راه انتقال زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یک بیماری مقاربتی و تناسلی محسوب می شود. انتقال آن بسیار بسیار بالاست و مسری محسوب می شود. در طی مقاربت یک فرد آلوده با فرد سالم به احتمال 90% این ویروس از فرد آلوده و بیمار به فرد سالم منتقل می شود و فرد سالم دچار بیماری زگیل تناسلی می شود. این انتقال بالا ناشی از مسری بودن بسیار شدید این بیماری و بیماری زایی این ویروس خطرناک می باشد. اما راه انتقال زگیل تناسلی انتقال جنسی است، یعنی در حین رابطه محافظت نشده و بدون کاندوم و بدون پوشش، با فردی که زگیل تناسلی دارد فرد سالم دچار زگیل تناسلی و عفونت HPV خواهد شد.

ولی آیا راه انتقال ویروس فقط از راه تناسلی می باشد؟ این مسئله از این جهت حائز اهمیت است که گاها زوجین با نگرانی در این مورد مراجعه می کنند و اظهار می کنند پارتنر یا همسرشان به دلیل رفتار پر خطری که با فرد دیگری داشته دچار زگیل تناسلی شده است و این باعث سردی رابطه عاطفی بین آن ها خواهد شد و گاها مواردی از طلاق به دنبال این موضوع بوده است.

شما با کلیک بر روی لینک می توانید اطلاعات کامل تری را درباره روش های درمان قطعی زگیل تناسلی به دست بیاورید.

تنها موضوعات جنسی مسئله نمی باشد

درست است که به شکل شایعی انتقال این بیماری از راه تناسلی و رابطه جنسی می باشد، اما موارد متعدد از بیماران بودند و حتی در کتب رفرنس پزشکی به آن اشاره شده است که لزوما انتقال زگیل تناسلی فقط از راه جنسی و تناسلی نیست. ذکر چند مورد از بیمارانی که به بنده مراجعه کردند به ما متخصصین هم اثبات کرده که از طریق غیر جنسی هم انتقال ممکن می باشد. یک مثال آن آقای 68 ساله ای بود که به دلیل بیماری قلبی شدید سالها بود که به هیچ  عنوان رابطه جنسی نداشت، یعنی حتی امکان برقراری رابطه جنسی با همسر خود را هم نداشت. ولی دچار زگیل های بسیار متعدد و بزرگ در ناحیه تناسلی خود شده بود و دیر هم مراجعه کرده بودند و سه جلسه درمان اساسی نیاز داشت و موفق به پاکسازی زگیل ها شدیم.

در صورتی که این فرد هیچ نوع رابطه جنسی را طی سال های اخیر تجربه نکرده بود. مثال دیگر بیماری بود که به دلیل خونریزی مغزی در بخش مراقبت های ویژه بستری بود و بعد از ترخیص هنوز رابطه جنسی را شروع نکرده بود که دچار زگیل تناسلی شده بود، که ممکن است به این دلیل باشد که بهداشت خوب رعایت نشده است و فرد دچار این ویروس بر اثر وسایل آلوده شده است. مثال بعدی نوجوانی است که تا کنون تجربه هیچ رابطه جنسی را نداشت و ورزشکاری بود که با ورزش هایی با تماس بالا مثل کشتی در تماس بود و تنها ریسک فاکتور آن می توانست دو بندیهای خود را با دو بندیهای خیس و عرق کرده فرد آلوده تعویض کرده است.

انتقال زگیل تناسلییک داستان درباره انتقال بیماری

مثال دیگر فرد شناگری بود هیچ شرح حالی از رابطه جنسی پر خطر نداشت و به دلیل تعویض مایو با فرد دیگر آلوده شده بود. و مثال آخر فردی بود که وظیفه مراقبت از برادر بیمار خود را داشت. بیمار را به حمام می برد و از همان لیف بیمار که مبتلا به زگیل تناسلی هم بود استفاده کرده بود. و بدون هیچ رابطه جنسی دچار زگیل های بسیار متعدد و بزرگ شده بود. این مثال ها، مثال های نقض برای اثبات این هستند که امکان انتقال زگیل تناسلی از راه های غیرجنسی هم وجود دارد. بنابراین هر چیزی که با ناحیه دچار زگیل تناسلی در تماس است مثل تیغ هایی که برای شیو ناحیه تناسلی استفاده می شود و یا حوله ای که به این ناحیه آلوده برخورد می کند.

انتقال زگیل تناسلی

تماس یا لمس؛ از راه های انتقال زگیل تناسلی

هر نوع وسیله یا دست زدن و تماس با آن ناحیه می تواند زمینه انتقال ویروس به فرد سالم شود و فرد دومی را مبتلا به این ویروس کند. پس راه های انتقال ویروس زگیل تناسلی متعدد است اما شایعترین راه انتقال ویروس زگیل تناسلی از طریق تناسلی و رابطه جنسی می باشد. و انتقالش بین مرد و زن خیلی فرق نمی کند. یعنی اگر مرد آلوده باشد به همان نسبتی باعث انتقال می شود که یک خانم آلوده این ویروس می تواند به مرد منتقل کند. صرف همین رابطه تنگاتنگ جنسی و تماس پوست به پوست در یک رابطه جنسی با احتمال خیلی بالا فرد را مستعد عفونت HPV یا همان زگیل تناسلی می کندو موجب بیماری فرد می شود.