مقاله

علائم سنگ کلیه شامل چه مواردی می شوند؟

علائم سنگ کلیه

علائم سنگ کلیه

سنگ کلیه یکی از مشکلات اساسی است که می تواند بر روی جریان طبیعی ادرار تاثیر بگذارد و در نهایت مشکلات اساسی را در دستگاه گوارش ایجاد کند. از آنجایی که سنگ کلیه یکی از رایج ترین موارد ایجاد اختلال در بدن می باشد، از این رو می توان گفت که شناخت علائم مربوط به آن نیز یکی از اصلی ترین نکاتی است که باید در نظر گرفته شود. از هر 10 نفر 1 نفر این مشکل را در زندگی خود تجربه می کنند. حال در این مقاله قصد داریم تا در مورد علائم سنگ کلیه و همچنین درمان آن صحبت کنیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

یکی از راه های درمانی این بیماری عمل جراحی می باشد. برای آشنایی بیشتر با عمل جراحی سنگ کلیه بر روی لینک کلیک کنید.

علائم سنگ کلیهعلائم سنگ کلیه و چگونگی بروز آن در بدن

همانطور که گفته شد سنگ کلیه یکی از ناخوشایندترین بیماری های مربوط به بخش ادراری بدن است که می تواند برای مدت ها شما را از انجام فعالیت های روزانه تان به دور کند و برای همیشه خانه نشین کند. اگر که این بیماری به موقع و درست تشخیص داده نشود می تواند علاوه بر ایجاد درد و ناراحتی باعث از کار افتادن کلیه ها نیز شود. سنگ کلیه حاصل رسوبات سختی از نمک و انواع مواد معدنی است که اغلب از کلسیم و اسید اوریک می باشد. در حالی که این سنگ در کلیه ایجاد می شود می تواند حرکت کند و به دیگر قسمت های دستگاه گوارش نیز ورود پیدا کند.

سنگ کلیه دارای سایزهای مختلفی است که برخی از آن ها یک سانتی متر و یا می توانند تا چند صد متر نیز باشند. برخی از این سنگ ها ممکن است که آن قدر بزرگ شوند که تمامی کلیه را اشغال کنند. زمانی که مایعات به مقدار کافی مصرف نکنید، در نهایت این مواد در داخل ادرار شما جمع می شوند و ادرار شما را غلیظ می کنند. زمانی که مقدار مواد معدنی در ادرار زیاد باشد احتمال تشکیل شدن سنگ کلیه نیز بیشتر خواهد شد. تقریبا از هر 10 تا 11 نفر یک نفر به این بیماری دچار خواهد شد. سنگ کلیه که به صورت کوچک باشد اغلب علامتی ایجاد نخواهد کرد و یا هیچ درد و مشکلی را برای فرد ایجاد نمی کند.

سنگ کلیه بسیار دردناک است و همراه با سوزش می باشد. اکثر سنگ های کلیه به صورت خود به خودی درون کلیه حل شده و از طریق مجرای ادراری حذف می شوند اما در هر صورت ممکن است که برای برداشتن و یا شکستن آن ها به کمک پزشک و تشخیص آن نیاز داشته باشید.

با شایع ترین علائم سنگ کلیه آشنا شوید

در این مقاله قصد داریم تا 8 مورد از شایع ترین علائم موجود که به شما اخطار می دهند که به سنگ کلیه مبتلا هستید را شرح دهیم. پس با دقت مطالبی را که در ادامه به آن ها اشاره شده است را مطالعه کنید.

درد در کمر، شکم و پهلو

دردی که توسط سنگ کلیه ایجاد می شود به کلیک کلیوی نیز معروف است. یکی از شدیدترین دردهای شایع در بیماری های کلیوی همین درد یعنی کلیک کلیوی می باشد. برخی از افراد که به این نوع درد شایع در سنگ کلیه مواجه شده اند، آن را با فرو رفتن چاقو در بدن و یا زایمان یکی می دانند. این درد به قدری شدید است که سالانه یک میلیون بیمار را به اورژانس روانه می کند. زمانی این درد شروع به آغاز می کند که سنگ کلیه به سمت حالب رفته و موجب انسداد و گرفتگی می شود. درد سنگ کلیه به صورت ناگهانی آغاز می شود و به دلیل اینکه حرکت می کند می تواند محل و شدت درد را نیز تغییر دهد.

درد یا سوزش در هنگام ادرار

پزشکان به ایجاد این وضعیت در زمان سنگ کلیه، دیسوری می گویند. زمانی که سنگ به محل اتصال در حالب و مثانه برسد به سختی می توان دفع ادرار داشت و در نهایت می تواند شرایط سوزنی شکلی را برای شما ایجاد کند. گاهی اوقات ممکن است که به همراه سوزش در هنگام ادرار عفونت نیز داشته باشید.

دفع فوری ادرار

نیاز فوری به دفع ادرار یکی دیگر از علائم دردناکی است که نیاز شما را به رفتن بیش از حد به دستشویی بیش تر می کند. ممکن است که مجبور شوید به دستشویی بروید و سپس دائما تمامی روز را در آنجا سپری کنید. ممکن است که فکر کنید که این یکی از علائم عفونت ادراری است اما سنگ کلیه نیز یکی دیگر از دلایل آن می باشد.

وجود خون در ادرار

هماچوری که نام اختلالی در افراد دارای بیماری های عفونی و ادراری می باشد، افراد مبتلا به سنگ کلیه را دچار خون ریزی می کند. این خون می تواند به رنگ های قرمز، صورتی و یا قهوه ای باشد و گاهی اوقات آن قدر کوچک و ریز هستند که تنها با استفاده از میکروسکوپ قابل مشاهده می باشند.

ادرار ابری، کدری (بد بو)

ادراری که سالم باشد، شفاف بوده و به هیچ وجه بوی بدی ندارد. ادراری که به صورت ابری می باشد و یا دارای بود تند و زننده است، می تواند یکی از علائم اصلی برای ایجاد و یا وجود سنگ کلیه به شمار رود. حدود 8 درصد از افرادی که به سنگ کلیه مبتلا هستند، عفونت دستگاه ادراری به صورت ادرار ابری را دارا هستند. این بوی بد می تواند به دلیل وجود باکتری در کلیه است.

کم خارج شدن ادرار از مجرای ادراری

همانطور که گفته شد سنگ کلیه بزرگ می تواند باعث بسته شدن مجرای ادراری و یا همان حالب شود. این انسداد می تواند ادرار کند کرده و یا به طور کامل قطع کند. زمانی که این مشکل برای شما ایجاد شود تنها می توانید با هر بار ادرار کردن مقدار کمی بیرون روی داشته باشید. قطع شدن کامل ادرار علائم خطرناکی از سنگ کلیه است که در صورت بروز آن باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

تهوع و استفراغ داشتن

افرادی که به سنگ کلیه مبتلا می شوند دارای استفراغ و تهوع نیز خواهند بود. به دلیل وجود رشته های عصبی مشترک بین کلیه و دستگاه گوارشی ممکن است که این اختلال باعث از بین رفتن کارایی دستگاه ادراری بشود. پس معده بهم ریخته و در نتیجه استفراغ و حالت تهوع را ایجاد خواهد کرد. این عکس العمل در بدن می تواند درد زیادی را ایجاد کند.

تب و لرز

لرز داشتن که یکی از مهم ترین علائم وجود عفونت در بدن است یکی از نشانه های مهم وجود سنگ کلیه در دستگاه ادراری تان به شمار می رود. این می تواند یک عارضه بسیار جدی برای کلیه باشد و در نتیجه قسمت های زیادی از بدن را به خود درگیر کند. در صورت هرگونه تب و لرز فورا به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است در کنار سنگ کلیه دیگر مشکلات نیز در بدن شما وجود داشته باشد. تب هایی که در اثر عفونت رخ می دهند معمولا با تب بالای 38 درجه هستند و با لرز همراه اند.

چه کسانی به سنگ کلیه مبتلا می شوند؟

  • مردان به دلایلی احتمال بالاتری را نسبت به زنان در این بیماری در اختیار دارند
  • افراد میانسال
  • افراد سفید پوست نسبت به دیگر افراد مستعدترند
  • افراد بی تحرک
  • افرادی که سابقه عفونت های ادراری، نقرس و پرکاری تیروئید دارند
  • افرادی که از داروهای ایجاد ادرار استفاده می کنند زیرا این داروها کم آبی را در بدن تشدید می کنند

یک نظر در “علائم سنگ کلیه شامل چه مواردی می شوند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *