مقاله

انواع زگیل تناسلی بر چه اساسی تقسیم بندی می شوند؟

   انواع زگیل تناسلی

زگیل تناسلی بیماری شایع جنسی است که بر اثر ویروسی به نام HPV (human papiluma virus) ، بین انسان ها منتقل می شود و راه انتقال عمده آن در 90% موارد انتقال جنسی است، یعنی در حین رابطه جنسی محافظت نشده رخ می دهد. دقت شود که این محافظت نشدگی صرفا استفاده از کاندوم نیست چرا که زگیل تناسلی خیلی از اوقات در نواحی ظاهر می شود که توسط کاندوم پوشیده نیست و همین تصور اشتباه که بعضی از افراد دارند که اگر با کاندوم نزدیکی داشته باشند چرا باید زگیل بگیرند؟ به همین دلیل است که کاندوم آن نواحی را پوشش نمی دهد. انواع زگیل تناسلی وجود دارند که افراد متعددی را به خود مبتلا می کنند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

از آنجایی که فرد مبتلا درد زیادی را تجربه می کند، بهترین روش این بوده که با انواع درمان های قطعی زگیل تناسلی آشنا شوید. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

انواع زگیل تناسلیاین بیماری تناسلی و مقاربتی شایع چه انواعی دارد؟

انواع ظاهری برای زگیل نمی توان قائل شد، از نظر ظاهری زگیل تناسلی در همه ساب تایپ ها تقریبا یک شکل است. ضایعاتی به صورت گوشت های اضافه هستند که شکل گل کلمی دارند و در ناحیه تناسلی پخش هستند، در صورت عدم درمان بیمار یا سیستم ایمنی ضعیف تا سایزهای بسیار بزرگ حتی در حد چند سانتی متر می توانند منجر به سرطان های پوست و سرطان های گردن رحم و یا سرطان های دیگر هم در خانم ها و هم در آقایان شود.

پس زگیل از لحاظ ظاهری تقسیم بندی خاصی ندارد مگر تقسیم بندی مثل ظاهرهای مسطح و برجسته زگیل داشته باشیم. این تقسیم بندی خیلی کاربردی نیست و در بالین و برای بیمار اهمیتی ندارد. اما انواع تقسیم بندی زگیل بر اساس سرطان زا و غیر سرطان زا بودن آن است که مهم است. به این شکل که ویروس اچ پی وی بیش از صد نوع آن شناسایی شده اند. روشی که نوع ویروس اچ پی وی (HPV) تشخیص داده می شود روش آزمایشگاهی به نام پی سی آر (PCR) است، تستی است که برای تشخیص ویروس کرونا به کار می رود، در آزمایش PCR  به دقت تعیین می شود که بیمار با کدام و چند نوع از صد نوع ویروس را درگیر است.

این طور نیست که بیمار فقط یک نوع از ویروس را داشته باشد، در تعداد زیادی از بیماران به دلیل تعدد روابط جنسی با  سه چهار و یا پنج نوع ویروس را درگیر هستند. این انواع می توانند خوش خیم و بدخیم یا با خطر متوسط باشند. پس تقسیم بندی زگیل به خوش خیم و بدخیم بستگی به آن نوعی از ویروس زگیل دارد که فرد به آن دچار شده است.

با شایع ترین انواع زگیل تناسلی آشنا شوید

شایعترین نوع های ویروس انواع شش، یازده، شانزده و هجده می باشد. نوع شش و یازده از نوع خوش خیم یعنی مواردی که احتمال بسیار کمی سرطان زاست چه در خانم ها چه در آقایان، انواع شانزده و هجده از نوع بدخیم و سرطان زاست، که عموما به صورت سرطان رحم یا کردن رحم در خانم ها دیده می شود. انواع مختلف دیگری از ویروس تا صد نوع وجود دارد. انواعی مثل 39، 45، 55 …شماره گذاری شده اند و مطابق جدولی خوش خیم و بدخیم بودن آن ها مشخص خواهد شد. تعدادی با ریسک کم، تعدادی متوسط و تعدادی با ریسک بالا سرطان زا هستند.

شکل و ظاهر ملاک خوبی برای دسته بندی نیست

ویروس و زگیل از روی شکل ظاهری، نوع آن قابل تشخیص نیست. در حقیقت گاها تایپ های با خطر کم مثل شش و یازده، گستردگی و بزرگی ویروس بسیار بیشتر است. یعنی بیمار فکر می کند وقتی تعداد و گستردگی زگیل زیاد است و سایز بزرگتری دارد، از انواع سرطان زا و بدخیم است، در حالی که زمانی که آزمایش می دهد به نوع با خطر پایین و خوش خیم دچار شده است. و بالعکس ممکن است فرد فقط با یک یا دو زگیل مراجعه می کند و با تصور اینکه این حتما از انواع خوش خیم است، ولی وقتی آزمایش می دهند از نوع بدخیم و سرطان زای نوع شانزده و هجده خواهد بود.

در نتیجه ظاهر زگیل تعیین کننده سرطان زایی و غیر سرطان زایی آن نخواهد بود. و حتما با تقسیم بندی آزمایشگاهی و تست PCR که تست بسیار دقیق و استانداردی است مشخص می شود. اما نکته مهم بعدی این است که چون در آقایان سرطان های مرتبط با زگیل را بسیار کم دیده می شود، اصولا در آقایان تست درخواست نمی شود مگر به اصرار خود فرد، چون آزمایش بسیار گران است و مطابق کتب مرجع در رشته های تخصصی اورولوژی، زنان و پوست تشخیص زگیل بالینی و بر اساس معاینه می باشد و نباید از تست PCR جهت تشخیص زگیل استفاده نمود.

سرطان آلت تناسلی همراه با زگیل های تناسلی

از طرفی سرطان های مرتبط با زگیل تناسلی در آقایان بسیار نادر است. سرطان آلت تناسلی در آقایان، در کشوری مثل ایران که بهداشت نسبت به سال ها پیش بسیار رعایت می شود و تمام آقایان ختنه می شوند، شاید یک در ده میلیون نفر باشد. بنابراین اگر توصیه به درمان زگیل تناسلی در آقایان می شود، برای پیشگیری از انتقال ویروس به همسر و پارتنر آن فرد و تمام جامعه می باشد. درمان آقایان یک اقدام پیشگیرانه است برای تمام افراد جامعه، با این کار زنجیره انتقال ویروس قطع خواهد شد. اما در خانم ها نوع ویروس مهم است و بهتر است خانم حتما تست PCR را انجام دهد و نوع سرطان یا ایر سرطان زایی آن مشخص شود.

در انواع سرطان زا به سرعت بیمار کاندید کولپوسکوپی و اقدامات تهاجمی تشخیصی می شوند تا مبادا سرطان متاستاز ندهد و تشخیص داده نشود. بنابراین در خانم ها ترجیح به انجام تست و تشخیص نوع سرطان و غیر سرطان زایی خواهد بود. در نوع غیر سرطان زا احتمال ایجاد سرطان پایین است و نگرانی کمتری وجود hرد. در نتیجه پاپ اسمیرها طولانی تر و دیرتر تکرار می شود و معاینات بالینی کمتر خواهد بود. ولی در نوع سرطان زا با دقت و وسواس بیشتری پیگیری و درمان خواهند شد. در نهایت ویروس زگیل تناسلی تقریبا صد نوع دارد، زگیل تناسلی تقسیم بندی خاصی ندارد و نوع خوش خیم و بدخیم آن بر اساس ساب تایپ های آزمایشگاهی تخصصی آن است و تقسیم بندی دیگری مطرح نیست.

یک نظر در “انواع زگیل تناسلی بر چه اساسی تقسیم بندی می شوند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *