولی در کل آسیب های بافتی در لیزر از عمق یک میلی متر فراتر نخواهد رفت و ایمن است.

مراقبت های بعد از لیزر برای درمان زگیل تناسلی

  • بعد از اینکه لیزر را انجام دادید در ابتدا از یک پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید که باید روزی دو بار بر روی محل قرار دهید و در هفته دوم بعد از لیزر می توانید از کرم های ترمیمی استفاده کنید.
  • بهتر است مناطق لیزر شده را خشک نگه دارید مانند کشاله ران.
  • در کل محلی که لیزر می شود بدون پانسمان است و مراقبت های آن چنانی نیاز ندارد به ویژه زمانی که ضایعات بزرگ نباشند.

درمان زگیل تناسلی با لیزرهزینه لیزر برای درمان زگیل تناسلی

  • تعداد زگیل ها
  • مساحت قسمت درگیر شده
  • میزان برجستگی زگیل ها
  • محل زگیل ها

باعث تفاوت در هزینه لیزر خواهد شد اما مطمئن باشید با یک بار لیزر دیگر نیازی به راه های درمانی دیگر نخواهید داشت.

۲ نظر در “درمان زگیل تناسلی با لیزر | آشنایی با مزایا، عوارض و مراقبت های بعد از آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *