روش های دفع سنگ کلیه

باید بدانیم که سایز و محل سنگ در دفع خود به خودی سنگ تاثیر بسیار بالایی دارد. نکته بسیار مهم این است که احتمال دفع خود به خودی سنگ های بالای پنج میلی متر بسیار کم می باشد. یعنی وقتی سنگ شش میلی متر یا بزرگتر باشد، بیمار کاندید سنگ شکنی می شود. چون اگر این سنگ وارد حالب شود با احتمال بسیار بالا گیر می کند و بیمار نخواهد توانست سنگ را دفع کند و با شیوه های دیگر سنگ شکنی و خروج سنگ درمان انجام خواهد شد. از نظر محل سنگ هم، سنگ هایی که در کالیس تحتانی کلیه قرار دارند، از آن جایی که در یک فرورفتگی قرار گرفته اند و به راحتی بالا نمی آید و دفع خود به خودی آن ها بسیار سخت خواهد بود و معمولا باید از روش های دفع سنگ کلیه از جمله سنگ شکنی استفاده کرد.

همین طور در بیمارانی که تنگی مادزادی حالب دارند، به واسطه تنگ و کوچک بودن لوله حالب دفع سنگ حتی در سایزهای کوچک پنج میلی متر هم بیمار قادر به دفع خود به خودی سنگ نخواهد بود. در اختلالات مادزادی دیگر مثل بیمارانی که حالب دوپلیکه یا دو شاخه دارند، وقتی حالب دو نیمه باشد هر کدام از این حالب ها کوچکتر از یک حالب نرمال و طبیعی است، در این بیماران هم دفع سنگ های بالای دو یا سه میلی متر بسیار سخت خواهد بود.

در افراد سالم که کلیه ظاهر نرمال دارد و سنگ در کالیس های میانی فوقانی لگنچه و یا خود حالب باشد، اگر سنگ کمتر از پنج میلی متر باشد امیدواری دفع خود به خودی سنگ با راهکارهای دارویی و تغذیه ای توسط جراح اورولوژی خواهد بود.

برای انجام دفع، باید با علائم سنگ کلیه آشنا شوید که می توانید بر روی لینک کلیک کنید.

مصرف مایعات خود را افزایش دهید

افزایش مصرف مایعات یکی از راهکارهای کمک به دفع خود به خودی سنگ می باشد. اورولوژیست ها به بیمارانی که سنگ ساز هستند توصیه می کنند که ادرار بیمار در شبانه روز بالای دو یا دو و نیم لیتر باشد. اً چه که کتاب تخصصی جراحان اورولوژی عنوان می شود این است که اگر بیمار سنگ کلیه بالای دو ونیم لیتر در شبانه روز ادرار داشته باشد احتمال سنگ سازی آن بسیار پایین خواهد بود که نکته بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. این بیماران صرفا فقط در زمان هایی که درد سنگ کلیه را تجربه می کنند رعایت می کنند و بعد باز هم فراموش می کنند.

در فصل های گرم مثل تابستان فرد چون تعریق هم افزایش می یابد و حجم عمده آب بدن دفع می شود، برای اینکه دو تا دو و نیم لیتر ادرار در شبانه روز داشته باشد، فرد مجبور به مصرف بالای 5-4 لیتر انواع مایعات می شود. نوع مایعات فرقی ندارد مصرف انواع مایعات مثل آب، چای کمرنگ، نوشابه زرد، دلستر، آب هندوانه و … کمک کننده می باشد. سوالی که همیشه در این مورد پرسیده می شود در مورد نوشیدنی های الکلی می باشد، باید توجه داشت در مورد افزایش حجم ادرار و دفع سنگ نوشیدنی الکلی هیچ تفاوتی با آب خالی ندارد.

در نتیجه ضرورتی برای استفاده آن توسط بیمار نیست و به جای آن با مصرف بیشتر آب و مایعات اثربخشی برای دفع سنگ را خواهد دید. اگر بیمار سنگ زیر پنج میلی متر دارد با مصرف بالای مایعات می تواند احتمال دفع خود به خودی سنگ را افزایش دهد.

روش های دفع سنگ کلیهفعالیت های ورزشی را فراموش نکنید

از راهکارهای دیگر افزایش دفع خود به خودی سنگ انجام فعالیت های ورزشی می باشد. افرادی که به طور مستمر و مرتب و روزانه ورزش می کنند خیلی کمتر از افراد کم تحرک که ورزش نمی کنند دچار سنگ کلیه می شوند. و یا حتی وقتی سنگ هم داشته باشند خیلی زودتر و راحت تر سنگ را دفع می کنند و کمتر نیازمند جراحی می شوند. بی حرکتی عامل تشکیل سنگ و عامل جلوگیری کننده از دفع سنگ می باشد و همچنین عاملی برای بزرگ شدن سنگ می باشد.

افرادی که به دلیل ضایعات نخاعی ویلجرنشین هستند پنجاه درصد طی سه ماه اول بعد از ضایعه نخاعی سنگ کلیه خواهند ساخت واین نشان دهنده تاثیر بسیار شدید بی حرکتی بر سنگ سازی و افزایش ابعاد سنگ هست. پس به بیماران سنگ کلیه توصیه اکید می شود که ورزش را فراموش نکنند.

بعد از ورزش و مصرف بالای مایعات، آن چه که در دفع خود به خودی سنگ کمک کننده می باشد، البته تاکید می شود سنگ با ابعادی که قابل دفع باشد، درمان دارویی می باشد که توسط متخصص اورولوژی برای بیمار تجویز می شود.

روش های دفع سنگ کلیهداروها از دیگر راهکارها می باشد

انواع داروها در طول سال های متعدد برای این بیماران استفاده می شود مثل داروهای ادرار آور تا داروهای گیاهی و شیمیایی که برای التهاب حالب استفاده می شود. داروهای ادرار آور مثل فوروزماید و هیدروکلروتیازید، برای بیمار خیلی کمک کننده نیست، چون با تولید ناگهانی بسیار بالای ادرار، پریستالتیسم یا حرکات دودی حالب را مختل می کند ممکن است به علت حجم بالای ادرار فقط برای بیمار درد ایجاد کند و نتواند به شکل طبیعی برای دفع سنگ به بیمار کمک کند. در نتیجه استفاده از آن ها خیلی قابل توصیه نیست.

داروهای ضدالتهاب مثل خانواده‌ استروئیدها که مثال بارز آن دگزامتازون می باشد، و داروهای Nsaid مثل دیکلوفناک، بروفن، ایندومتاسین و ناپروکسن با کم کردن التهاب حالب امکان بهبودی و دفع خود به خودی سنگ را بالا می برند. اخیرا مقالات متعددی بر روی اثرات مفید داروی تامسولوسین در دفع سنگ، که یک داروی الفا بلاکر است و داروی شناخته شده پروستات هست، انجام شده است. بنابراین معمولا در بیماران با سنگ های حالب و سنگ های با سایز قابل دفع مراجعه می کنند از این دارو هم در کنار داروهای دیگر برای دفع خود به خودی سنگ استفاده می شود.

استفاده از داروهای گیاهی از روش های دفع سنگ کلیه

داروهای گیاهی چه داروهایی که به روش های سنتی تهیه می شوند مثل انواع عرقیجات هارشتر و خارخاسک … توسط بیماران استفاده می شود ولی خیلی مطالعات علمی معتبر روی آن ها انجام نشده است و نمی توان قطعا بر روی بی خطری آن یا اثربخشی آن صحبت کرد. اما بیماران ممکن است به صورت روتین استفاده می کنند.

اما داروهای گیاهی هستند که به صورت شربتی و کارخانه ای تولید می شوند مثل سیستون و رواتینکس و لیتورکس که بیشتر قابل توصیه هستند هم در فازی که سنگ در داخل کلیه قرار دارند به کوچک شدن سنگ و دفع سریعتر آن کمک کند و هم در فازی که سنگ در حالب بیمار گیر کرده است و بیمار درد دارد ممکن است در دفع سنگ کمک کند.

اقدام هایی برای دفع سنگ کلیه

اگر مبتلا به سنگ کلیه هستید و راه های دفع این سنگ را نمی دانید بهتر است این مقاله را از دست ندهید در این قسمت می خواهیم به اقدام هایی برای دفع سنگ کلیه بپردازیم. در آغاز مقاله بهتر است بگوییم که دو عامل اصلی وجود دارد که می تواند به خروج سنگ ها از کلیه سرعت بخشد که شامل: اندازه سنگ و مکان قرارگیری سنگ می باشد.

هر چقدر اندازه سنگ ها کوچکتر باشد سریعتر دفع خواهند شد و با درد کمتری همراه هستند که حدود ۸۰ درصد از سنگ هایی که در کلیه تشکیل می شود از ۴ میلیمتر کوچکتر هستند به این ترتیب به صورت خودکار و در طی مدت زمان یک ماه از بدن فرد خارج می‌شود اما ۶۰ درصد از سنگ های کلیه بین ۴ تا ۶ میلی متر اندازه دارند و ۴۵ روز برای دفع آن‌ها زمان نیاز است و سنگ هایی که بزرگتر از ۶ میلیمتر هستند معمولاً خیلی نادر و کمتر دیده می‌شوند و حتی ممکن است که یک سال برای دفع آن‌ها زمان احتیاج باشد اما شما می‌توانید به پزشک مراجعه کرده و از طریق راه هایی که پزشک به شما معرفی می کند مدت زمان دفع سنگ تان را کوتاه تر کنید.

همچنین گفته شد که یکی دیگر از عواملی که سرعت بخش دفع سنگ کلیه است مکان قرارگیری سنگ در کلیه می باشد که معمولاً باعث می‌شود سنگ به صورت خودکار دفع شود گاهی اوقات سنگ‌ها در خود کلیه تشکیل می‌شوند و بعضی از سنگ‌های دیگر نیز در مجاری کلیه شکل می‌گیرند که هر چقدر سنگ پایین‌تر باشد دفع آن راحت تر و بدون درد خواهد بود و هر چه قدر بالاتر قرار بگیرد دفع آن سخت‌تر می‌شود.

اقدام هایی برای دفع سنگ کلیهدفع سنگ کلیه

یکی از بهترین روش های دفع سنگ کلیه که وجود دارد نوشیدن آب زیاد است و مایعات زیاد باعث می‌شود تا ادرار را افزایش پیدا کند و این موارد سنگ را حرکت می دهند همچنین می توانید مواد پروتئینی، کلسیم و نمک را کاهش دهید و به جای آن‌ها مرکبات بیشتری را مصرف کنید. مرکبات سیترات دارند و می‌توانند از شکل‌گیری سنگ های جدید نیز جلوگیری کنند در کل می توانید به یک پزشک متخصص تغذیه مراجعه کرده و یک رژیم غذایی پیشنهادی خود را دریافت کنید.

مراقبت های بعد از سنگ شکنی کلیه

اگر سنگ شما به هر دلیلی و با امتحان تمامی روش‌ها و حتی مراجعه به پزشک دفع نشد نیاز دارید تا به سنگ شکنی کلیه مراجعه کنید. مراقبت‌های بعد از  سنگ شکنی کلیه یا عمل tul باید انجام دهید به شرح زیر است:

بعد از عمل سنگ شکن کلیه مصرف آب و مایعات باید تحت نظر پزشک باشد و تا ۶ ساعت بعد از برگشتن از اتاق عمل بیمار باید همچنان ناشتا بماند.

فردی که عمل سنگ شکنی کلیه را انجام داده بهتر است تا صبح روز بعد از عمل در تخت بماند.

بیماری که عمل جراحی سنگ شکنی کلیه را انجام می‌دهد بعد از جراحی نیز سوند فولی دارد.

اقدام هایی برای دفع سنگ کلیهگاهی اوقات برای اینکه دفع ادرار انجام شود و همچنین تکه های ریز سنگ ها از مجاری دفع شوند بین کلیه و مثانه یعنی در مجرای حالب کتتر حالبی قرار می دهند که به دستور پزشک همراه با سوند فولی خارج خواهند شد.

بعد از اینکه فرد مرخص شد حال باید مراقبت های بعد از عمل سنگ شکنی کلیه در منزل ادامه پیدا کند که شامل موارد زیر است:

فرد بیمار باید روزی ۶ تا ۸ لیوان آب مصرف کند این در صورتی است که محدودیت مصرف نداشته باشد.

بهتر است فردی که عمل جراحی شده است از فعالیت‌های شدید و سنگین تا زمان دستور پزشک خودداری کند.

فرد بیمار می تواند از پله بالا رود و یا اینکه راه رود برای این موارد منعی وجود نخواهد داشت.

فردی که تحت عمل جراحی قرار گرفته است برای رابطه جنسی نیز مشکل ندارد و اگر توسط پزشک دارویی برای آن نسخه شده بهتر است دوره آن را تکمیل کند.

ممکن است فرد بعد از عمل جراحی در ادرار خود خون ببیند که با مصرف مایعات به مرور زمان کمتر می‌شود.

شب قبل از سنگ شکنی چه اقدام هایی برای دفع سنگ کلیه وجود دارد؟!

اگر قرار است که برای جراحی سنگ شکنی کلیه آماده شوید بهتر است به نکاتی که پزشک به شما می گوید توجه کنید و حتما آن‌ها را قبل از سنگ شکنی رعایت کنید اما چه نکاتی را شب قبل از سنگ شکنی کلیه باید انجام داد؟

بیمار باید شب قبل از عمل جراحی یک شیشه روغن کرچک یا چهار عدد قرص بیزاکودیل که همراه با ۴ عدد قرص دایمتیکون می باشد را باید میل کند.

قبل از اینکه بیمار روغن کرچک را بخورد شام آن باید یک غذای ساده مانند سوپ باشد.

سه روز قبل از عمل سنگ شکن کلیه از مصرف شیر، حبوبات، سبزیجات و غذاهایی که نفاخ هستند پرهیز کنید.

بهتر است ۱۰ ساعت قبل از عمل جراحی تان فقط مایعات سبکی مانند آب یا چای میل کنید.

به هیچ عنوان در صبح روز عمل تان صبحانه و یا چای نخورید.

حتماً از یک ساعت قبل در بخش سنگ شکنی حضور داشته باشید.

مطمئن باشید که اگر در حین سنگ شکنی درد داشتید از داروهای مسکن برای تان استفاده خواهد شد.

اگر کیس عمل جراحی سنگ شکن کلیه هستید و سابقه بیماری های قلبی، فشار خون، قند، تشنج، حساسیت و حتی مصرف داروهای خاص را دارید بهتر است که پزشک‌تان را در جریان بگذارید.

حتماً ناحیه تحت عمل را یعنی همان پهلو و جلوی شکم تان را روز قبل از جراحی شیو کنید.

اگر داروهای قلبی و فشارخون مصرف می کنید بهتر است در همان روز عمل و با مقدار کمی آب مصرف کنید.

اقدام هایی برای دفع سنگ کلیهسنگ شکنی برای چه افرادی توصیه نمی شود؟!

اما در میان روش های دفع سنگ کلیه، عمل جراحی سنگ شکنی کلیه نیز مانند تمامی جراحی های دیگر محدودیت هایی دارد معمولاً بیمارانی که هموفیل هستند و یا زنان باردار با کمی محدودیت و ممنوعیت همراه هستند.

استفاده از جراحی سنگ شکنی کلیه در زنان باردار باعث می‌شود که بر روی جنین عوارضی داشته باشد و اگر مادر دارای سنگ کلیه باشد بهتر است از روش‌های دیگری برای دفع سنگ استفاده کند.

افرادی که مبتلا به بیماری هموفیلی هستند منع جراحی سنگ شکنی کلیه را دارند اما معمولاً جراح ها با دادن داروها و تزریق کردن خون و برطرف کردن مشکلات انعقادی سنگ را خارج می کنند و حتماً باید از یک هفته قبل از عمل جراحی قرص آسپرین را قطع کرده و از مسکن هایی مانند ژلوفن، بروفن یا مفنامیک اسید استفاده نکند.

عمل جراحی سنگ شکن کلیه در افرادی که چاق هستند و اضافه وزن دارند نیز با مشکل روبرو است زیرا سنگ در این افراد به سختی پیدا می‌شود و باید احتیاطات لازم را در این افراد به عمل آورند.