مقاله

نشانه های زگیل تناسلی شامل چه مواردی می شوند؟

نشانه های زگیل تناسلی

نشانه های زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در حال حاضر یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی در جامعه ما و دنیا محسوب می شود. بعضی کارشناسان اپیدمیولوژیست معتقدند زگیل تناسلی در حال حاضر شایعترین بیماری منتقله جنسی در بشریت محسوب می شود. شیوع بالا رویکرد متخصصین را نسبت به بیماری متفاوت می کند. باید بیشتر از قبل به بیماران آگاهی داده شود، و بیشتر به درمان آن و پیشگیری از آن چه از نظر واکسیناسیون و چه از طریق آگاهی دادن به بیمار بپردازیم. در نتیجه هر چه در مورد زگیل تناسلی مقاله نوشته شود و آگاهی داده شود باز هم کم است. اما نشانه های زگیل تناسلی در آقایان و خانم ها متفاوت است.

برای روش های قطعی درمان زگیل تناسلی می توانید بر روی لینک کلیک کنید.

تشخیص نشانه های زگیل تناسلی در آقایان راحت تر است

در آقایان به علت اینکه همانند خانم ها محیط داخلی رحم و واژن وجود ندارد به نوعی می توان گفت که تشخیص و نشانه های آن در آقایان بارزتر خواهد بود. در آقایان زگیل تناسلی به شکل ضایعات گوشت اصافه که ظاهر گل کلمی دارد می باشد. اندازه ضایعات می تواند از کمتر از یک میلی متر تا بیش از 3_2 سانتی متر باشد. مواردی که بیمار به شدت دیر مراجعه می کند و انواع با رشد سریع را گرفته است، زگیل های بیمار هر کدام به اندازه یک حبه انگور درشت در حد 3-2 سانتی متر هم می رسد.

قطعا این بیماران درمان سخت تر و عوارض بیشتری خواهند داشت. در نتیجه نشانه های زگیل تناسلی در آقایلن به شکل ضایعات پوستی هست که بر روی ناحیه تناسلی خودش را نشان می دهد. این ضایعات بیشترین تراکم را در ناحیه انتهای آلت تناسلی و بر روی استخوان پوبیس دارند یعنی بر عکس تصور بیماران که در ناحیه کلاهک و طول آلت تناسلی به دنبال زگیل هستند، متخصصین اورولوژی در اولین معاینه بیشتر در ناحیه انتها و بیخ آلت و پوست روی استخوان پوبیس به دنبال زگیل ها در آقایان خواهند بود.

نشانه های زگیل تناسلیدیده شدن زگیل بر روی بیضه ها

به طور کمتر شایعی زگیل ها ممکن است روی کیسه بیضه هم رویت شوند و تقریبا دیده شدن زگیل روی کلاهک آلت نادر است. بسیاری از اوقات پرل های مرواریدی روی کلاهک آلت را به اشتباه زگیل تلقی می کنند و حتی گاهی اشتباها توسط همکارانی که تجربه کافی در این زمینه ندارند سوزانده می شود و شکل نازیبایی به آلت می دهد که باید توجه شود که ناحیه نوک آلت زیر مجرا و دور تا دور کلاهک محل شایعی برای زگیل نیست. بیمارانی که تعداد زیادی زگیل دارند اکثر اوقات این نواحی عاری از زگیل هستند، شاید به خاطر خونرسانی بالای کلاهک به زگیل مقاوم تر هستند و امکان بروز زگیل را خیلی نمی دهند.

به طور کمتر شایعی در کشاله های ران تا ناحیه مقعد در آقایان زگیل دیده می شود، مخصوصا در افراد هموسکسوال که از ناحیه مقعد نزدیکی دارند زگیل های مقعدی حتی تا داخل روده بزرگ زگیل ها گسترش می یابند و در این افراد خطر سرطان روده بالا می رود و باید توجه ویژه شود. بسیار مهم است که بیماران اطلاع داشته باشند که زگیل هیچ علائم دیگری به جز همین گوشت اضافه ندارد. در نتیجه به دنبال خارش، سوزش و علائم دیگر بر روی زگیل ها نباشند. به هیچ عنوان در زگیل خارش، سوزش، التهاب و قرمزی وجود ندارد.

استفاده از تیغ در پاکسازی

اما در بیماران ممکن است به علت عدم آگاهی از تیغ برای پاکسازی موهای زاید استفاده کنند که با این کار زگیل ها به ناحیه کشاله ران وکیسه بیضه و مقعد گسترش می یابد. بنابراین هر نوع زگیل مقعدی در آقایان به معنی رابطه قبلی مقعدی نیست. خیلی از اوقات استفاده از همین تیغ برای پاکسازی موهای زاید زگیل ها را به این ناحیه گسترش داده است. اما در خانم ها بحث مقداری متفاوت است، در خانم ها تمام آلت و ضمائم تناسلی در ظاهر قابل رویت و معاینه نیست، سیستم مخاطی داخل واژن، رحم دارند که به این ویروس اکسپوز است یعنی وقتی آلت مرد بیمار وارد سیستم تناسلی خانم می شود تمام این نواحی در تیررس این ویروس قرار می گیرند. متاسفانه این نواحی چون دیده نمی شوند به واسطه معاینه خود بیمار قابل کشف نیستند.

نشانه های زگیل تناسلینشانه های زگیل تناسلی در خانم ها

در ناحیه تناسلی خانم ها نشانه زگیل تناسلی در ناحیه بیرونی و لب های ماژور ناحیه تناسلی خانم ها شایع است و مثل آقایان در اطراف کلیتوریس و استخوان پوبیس دیده می شود. در خانم هایی که رابطه مقعدی دارند در مقعد هم ممکن است دیده شود. مشابه آقایان در خانم ها هم تیغ می تواند باعث گسترش زگیل به کشاله ران و اطراف مقعد شود. در ناحیه لب های داخلی واژن و خود واژن و گردن رحم هیچ بیماری قابلیت معاینه و مشاهده را نخواهد داشت.

معاینه این بیماران مقداری سخت تر است چرا که چین های مخاطی در ناحیه هایمن یا پرده بکارت خانم و چه چین های مخاطی نواحی داخلی تر ممکن است نمایی مشابه زگیل ایجاد می کند که زگیل تشخیص داده می شود و چین مخاطی سوزانده شود و یا زگیلی را به اشتباه چین مخاطی تشخیص دهند و بدون درمان رها شوند و متاسفانه بعدها در بیمار منجر به سرطان رحم، گردن رحم و واژن شود. بنابراین در خانم ها  هم انتظار همین ضایعات گل کلمی و گوشت اضافه در ناحیه لب های بزرگ و کوچک و داخل واژن را خواهیم داشت.

این برجستگی های پوستی در خانم ها هم قابل رویت است و مثل آقایان به هیچ عنوان این بیماران دچار سوزش، خارش، اریتم، التهاب و قرمزی نمی شوند، در نتیجه ربط دادن ترشحات و خارش در ناحیه تناسلی خانم ها به زگیل کار اشتباهی است و این جز نشانه های بیماری زگیل تناسلی در خانم ها محسوب نمی شود.

یک نظر در “نشانه های زگیل تناسلی شامل چه مواردی می شوند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *