مقاله

پماد زگیل تناسلی | یکی از روش های برتر برای درمان زگیل تناسلی

پماد زگیل تناسلی

پماد زگیل تناسلی

به توده ها و زائده های کوچک و یا تغییرات پوستی که در اطراف یا ناحیه ی دستگاه تناسلی و یا اطراف مقعد بi وجود می آیند زگیل تناسلی میگویند . افراد دارای زگیل تناسلی معمولا دچار درد نمیشوند و سلامت آنها به خطر نمی افتد. علت به وجود آمدن زگیل تناسلی عفونت ویروسی پوست حاصل از ویروس پاپیلوما از نوع انسانی است . دورانی که علائم زگیل تناسلی بعد از اینکه پوست دچار عفونت گردید و خود را نشان داد را دوران کمانی میگویند که این دوران میتواند تا یک سال هم به طول بیانجامد.

روشهای درمانی موضعی میتواند تأثیر بهتری در درمان زگیل های کوچک داشته باشد و برای درمان زگیل های بزرگتر و سخت تر از ابلیشن استفاده میکنند و گاهی اوقات از هر دو روش به صورت ترکیبی برای درمان زگیل ها استفاده میکنند که در هر صورت درمان چندین ماه طول میکشد تا از بین بروند در نتیجه بیمار باید صبور و شکیبا باشد . همچنین لازم به ذکر این نکته می باشد که روش های قطعی درمان زگیل تناسلی شامل موارد مختلفی می باشد که در بعضی از افراد استفاده از پماد جوابگو می باشد.

 پماد زگیل تناسلیمشورت با پزشک؛ اولین قدم برای پیدا کردن راه درمان زگیل تناسلی

برای درمان زگیل تناسلی بهتر است با پزشک مشورت نمایید تا بهترین درمان را برای شما انجام دهد چرا که :ممکن است افراد غیر متخصص زگیل تناسلی را با زائده های گوشتی اشتباه بگیرند در حالی که مشکل زگیل تناسلی بسیار جدی است و حتما باید به پزشک متخصص مراجعه شود . همه ی روشهای درمانی باید تحت نظر پزشک انجام شود و دوره ی درمان تکمیل گردد.

به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی از پماد درمان زگیل دست یا پا بر روی زگیل تناسلی استفاده نکنید  چرا که اینگونه پمادها فقط مختص زگیل دست یا پا میباشند . علائم زگیل تناسلی معمولا دو تا سه ماه بعد از ابتلا خود را نشان میدهند و درمان آنها تا یکسال طول میکشد . زگیل تناسلی در زنان معمولا توده ها و زائده های گوشتی و بر جسته هستند که بزرگتر هم میشوند ولیکن در مردان به صورت زگیل های روی دست هستند که ظاهری سفت و زبر و برجسته دارند .

زگیل تناسلی معمولا درد ندارد اما گاهی اوقات فرد دچار التهاب و خارش میشوند خصوصا آن دسته از افرادی که زگیل تناسلی در ناحیه اطراف مقعد دارند . در برخی موارد به هنگام رابطه جنسی زگیل تناسلی دچار خونریزی میشود که در این مورد باید تا بهبودی کامل هیچ گونه رابطه ی جنسی نداشته باشند . برخی از زگیل ها درون یا اطراف میزنای به وجود میآیند که دفع ادرار را دچار اختلال میکنند.

آشنایی با انواع پمادها برای درمان زگیل تناسلی

معمولا برای درمان زگیل تناسلی از پمادهای موضعی استفاده میکنند که این پماد ها از قبیل : پماد آلدرا یا ایمی کیمود ، پماد موضعی وارتیکون یا پدوفیلوتوکسین که به راحتی میتوان از داروخانه ها تهیه کرد .

پماد آلدار

پماد آلدرا را معمولا برای درمان زگیل های تناسلی بزرگ استفاده میکنند که توسط این پماد سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با عفونت حاصل از ویروس پاپیلومای انسانی تحریک میکند . این پماد به صورت مستقیم بر روی زگیل استعمال میشود که باید به مدت ۶تا۱۰ساعت روی پوست بماند و بعد از این زمان به طور کامل شسته شود .از این پماد ۳بار در هفته میتوان استفاده کرد . این پماد مناسب برای زگیل های اطراف ناحیه ی تناسلی و مقعد میباشد .

پماد وارتیکون

از پماد وارتیکون معمولا برای درمان زگیل های کوچک که به صورت خوشه ای هستند استفاده میکنند . این پماد برای از بین بردن زگیل تناسلی سلولهای زگیل را مسموم میکند . از این پماد به صورت دوره ای استفاده میکنند که در دوره ی اول به مدت ۳روز و روزی ۲بار استفاده میشود و بعد یک دوره ی ۴روزه برای استراحت است و بعد دوباره درمان را شروع کنید . به طور میانگین افرادی که دچار این نوع زگیل های کوچک و خوشه ای هستند به ۴ یا ۵ دوره درمان با پماد وارتیکون احتیاج دارند تا به نتیجه برسند . پماد وارتیکون فقط برای زگیل های اطراف ناحیه تناسلی مناسب میباشد .

از محلول وارتیکون به جای پماد وارتیکون نیز میتوان استفاده نمود . این محلول فقط مختص زگیل تناسلی آقایان است چون استفاده از آن برای بانوان دشوار است شروع درمان با محلول وارتیکون مشابه پماد وارتیکون می باشد .

پماد زگیل تناسلیپماد تری کلرو استیک اسید؛ از دیگر انواع پماد زگیل تناسلی برای درمان

 این پماد برای درمان زگیل های کوچکی که سفت هستند استفاده میشود . این پماد به دلیل ایمنی بیشتر در درمان زگیل تناسلی بانوان باردار نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این پماد با تخریب پروتئین موجود در سلول های زگیل تناسلی آنرا از بین میبرد در صورتی که از آن استفاده صحیح نشود باعث آسیب به پوست سالم میگردد . برخی از افراد بعد از استعمال این پماد دچار سوزش بسیار شدید میشوند.

پماد سالیسیلیک اسید

تحقیقات نشان داده این پماد زگیل تناسلی تأثیرات مثبت و بسیار خوبی در درمان دارد به دلیل اینکه به صورت لایه ای پوست را بر طرف میکند و به مرور باعث از بین رفتن زگیل تناسلی میشود .اسید موجود در این پماد موجب التهاب زگیل و پوست اطراف آن میشود  که با این کار سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با ویروس تحریک میکند . استفاده از این پماد یک روش ایمن و به صرفه برای از بین بردن زگیل تناسلی است که عوارض جانبی بسیار کمی دارد .

برای استفاده از پماد زگیل تناسلی سالیسیلیک اسید ابتدا باید زگیل و اطراف آن خوب شسته شود یا اینکه به مدت ۵تا۱۰دقیقه درون آب ولرم بنشینید تا زگیل نرم شود سپس پماد را به طور کامل روی زگیل بزنید و سپس دستهای خود را کاملا شستشو دهید .

پماد پدوفیلوکس

این دارو به صورت ژل و محلول موجود است . از این دارو برای از بین بردن ضایعات پوستی استفاده میکنند که میتواند زگیل های بدن و زگیل های تناسلی آقایان را از بین ببرد . استفاده از این پماد در دهان ،واژن و مجرای تناسلی که مخاطی هستند به دلیل تحریک بیش از حد ممنوع است .این دارو را توسط اپلیکاتور بر روی زگیل استعمال میکنند .از این پماد به مدت سه روز صبح و عصر بر روی زگیل استفاده میکنند.

فرمالدئید؛ از انواع پماد زگیل تناسلی

از این دارو نیز برای درمان زگیل تناسلی استفاده میکنند که نباید در قسمت های حساس و مخاطی بدن مورد استفاده قرار گیرد . از این دارو به مدت چندین هفته روزی یک الی دو بار بر روی زگیل تناسلی استفاده میشود .

یک نظر در “پماد زگیل تناسلی | یکی از روش های برتر برای درمان زگیل تناسلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *